שתף קטע נבחר

נגר בארה"ב - מפקד SS שהורה לרצוח עשרות

כשמייקל קרקוץ' היגר לארה"ב מאוקראינה ב-1949 הוא סיפר שאין לו עבר צבאי. סוכנות הידיעות AP חשפה כי הגמלאי בן ה-94 פיקד על יחידת SS נאצית שפשטה על כפר בפולין במלחמת העולם ה-2 כנקמה על רצח קצין ב-SS על ידי פרטיזנים. עשרות תושבים, בהם ילדים, נרצחו והכפר הושמד לחלוטין

נגר בגמלאות ממינסוטה התגלה כפושע נאצי שהורה על טבח של עשרות בני אדם בפולין במהלך מלחמת העולם השנייה. כך חשפה אתמול (יום ג') סוכנות הידיעות AP מעדות שהגיעה לידיה. האיש המדובר, מייקל (מיכאל) קרקוץ' יליד אוקראינה, פיקד על יחידת SS נאצית והורה להרוג עשרות נשים וילדים בכפר הפולני צ'לניוב בשנת 1944 שנמחק לחלוטין.

 

פושעים נאצים שגורשו מארה"ב עדיין חיים בה

 

עוד חדשות בעולם :

בוקו חראם חוטף נוצריות: תתאסלמי או תמותי

טקסס: אריה הרג לביאה לעיני מבקרי הספארי

בנותיו של צ'ייני בריב פומבי על נישואים גאים

טורונטו סוערת: ראש העיר דחף חברת מועצה

 

בשנת 1949 היגר קרקוץ' לארצות הברית וכשנשאל בטופסי ההגירה שמילא אם שירת בצבא בזמן המלחמה הוא ובני משפחתו השיבו בשלילה.

 

גרמניה תגיש נגדו כתב אישום בגין רצח. קרקוץ' (צילום: AP) (צילום: AP)
גרמניה תגיש נגדו כתב אישום בגין רצח. קרקוץ'(צילום: AP)

עוד בחודש יוני חשפה סוכנות הידיעות AP כי קרקוץ' פיקד על "הלגיון האוקראיני להגנה עצמית" ועתה היא חושפת שהוא הורה על תקיפת הכפר הפולני. זאת אחרי שהגיעו לידיה מסמכי מודיעין אוקראיניים ובהם עדות של חייל ששירת תחת פיקודו של קרקוץ'. החייל, איוון שארקו, סיפר ב-1968 שקרקוץ' הורה להיכנס לכפר חלניוב ולבצע פעולות נקמה על חיסול קצין ב-SS על ידי פרטיזנים אוקראינים.

 

"וולף הורה לנו להעניש את הפרטיזנים"

"וולף (כינויו של קרקוץ') הורה לנו לכתר את הכפר, לערוך חיפוש בכל הבתים ולהעניש את הפרטיזנים", סיפר שארקו. עוד סיפר החייל כי עמיתיו ליחידה לא חסו על חייו של איש בכפר הפולני. "אנשי הלגיון הקיפו את הבתים, הציתו אותם באמצעות גפרורים או כדורים נותבים וירו בכל מי שהיה בתוך הבתים או ברחובות", אמר שארקו. "רוב הבתים הוצתו כתוצאה מהפעולה. כמה אנשים נהרגו סך הכול, אני לא יודע. אני אישית ראיתי שלוש גופות של תושבים שנרצחו".


מסמך מ-1949 שבו טוען קרקוץ' שאין לו עבר צבאי (צילום: AP) (צילום: AP)
מסמך מ-1949 שבו טוען קרקוץ' שאין לו עבר צבאי(צילום: AP)

חיילי ה-SS לא חסו על חיי איש. אישה ליד קבר אחים באזור הכפר צ'לניוב (צילום: AP) (צילום: AP)
חיילי ה-SS לא חסו על חיי איש. אישה ליד קבר אחים באזור הכפר צ'לניוב(צילום: AP)

מסמך גרמני ובו רשימת הלוחמים ב"לגיון האוקראיני להגנה עצמית" אישר כי שארקו שירת תחת פיקודו של קרקוץ'.

 

חשיפת סיפורו של הפושע הנאצי הובילה לפתיחת חקירות בעניינו בפולין ובגרמניה. אמש סיפר התובע הגרמני שמנהל את החקירה שהחליט להמליץ להגיש כתב אישום בגין רצח ואישומים נוספים נגד קרקוץ' בן ה-94. התובע תומס וויל אמר כי החליט להמליץ על הגשת כתב אישום עוד בטרם קרא את העדות שקרקוץ' הורה ליחידתו לתקוף את הכפר הפולני.

 

חקירת AP העלתה כי קרקוץ' נכנס לארה"ב ב-1949 והסתיר שפיקד על יחידה שהעלתה כפרים באש ורצחה אזרחים בפולין. עוד נמצא כי קרקוץ' היה באזור שבו בוצעו מקרי הטבח, אולם לא התגלו עדויות שקושרות אותו לפעולות הזוועה באופן ישיר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
לא דיווח לרשויות בארה"ב על עברו הצבאי. קרקוץ'
צילום: AP
מומלצים