שתף קטע נבחר

הצלחה לשרביט קסמים: "גם האמריקנים בכו"

במערכת הביטחון חוגגים את הצלחת הניסוי שבוצע הבוקר במערכת המיועדת להגן מפני טילים בינוניים וחדירת מזל"טים: "עשינו היסטוריה. קפצנו כמו בטריבונה של בית"ר, אפילו השותפים האמריקנים הזילו דמעה"

במִנהלת "חומה" שבמִנהל לפיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון וברפא"ל התקשו להסתיר את ההתרגשות סביב הצלחתו של ניסוי המפעילים שבוצע הבוקר (ד') במערכת היירוט "שרביט קסמים" בשדה הניסויים בנגב. מכ"מי המערכת זיהו תוך זמן קצר טיל בליסטי מתוצרת התעשייה הצבאית שדימה טיל אויב, ועקבו אחריו לאורך כל מסלול מעופו. במקביל שוגר הטיל המיירט, ששמו קלע דוד. הוא זיהה את הטיל המאיים ברגע השיגור וננעל עליו עד למגע עמו בשמיים.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון, יאיר רמתי, אמר ל-ynet: "המיירט פגע בדיוק בנקודה שבה תכננו שיפגע".

 

בכך צוינה אבן דרך משמעותית בפיתוח שרביט קסמים, מערכת שתהפוך מבצעית בחיל באוויר בתוך כשנה ותשלים את תפיסת ההגנה הרב-שכבתית, שמורכבת מ"כיפת ברזל" המיועדת לאיומים רקטיים מטווחים קצרים ובינוניים, וממערכת החץ, המיועדת ליירוט טילים כבדים וארוכי טווח, כדוגמת הטילים האיראניים או הסקאדים הסוריים. שרביט קסמים תיכנס בין שתיהן: היא תיתן מענה לרקטות כבדות וטילים לטווחים בינוניים, מגובה נמוך ועד לשולי האטמוספרה, ותגבה את החץ אם לא יצליח ליירט טילים מחוץ לאטמוספרה.

 

לטיל המיירט של שרביט קסמים יש מאיץ רקטי שבוער במשך זמן קצר ומביא את הטיל למהירות על-קולית בלי לפגוע בכושר התמרון הרחב.

 

לשרביט קסמים צפויים ניסויים נוספים בהמשך, אך במקרה של הסלמה ביטחונית יוכל חיל האוויר להשתמש ברכיבי המערכת כבר בחודשים הקרובים.

 

גרעין ראשון של לוחמי המערכת העתידיים כבר הוקם בכנף ההגנה האקטיבית בחיל האוויר. הם אמורים ליירט גם מל"טים, מערך שבו מצויד ארגון חיזבאללה בעשרות רבות של כלים מתוצרת איראנית.

 

מערכת השליטה והבקרה של שרביט קסמים היא מתוצרת אלישרא, מקבוצת אלביט מערכות. בניגוד לכיפת ברזל ובדומה למערכת החץ, היא תפעל מאתרים נייחים שייפרסו ברחבי הארץ ולא באמצעות סוללות.

 

ראש מנהלת חומה של משרד הביטחון, יאיר רמתי: "עבדנו שנה שלמה, לילות כימים, בשביל שתי דקות. ברגע הפיצוץ כל המהנדסים והמפתחים קפצו בהתלהבות כמו בטריבונה של בית"ר. גם השותפים האמריקנים הזילו דמעה. המערכת ידעה להוריד לנו מידע בהיקף של 20 ספרים בכל שנייה, על כל פרט ואלמנט בניסוי. בימים הקרובים נלמד ונתחקר את הממצאים והתוצאות יחד עם רפא"ל".

 

ראש חטיבת מערכות הגנה מטילים ברפא"ל, פיני יונגמן: "מימשנו את כל המערכות בניסוי, והן פעלו בצורה מושלמת. הטיל המיירט הוא גולת הכותרת ונושא טכנולוגיות שרובן לא קיימות בעולם. עשינו היסטוריה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משרד הביטחון
ארכיון. שרביט קסמים
באדיבות משרד הביטחון
מומלצים