שתף קטע נבחר

חטף, רצח, אנס - ובדרך להיכנע? "קוני חולה"

מפקד ארגון המורדים מאוגנדה ג'וזף קוני נאשם בהאג בפשעי מלחמה ונמצא תקופה ארוכה במנוסה. נשיא הרפובליקה המרכז-אפריקנית סיפר שהוא מנהל איתו מו"מ ואף סיפק לו 20 שקי מזון ובהם מניהוט מצוי, צמח המשמש למאכל

האם המצוד אחר פושע המלחמה מגיע לסופו? נשיא הרפובליקה המרכז-אפריקנית סיפר לאו"ם שהוא מנהל משא ומתן עם ג'וזף קוני, מפקד ארגון המורדים מאוגנדה שנאשם בהאג בפשעי מלחמה, בשעה שכוח אפריקני מנהל אחריו מצוד. כך סיפר היום (יום ד') שליח של האו"ם לסוכנות הידיעות הצרפתית.

 

עוד חדשות בעולם :

החצאית עפה ברוח: קייט ברגע מרילין מונרו

צפו: תיעוד הפיצוץ בשגרירות איראן בלבנון

80% מהגידול באוכלוסייה באירופה - מהגרים

 

אבו מוסה, שליח מיוחד של האו"ם, אמר בראיון שייתכן שקוני חולה ושנשיא הרפובליקה המרכז-אפריקנית מישל דג'וטודיה סיפר לו שהוא שלח לו אוכל. "כשנפגשנו עם הנשיא דג'וטודיה הוא סיפר לנו שהוא שנמצא בקשר איתו (עם קוני)", אמר מוסה, שליח האו"ם לאזור מרכז אפריקה. באזור זה פעל ארגון המורדים של קוני "צבא ההתנגדות של האל" (LRA) שנאשם בהרג 100 אלף בני אדם במשך שני עשורים של פעולות טרור.

 

עשרות מיליוני צפיות: הכירו את פושע המלחמה ג'וזף קוני

"הוא סיפר לנו שהוא סיפק לקוני 20 שקי מזון ובהם מניהוט מצוי, קסוואה (צמח טרופי ששורשיו מכילים עמילן ומשמש למאכל). הוא הוסיף שקוני יצר עמו קשר וביקש ממנו להביא לו את הדברים האלה", אמר שליח האו"ם.

 

איפה קוני?

מוסה אמר כי לא ידוע היכן נמצא קוני ושנשיא הרפובליקה המרכז-אפריקנית מאמין כי הוא נמצא בשטח ארצו, שמתמודדת עם כאוס גדול אחרי השתלטות של מורדים על השלטון בחודש מרס. שליח האו"ם אמר שהוא הזהיר את הנשיא הזמני של הרפובליקה המרכז-אפריקנית שלא לספק מזון לקוני אלא אם זה יהיה חלק מעסקה שבמסגרתה הוא יסגיר את עצמו.

 

קוני הקים את ארגונו בסוף שנות ה-80 והוא מואשם בחטיפת יותר מ-30 אלף ילדים, שאותם גייס כחיילים לצבאו במשך כמעט 30 שנה. בית המשפט בהאג מבקש לעצור אותו ולהעמידו לדין בגין אונס, הטלת מום ורצח אזרחים, כמו גם בגיוס של ילדים לצבא המורדים שלו.

 

נאשמים ביותר מ-100 אלף בני אדם. לוחמים בארגונו של קוני בגבול קונגו-סודן (צילום: AP) (צילום: AP)
נאשמים ביותר מ-100 אלף בני אדם. לוחמים בארגונו של קוני בגבול קונגו-סודן(צילום: AP)

בשנים האחרונות הצליח ארגונו של קוני להרחיב את פעילותו גם לדרום סודן ולקונגו, אולם המגמה התהפכה מסוף שנת 2011, אז נכנסו הכוחות האמריקניים לפעולה.

 

המוניטין של קוני בעולם גבר בשנה שעברה בעקבות הסרט התיעודי שנוצר עליו - "קוני 2012" - בתמיכת העמותה "ילדים בלתי נראים" (Invisible Children). הסרט הופץ באינטרנט וזכה לעשרות מיליוני צפיות.

 

אוגנדה שלחה יותר מ-3,000 חיילים לכוח האיחוד האפריקני, שמונה 5,000 חיילים, כדי ללכוד את קוני ואנשיו שככל הנראה מסתתרים בג'ונגלים שמשתרעים באזור גבולות הרפובליקה המרכז אפריקנית, דרום סודן והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חטף אלפי ילדים וגייסם לארגון המורדים שלו. קוני
צילום: AFP
מומלצים