שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תוקפי נתן זאדה לכלא, יידוי אבנים בלב חיפה
  בית המשפט גזר שנתיים מאסר על שלושה מתוקפי המחבל היהודי, שרצח ארבעה והוכה למוות. גם שניים אחרים נשלחו לכלא: "זו תקיפה אכזרית, לא נסכים לעין תחת עין". תושבי שפרעם יידו אבנים וצעקו: "איפה המצפון?"
  הפגנה מול בית המשפט המחוזי    (צילום: עידו בקר, מוחמד שינאוי)

  הפגנה מול בית המשפט המחוזי    (צילום: עידו בקר, מוחמד שינאוי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בפנים השופטים גזרו מאסר על התוקפים, בחוץ הרוחות היו סוערות: בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום (ה') שנתיים מאסר על שלושה מתוקפי המחבל היהודי עדן נתן זאדה, שרצח ארבעה מתושבי שפרעם ב-2005 והוכה למוות בידי המון זועם. שניים אחרים נידונו אף הם למאסר בפועל, ורק אחד מהמורשעים לא נשלח לכלא אלא למאסר על תנאי.

   

  מאות מתושבי שפרעם הפגינו מול בית המשפט המחוזי בחיפה על רקע הקראת גזר הדין. המפגינים שהיו מסביב לאזור בית המשפט חסמו את רחוב פל-ים הסמוך וחלקם אף יידו אבנים לעבר השוטרים. המשטרה ניסתה לפזר את ההפגנה בליווי פרשים. כמה מאנשי הציבור הערבי שהגיעו להפגנה ניסו להרגיע את הרוחות ולהעלות את הצעירים לאוטובוסים, אולם ללא הצלחה. בסופו של דבר פוזרה ההפגנה האלימה ותשעה מפגינים נעצרו.

  תוקפי נתן זאדה לכלא, יידוי אבנים בלב חיפה    (צילום: עידו בקר)

  תוקפי נתן זאדה לכלא, יידוי אבנים בלב חיפה    (צילום: עידו בקר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כמה מפגינים נעצרו (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  כמה מפגינים נעצרו(צילום: אבישג שאר-ישוב)
   

  ההפגנה. "אנחנו הקורבן" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  ההפגנה. "אנחנו הקורבן"(צילום: אבישג שאר-ישוב)

  ההפגנה. מוסלמים, דרוזים ונוצרים יחד (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  ההפגנה. מוסלמים, דרוזים ונוצרים יחד(צילום: אבישג שאר-ישוב)

  אחד המורשעים בצאתו מבית המשפט (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  אחד המורשעים בצאתו מבית המשפט(צילום: אבישג שאר-ישוב)
  השופטים קבעו את עונשם של נעמן בחוס, באסל קדרי וג'מיל ספורי על שנתיים מאסר בפועל, ועוד שנה על תנאי. באסם חטיב נשפט ל-20 חודשי מאסר בפועל ו-16 על תנאי. פאדי נסראללה ל-18 חודשי מאסר בפועל ו-30 על תנאי. ערקאן קורבאז' נשלח ל-11 חודשי מאסר בפועל ותשעה על תנאי. מוניר זקוט אמנם זוכה מכל עבירות האלימות, אך נגזרו עליו שמונה חודשים על תנאי.  
  הנאשמים, היום בבית המשפט. הודיעו שיערערו (צילום: יותם רונן ) (צילום: יותם רונן )
  הנאשמים, היום בבית המשפט. הודיעו שיערערו(צילום: יותם רונן )
  הפגנה מול בית המשפט המחוזי    (צילום: עידו בקר)

  הפגנה מול בית המשפט המחוזי    (צילום: עידו בקר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אב בית הדין, השופט אילן שיף, החל את גזר הדין בתיאור הפיגוע שביצע נתן זאדה. הוא הגדיר את האירוע "כאוטי", והבהיר כי המדינה אינה יכולה לסבול מעשי נקמה, "הנקמה שייכת לאלוהים", אמר. הוא קבע כי המעשה לא תוכנן, אולם נמשך שעה ארוכה, והיה אכזרי במיוחד.
   
  "אין בידינו הוכחה לאפליה לטובת יהודים במקרים דומים", ציין השופט שיף, והזכיר את מקרה יורם שקולניק, שרצח מחבל פלסטיני ב-1993 ונידון למאסר עולם. "לא מצאנו מקום להתייחס לכך שיהודים שנשפטו על מקרים דומים זכו לחנינה". לדבריו, "הדבר אינו משפיע על גזר הדין, אלא על ההליכים שלאחריו". השופטים הוסיפו כי "לצערנו, אנחנו חיים במדינה רוויית פיגועים. כל המבצע מעשים כאלה יבוא על עונשו ולא תעמוד לו הטענה עתיקת היומין של 'עין תחת עין'". 
  למקום זרמו כוחות יס"מ (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  למקום זרמו כוחות יס"מ(צילום: אבישג שאר-ישוב)
    
  אב בית הדין שיף ציין עוד כי הנסיבות המיוחדות של האירוע והזמן שחלף מהתרחשותו ועד להגשת כתב האישום, מנעו עונש חמור יותר לנאשמים. "לא שכחנו כי סיפורו של אירוע זה הוא בראש ובראשונה סיפורן של משפחות אומללות, שאיבדו את יקיריהן בגין רצח נתעב של חפים מפשע, שחייהם נקטעו רק בשל היותם ערבים", אמר. "לבנו עם המשפחות השכולות והפצועים. תפנית העלילה או ליתר דיוק, העלילה המשנית, היא פרץ הנקמה והפגיעה ברוצח ולהבדיל בשוטרים שמילאו את תפקידם. הפגיעה בהם הייתה קשה וללא רחמים. מי ייתן ומקרים אלה לא יחזרו על עצמם".
   
  בחוץ נמשכה כל העת המחאה. בין המפגינים, שכללו מוסלמים, נוצרים ודרוזים, היו גם חברי כנסת ערבים, שהבטיחו שהם לא ישתקו על כל גזר דין שלא יביא לזיכוי המורשעים. "זה הזמן לשמוע שאנחנו חוזרים לבתינו ללא עונש", אמר אחד מהנאשמים לפני מתן גזר הדין. "לצערי הרב, המדינה רוצה להפוך אותנו למחבלים במקום שיעניקו לנו תעודות הוקרה והערכה". 
  גם חברי כנסת הגיעו להביע מחאה (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  גם חברי כנסת הגיעו להביע מחאה(צילום: חסן שעלאן)
   
  ג'מיל ספורי אמר בתגובה: "אני מאוכזב מגזר הדין. ציפינו באמת לצאת בלא כלום ואנו מאמינים שאנו חפים מפשע ולא עשינו דבר. אני אערער לעליון". באסל חטיב הוסיף: "באמת לא האמנו שאשב אפילו יום אחד, אבל אין לי טענות כלפי השופטים. נפעל מול עורכי הדין שלנו ונחליט מה לעשות הלאה".

   

  נתן זאדה פעל בצל תוכנית ההתנתקות שיצאה באותה עת לפועל. הוא פתח בירי באוטובוס ולאחר שרצח את
  קורבנותיו נעצר על ידי הנוסעים ועל ידי שוטרים. בשעות שלאחר מכן - בעוד השוטרים מנסים להגן עליו ולחלצו מהמקום - הוכה למוות בידי המון זועם. בפיגוע נהרגו ארבעה מתושבי שפרעם - נהג האוטובוס מיכאל בחוס, נאדר חאיכ, והאחיות דינה והזאר תורכי.
   
  ביולי 2009, לאחר חקירה שארכה ארבע שנים, הגישה פרקליטות מחוז חיפה כתב אישום נגד שבעה מתושבי שפרעם. על פי הנטען, תקף כל אחד מהם בשלב מסוים את החייל באבנים ובמוטות ברזל, בעת ששכב על רצפת האוטובוס. הם הואשמו בניסיון רצח ובתקיפת השוטרים שהגנו על החייל, אך ארבעה מהם - באסל חטיב, נעמן בחוס, באסל קדרי וג'מיל ספורי - הורשעו בניסיון הריגת החייל, שניים מהם - ערקאן קורבאז' ופאדי נסראללה - הורשעו בגרימת חבלה בכוונה מחמירה. הנאשם השביעי, מוניר זקוט, זוכה.
   

  פורסם לראשונה 28/11/2013 12:10

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים