שתף קטע נבחר

בגלל דיווח שגוי: ח' החשמל נקנסה ב-5 מיליון

החברה פרסמה בקיץ למשקיעים תזרים מזומנים חזוי, שהיה גבוה ב-1.5 מיליארד שקל מהתזרים שאותו הייתה צריכה לפרסם. בעקבות הסכם אכיפה עם רשות ניירות ערך, סוכם כי יוטלו עליה עיצומים כספיים

ועדת האכיפה המנהלית של רשות ניירות ערך, בראשות השופטת בדימוס הגב' ברכה אופיר­ תום, אישרה היום (ה') את פרטי הסכם האכיפה בין רשות ניירות ערך לחברת החשמל. על פי ההסכם, על חברת החשמל יוטלו עיצומים כספיים בהיקף של 5 מיליון שקל ומונה לה מפקח חיצוני.

 

הסכם האכיפה גובש לאחר שבקיץ האחרון פרסמה חברת החשמל למשקיעים בבורסה תזרים מזומנים חזוי לשנתיים הקרובות, שהיה גבוה ב-1.5 מיליארד שקל מהתזרים שאותו הייתה צריכה לפרסם. בהסדר האכיפה צוין, כי הדיווח השגוי עמד לעיני המשקיעים, בשעה שהחברה הייתה בעיצומו של תהליך לגיוס חוב בהיקף של 1.5 מיליארד שקל.

 

יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, ציין היום בעקבות ההסדר, כי הרשות בחרה שלא לקיים הליך מלא של אכיפה מנהלית ולהגיע להסדר, מאחר שהנהלת חברת החשמל פנתה מיוזמתה ודיווחה על הטעות בחישוב תזרים המזומנים. "ההסדר שולח מסר חשוב", אמר האוזר, "על כך שכאשר חברה מאתרת ביזמתה את ההפרה ונוקטת בפעולות נרחבות לתיקון ההפרה ושיפור האכיפה הפנימית, גם כאשר מדובר בהפרה מהותית, יהיה לכך ביטוי גם באופן הטיפול האכיפתי בחברה במסגרת הסדר ללא נקיטת הליך מלא, אך בלוויית סנקציות משמעותיות".

 

בספטמבר 2012 פנתה הנהלת חברת החשמל לרשות ניירות ערך ודיווחה כי נפלה טעות מהותית בדו"ח הרבעוני שהציגה למשקיעים בבורסה בסוף אוגוסט 2012. הדו"ח כלל תזרים מזומנים חזוי לשנתיים הקרובות שהיה גבוה ב-1.5 מיליארד מהתזרים שהיה צריך להציג על בסיס המידע שעמד לרשות החברה באותו זמן.

 

בחברת החשמל ייחסו את השגיאה בחישוב התזרים לטעויות שנעשו בחישוב הוצאות החברה על דלקים ועל תשלומים לספקים. מיד לאחר גילוי הטעות הוקם צוות בדיקה פנימי שבחן את הנסיבות שהובילו למשגה החמור. בעקבות האירועים הודיעו סמנכ"ל הכספים של החברה וראש אגף הכספים, על התפטרותם.

 

בהסדר שהושג כעת, הוטלו כאמור עיצומים כספיים ומונה בודק חיצוני לחברה שיוודא כי תכנית אכיפה פנימית תאומץ תוך 9 חודשים ותיושם תוך שנתיים מיום חתימת ההסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים