שתף קטע נבחר

צילום: AP ,AFP ,EPA, רויטרס

חמינאי לפני הסכם: על ישראל נגזר להיעלם

המו"מ בין איראן למעצמות מתחדש היום בז'נבה, בתקווה לחתום כבר השבוע על השעיית תוכנית הגרעין והקלה בסנקציות. אבל בטהרן, מנהיג איראן מאיים על ישראל בהשמדה: "לא ניסוג מזכויות הגרעין ולו במעט, מי שיתקוף אותנו - יוכה בפניו". הוא קרא לידידות עם ארה"ב, קיצונים השיבו: "מוות לאמריקה"

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, מאותת הבוקר (יום ד') למעצמות כי מוטב להן להסתפק לפי שעה בהסכם הביניים המסתמן בז'נבה, ולא להחמיץ את ההזדמנות. בנאום בטהרן השמיע חמינאי דברים חריפים ואיומים על ישראל, ואמר כי ארצו לא תיסוג "ולו במעט" מזכויות הגרעין שלה, וכי היא "תנחית על כל אויב שיתקוף אותה מכה בפנים שהוא לא ישכח". חמינאי אמר את הדברים שעה קלה לפני פתיחתו בשוויץ של סבב השיחות השלישי בתוך חודש וחצי בין איראן למעצמות, שבו אמורים הצדדים לגבש סופית הסכם על עצירה זמנית של תוכנית הגרעין של איראן והקלה בסנקציות המוטלות עליה.

 

בנאום בטהרן בפני חברים ב"בסיג'", המליציה האכזרית של משמרות המהפכה, כינה חמינאי את ישראל "כלב משוגע" שמטיח שוב ושוב האשמות באיראן וטוען כי היא מהווה איום על העולם. הוא אמר כי מישראל יוצא רק רשע וכי היא ישות לא חוקית, והוסיף כי על ישראל נגזר להיעלם כיוון שהיא "נכפתה בכוח". הוא פנה לאמריקנים ואמר: "במקום האיום הצבאי, לכו לתקן את הכלכלה שלכם". הוא טען כי הסנקציות אינן יעילות, ולכן האמריקנים משמיעים איומים בתקיפה. על רקע העמדה הנוקשה שהציגה צרפת בסבב השיחות הקודם, עמדה שהכשילה אז השגת הסכם, אמר חמינאי כי פריז "נכנעת לארה"ב" ו"כורעת ברך בפני המשטר הישראלי".

 

עוד חדשות מהעולם :

 

בנאומו טען חמינאי כי הוא אינו מתערב בשיחות הגרעין, אך הצהיר כי קבע "קווים אדומים" לצוות המשא ומתן. "אנחנו רוצים יחסי ידידות עם כל המדינות, אפילו עם ארה"ב", אמר חמינאי לקהל, "אנחנו לא עוינים את האומה האמריקנית. הם כמו כל מדינה אחרת בעולם". אלא שאמירתו זו כאילו נפלה על אוזניים ערלות: "מוות לאמריקה", זעקו אנשי המיליציה בתגובה.

נציגי המעצמות ואיראן בסבב השיחות הקודם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נציגי המעצמות ואיראן בסבב השיחות הקודם(צילום: רויטרס)

 

הפער בין דבריו של חמינאי לקריאות הקהל מעיד על חילוקי הדעות העמוקים באיראן בין הקיצונים, אנשי משמרות המהפכה, הדורשים לנקוט עמדה חריפה יותר נגד המערב ולא לתת ויתורים בתוכנית הגרעין, לבין המתונים יותר הדורשים להתקרב למערב כדי לשפר את תדמיתה של איראן בעולם, להקל את הסנקציות ולשפר את איכות החיים של האיראנים. לאחרונה מתנהל באיראן ויכוח ציבורי ער לגבי השאלה אם להמשיך בקריאות המסורתיות "מוות לאמריקה".

 

נציגי איראן והמעצמות ייפגשו היום בז'נבה לסבב השיחות השלישי ביניהם בתוך פחות מחודשיים, והפעם - אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון - הם גם צפויים להגיע להסכם ביניים שיביא להקלה מסוימת של הסנקציות על טהרן. איראן בתמורה לא תתפרק מתוכנית הגרעין שלה, אלא תסכים רק לעצור אותה זמנית כדי לאפשר כמה חודשים של משא ומתן על הסכם קבע לגבי הגרעין.

 

סבב השיחות שייפתח היום מגיע אחרי שבסבב הקודם, שהסתיים לפני כשבוע וחצי, כמעט הושג הסכם ראשון זה שנים על עצירת תוכנית הגרעין של איראן בתמורה להקלה מסוימת בסנקציות. אובמה טוען כי הסכם כזה יאפשר לעכב את יכולתה של איראן לעשות פריצת דרך לפצצה בכמה חודשים נוספים, אם אכן תבחר לעשות זאת, וכך ניתן יהיה להמשיך בינתיים במשא ומתן איתה. עם זאת, יש מומחים המפקפקים בהערכה הזו של אובמה. ראש הממשלה בנימין נתניהו מזהיר כל העת כי הסכם ביניים שכזה, שלא יכלול את פירוק תוכנית הגרעין האיראנית, ישאיר את איראן במצב שבו אחרי שתנשום לרווחה בזכות ההקלה הזמנית בסנקציות, היא תוכל לשעוט כרצונה קדימה בדרך לפצצה.

 

יהודים איראנים מפגינים בעד תוכנית הגרעין אתמול בטהרן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יהודים איראנים מפגינים בעד תוכנית הגרעין אתמול בטהרן(צילום: AFP)

 

בירושלים מודים גורמים מדיניים כי ברור לגמרי שהקרב בנושא הסכם הביניים אבוד, וכי בתוך כמה ימים תחתום איראן על ההסכם עם מעצמות המערב. לאחר ביקורו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד בישראל, שהסתיים אתמול, יצא היום ראש הממשלה נתניהו לביקור במוסקבה שבו ינסה להפעיל לחץ על נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כדי לעכב את חתימת ההסכם. בישראל ברור שמוסקבה לא תמנע את ההסכם, אולם רואים חשיבות

בטיפוח היחסים הישירים בין נתניהו לפוטין. גורמים מדיניים בירושלים מתנחמים בכך שבשבועות האחרונים הצליחו, לפחות לדעתם, להעביר לעולם את המסר שההסכם הצפוי רע.

 

בשיחות בז'נבה משתתפות בריטניה, סין, צרפת, גרמניה, רוסיה וארה"ב, והן נפגשו עם איראן שלוש פעמים מאז ספטמבר, אז הוכרז על חידוש המשא ומתן. את השיחות מתאמת שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון. שני סבבים של שיחות בז'נבה באוקטובר ובנובמבר הובילו להתקדמות לקראת הסכם ביניים, אולם לא הביאו לחתימת הסכם שכזה. השיחות הפעם יימשכו מרביעי עד שישי, ומטרתן לגבש סופית את הסכם הביניים שייתן למעצמות עוד זמן לנהל משא ומתן על הסכם קבע עם איראן, ויבטיח שהיא אינה חותרת לייצר נשק גרעיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מנהיג איראן עלי חמינאי. מסר תקיף לפני ההסכם
צילום: רויטרס
מומלצים