שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

הרצוג בנאום הניצחון: "יחד נחזור לשלטון"

שוב הדחה בעבודה: יחימוביץ' הצטרפה לקודמיה - בן אליעזר, ברק, מצנע ופרס - והובסה בפער של 17%. הרצוג: "קורא לעוזבים - עכשיו הזמן לחזור הביתה. יחד נחזיר את המפלגה לגדולתה". מרב מיכאלי, שתמכה בהרצוג: "לא ניכנס לממשלה, אנחנו עומדות להחליף את הממשלה"

זהו שחר של יו"ר חדש: ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, שהפתיע את כולם וגבר על יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ'. בפער עצום של כ-5,000 קולות, נשא בבית סוקולוב בתל אביב את נאום הניצחון. הוא קרא לעוזבים את המפלגה "לחזור הביתה", והבטיח: "יחד נחזור לשלטון". ynet העביר בשידור חי את הנאומים שאחרי המהפך בעבודה .

  

הרצוג אמר בנאום הניצחון שלו כי בכוונתו להתמודד על ראשות הממשלה. "המפלגה יוצאת לדרך חדשה, במסע שבסופו נחזור להיות מפלגה גדולה. אני חבר מפלגה כל חיי ומודה ונרגש על הזכות שניתנה לי להוביל את המפלגה. אני מודע לגודל האחריות, ונמצא במקומם של ענקים ומודע לדרכם".

היו"ר הנבחר ואשתו מיכל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
היו"ר הנבחר ואשתו מיכל(צילום: מוטי קמחי)

החגיגות על הבמה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
החגיגות על הבמה(צילום: מוטי קמחי)

חבר הכנסת שניצח את יושבת הראש המכהנת אמר כי הוא ויחימוביץ' "ימשיכו לשתף פעולה לטובת המפלגה והמדינה. יחד, אנחנו ננצח. יש במפלגה העבודה את הכל, וזו הגדולה של המפלגה הזאת. מהיום אין תומכי שלי או תומכי הרצוג, מהיום כולנו יחד. עכשיו זה הזמן לקרוא לכל חברי המפלגה שעזבו - חזרו הביתה. אני מאמין בעבודה ובשליחות ההיסטורית שלה. יחד, נחזור לשלטון".

 

ח"כ מרב מיכאלי, שתמכה בהרצוג, אמרה כי אין בכוונת העבודה להצטרף לממשלה: "לא ניכנס לממשלה - אנחנו עומדות להחליף את הממשלה", אמרה על הבמה. ח"כ איתן כבל: יצאנו לדרך שזה לא 'אני' אלא 'אנחנו' וניצחנו. מחזירים עטרה ליושנה, זו הזדמנות ענקית עבורנו לעשות את זה. הפעם הזאת אנחנו לא נרפה ונלך יחד עד לשכת ראש הממשלה. בואו נראה להם מה זה!".

היו"ר הנבחר הרצוג וח"כ מיכאלי, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
היו"ר הנבחר הרצוג וח"כ מיכאלי, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)
 

הרצוג וכבל, אחד מתומכיו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצוג וכבל, אחד מתומכיו(צילום: מוטי קמחי)

עוד לפני הגעתו של הרצוג כמנצח הגדול, נכנסו לבית העיתונאים פעילי מפלגת העבודה עם דגלי ישראל ובלונים. הרצוג, שזכה ל-58% מקולות המצביעים בפריימריז (16,652) לעומת 41% בלבד (11,821 קולות) שקיבלה היו"ר המכהנת, קיבל עשרות שיחות טלפון מברכות הבוקר - מראשי הסיעות השונות, מתומכיו ומרבים אחרים.

 

בין היתר, התקשר להרצוג גם נשיא המדינה שמעון פרס, יו"ר העבודה בעבר, ואמר לו: "מוטלת על כתפיך אחריות רבה. זהו תפקיד רציני, עליך לשרת את העם והמדינה בצורה הטובה ביותר. אני מברך אותך ומאחל לך הצלחה רבה". הרצוג הודה לו: "זהו כבוד גדול עבורי לקבל את ברכתך, אני נכנס למקום חשוב כיו"ר מפלגת העבודה, מקום שגם אתה היית בו בעבר".

 

בשעה 7:40, לאחר לילה שהחל עם יתרון צפוי של יחימוביץ' והסתיים בתבוסה מהדהדת שלה, התקשרה יו"ר העבודה המודחת להרצוג, הודתה בהפסד ובירכה אותו על ניצחונו. בעמוד הפייסבוק שלה כתבה: "אמרתי לבוז'י שאשתף איתו פעולה ואסייע לו בחיזוקה של העבודה כאלטרנטיבה לממשלת הימין המדיני והכלכלי של נתניהו". עיקר המסר של יחימוביץ' הופנה כלפי תומכיה: "חברים שלי, שותפיי הנפלאים לדרך, תודה לא תספיק לבטא את ההערצה והאהבה שאני מרגישה כלפיכם. אל תיפול רוחכם".

ים של חיבוקים, בדרך לבימת הנואמים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ים של חיבוקים, בדרך לבימת הנואמים(צילום: מוטי קמחי)

פער של 17% (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פער של 17%(צילום: מוטי קמחי)

הרצוג המנצח דיווח אף הוא בפייסבוק על השיחה עם יחימוביץ' ועל העתיד לבוא במפלגת העבודה. "אמרתי לשלי שאני רואה בה שותפה מרכזית וחשובה להצלחתה של המפלגה. זו רק תחילת הדרך, אנחנו מתחילים במסע לשינוי פני המדינה".

 

מרבית חברי הכנסת של העבודה תמכו ביחימוביץ'. אחד מאלו שישבו על הגדר הוא זקן חברי הכנסת של הסיעה, בנימין (פואד) בן אליעזר. לאחר ניצחונו של הרצוג שוחח עימו בן אליעזר ואיחל לו הצלחה: "תחת הנהגתו של הרצוג תחזור העבודה למקומה הטבעי בהנהגת המדינה כמפלגת שלטון או כאלטרנטיבה לשלטון, ותשיב אליה קהלים רבים". הוא ציין כי הרצוג "יניף את שני הדגלים, המדיני והחברתי, ויתרום לנו מניסיונו ומהצלחותיו".

 

יחימוביץ' יכולה להתנחם בכך שהיא מצטרפת לרשימה מכובדת מאוד של ראשי מפלגת העבודה שלא מצליחה להיבחר בפעם השנייה ברציפות לתפקיד היו"ר. המודחים שקדמו לה הם בנימין בן אליעזר, אהוד ברק, עמרם מצנע ושמעון פרס.

 

בהכנת הידיעה השתתף נועם (דבול) דביר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הרצוג, היום לפני נאום הניצחון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים