שתף קטע נבחר

עם שלטים וכיפות: יהודים באיראן בעד הגרעין

ערב חידוש שיחות הגרעין, שצפויות להוביל להסכם ביניים עם איראן למרות אזהרות ישראל, הפגינו עשרות יהודים מול בניין האו"ם בטהרן. "אנחנו מזדהים עם עמדות הרפובליקה האיסלאמית", הסבירו, ועל כרזה כתבו בעברית: "פסק ההלכה של חמינאי שאוסר לייצר נשק גרעיני - הוא לנו לגאווה ולתפארת"

שיחות הגרעין שיתחדשו מחר בז'נבה צפויות להוליד את הסכם הביניים שממנו הזהיר כל כך ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומשטר האייתוללות בטהרן קיבל היום (ג') תמיכה פומבית וקולנית מכיוון מאוד לא צפוי: עשרות יהודים איראנים שהתייצבו עם שלטים, כרזות - וגם כיפות, להפגנה מול בניין האו"ם בטהרן בעד תוכנית הגרעין האיראנית.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

במהלך ההפגנה נשאו היהודים האיראנים תפילות, ובין המשתתפים היו חבר הפרלמנט האיראני היהודי סיאמאק מורה סדק, נשים יהודיות ותלמידי בית ספר. יצוין כי היהודים הפגינו בעד תוכנית הגרעין, ולא בעד פיתוח נשק גרעיני. איראן ממשיכה לטעון כי תוכנית הגרעין נועדה לצרכים אזרחיים ולא למטרות צבאיות.

 

הפגנת היהודים היום בטהרן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנת היהודים היום בטהרן(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בין השאר הניפו המפגינים כרזה גדולה שעליה נכתב בפרסית, באנגלית ובעברית: "פסק הדין של המנהיג העליון לעניין איסורו של ייצור, הפקה והשתמשות בנשק להשמדה המונית, הרי הוא לנו לגאווה ולתפארת". הכוונה היא לפסק דין שפרסם האייתוללה עלי חמינאי לפני שנים, ולפיו נשק להשמדה המונית ונשק גרעיני הם דבר אסור לפי ההלכה האיסלאמית. המשטר בטהרן מצטט את פסק ההלכה הזה חדשות לבקרים, וטוען כי הוא מוכיח שפניה של איראן אינם לפיתוח נשק גרעיני.

 

סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית למחצה "פארס" דיווחה כי חבר הפרלמנט היהודי הוא שהכריז מוקדם יותר היום על הכינוס מול מטה האו"ם, ואמר שמטרת ההפגנה היא להראות תמיכה בעמדות המשטר האיראני לקראת השיחות בז'נבה. "יהודים מכל הקהילות היהודיות באיראן, במיוחד זו של טהרן, ישתתפו באירוע הזה כדי להפגין את הסולידריות שלהם עם עמדות הרפובליקה האיסלאמית של איראן בשיחות האחרונות", הסביר.

 

חבר הפרלמנט היהודי ולצדו תלמידי בית ספר בהפגנה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חבר הפרלמנט היהודי ולצדו תלמידי בית ספר בהפגנה(צילום: AFP)

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

יהודי איראן נהנים בסך הכול מיחס טוב מצד הרשויות, ועם זאת חשוב לציין כי ההפגנה שנערכה היום מול בניין האו"ם בטהרן אינה מעידה בהכרח על נטיות לבם של היהודים כולם או של רובם.  

 

סטודנטים יוצרים טבעת אנושית בפורדו ()
סטודנטים יוצרים טבעת אנושית בפורדו

 

בהפגנה אחרת היום יצרו מאות סטודנטים מאוניברסיטאות באיראן טבעת אנושית במתקן להעשרת אורניום בפורדו, כדי להפגין את תמיכתם במשטר על רקע המשא ומתן בנוגע לתוכנית הגרעין. לפי דיווחים בכלי התקשורת האיראניים, המפגינים התאספו בשערי המתקן, אחד המתקנים הקריטיים ביותר של תוכנית הגרעין האיראנית.

 

למרות המחיר שגובות הסנקציות מאיראן ואזרחיה, סקר שפרסם בשבוע שעבר מכון "גאלופ" גילה כי האזרחים האיראנים עדיין תומכים ברובם בתוכנית הגרעין של ארצם. לפי הסקר, שסיפק הצצה נדירה אל הלך הרוח באיראן, 85% מהאיראנים מעידים כעת כי הסנקציות

הבינלאומיות פוגעות באיכות חייהם, ו-50% מהאיראנים אומרים כי הן פגעו בחייהם הפרטיים באופן משמעותי.

 

עם זאת, הנתון המעניין ביותר בסקר הוא זה שלפיו למרות הסנקציות הנושכות, שניים מכל שלושה איראנים (68%) סבורים כי טהרן צריכה להמשיך ולדבוק בתוכנית הגרעין. לפי מכון "גאלופ", הנתון הזה מלמד כנראה על התפקיד המשמעותי שממלא הרגש הלאומי האיראני לנוכח הלחץ הבינלאומי הגדול על המדינה והעימות עם המערב. במכון הדגישו שכשהשאלה מנוסחת אחרת, תמיכת האזרחים האיראנים בתוכנית הגרעין נמוכה הרבה יותר, גם אם אינה מבוטלת: כשהם נשאלים אם הם "תומכים" או "לא תומכים" בחתירת ארצם ליכולת גרעינית (כלומר, במנותק מרגש הגאווה המתלווה לסכסוך הדיפלומטי עם המערב), 56% מביעים תמיכה בתוכנית גרעין שלא למטרות צבאיות ו-34% מביעים תמיכה בתוכנית גרעין שכן למטרות צבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ההפגנה באיראן. סולידריות עם המשטר האיסלאמי
צילום: AFP
מומלצים