שתף קטע נבחר

עתלית: "כרמל כימיקלים פולט עשן ומרעיש"

עוד סיבוב במאבק בין התושבים לבין מפעל הכימיקלים: התושבים מתלוננים על עשן שחור ורעש בלתי פוסק. "הבעלים לא הפנים שהמציאות משתנה", הם אומרים, אך במפעל מתעקשים: "יש לנו היתר לפלוט עשן, לא כל מה שנראה מזהם הוא אכן מזהם"

החזית בין תושבי עתלית למפעל כרמל כימיקלים  מתחדשת: תושבים ביישוב סיפרו השבוע ל-ynet על פליטות עשן שחור ועל רעשים חזקים מכיוונו של המפעל, שנמצא בשלבי סגירה לאחר מאבק ארוך. המשרד להגנת הסביבה בודק את טענות התושבים, שמגובות בתמונות וסרטונים.

 

כתבות נוספות בערוץ כלכלה ירוקה וקיימות :

תושבים התלוננו, כריזות האוטובוסים יוחלשו

בעזרת השמש: הולנד נערכת לסוף עידן הגז

שימור גנים היסטוריים: מחזירים נוף שנעלם

נחסם ניסיון לאשר תשתיות בלי הגשת תוכניות

 

צפו בעשן הנפלט מהמפעל 

 

המפעל לייצור דבקים ופורמייקות שבבעלות גיל דנקנר, בן דודם של נוחי ודני דנקנר, הוקם בשנות ה-60 והוא נמצא באזור החוף הצפוני של עתלית. התקרבות בתי היישוב אל המפעל ועליית המוּדעות לזיהום אוויר הובילו למאבק עיקש של התושבים, שאף זכו בניצחונות משפטיים.

 

לאחר התראות רבות מצד גורמי האכיפה, הוציא המפעל לפני כשנים ספורות את בריכת האידוי הפתוחה שפלטה חומרים מסוכנים ובהם פורמלדהיד CH2O, שחשיפתו בסביבת מגורים מוגבלת מאוד לפי תקני המשרד להגנת הסביבה.

 

"תושבי עתלית ממשיכים לסבול"   

מתכתובות שהגיעו לידי ynet עולה כי המפעל נמצא בקו פרשת דרכים, חלק מהפעילות בו צומצמה והוא צפוי להיסגר. במקביל, מקודמות תוכניות בנייה למגורים על אדמות המפעל. בינתיים, עולה ממסמכי המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון-כרמל כי המפעל מתכנן להקים קו לייצור צבעים. 

 

דורית קניאגין, תושבת עתלית ואשת עמותת "כחול ירוק" לאיכות הסביבה בחוף הכרמל, זועמת: "באופן מפתיע, גם בימים אלו, לאחר שרוב המכונות של כרמל כימיקלים פורקו ופונו מהמקום, תושבי עתלית ממשיכים לסבול מפליטות של עשן שחור בכל שעות היממה ורעש בלתי נסבל מטריד את מנוחתם בכל שעות היום והלילה".

 

"מאז שהוקם המפעל עברו שנים רבות", מזכירה קניאגין, "והבעלים לא הפנים שהמציאות משתנה. אני אמנם מברכת על צמצום הפעילות, אבל זה לא מגיע מהסיבות הנכונות. הדבר מגיע מלחץ ולאחר מאבק ממושך עם התושבים. אני לא מבינה למה

שהם לא יילכו על בנייה למגורים, זה יעשה טוב לזוגות צעירים".

 

שלומי קצין, שתיעד את העשן, סיפר: "יש עשן לבן ועשן שחור. התדירות של הלבן היא כל שבוע לפחות. אנחנו חוששים, מכיוון שמדובר בחומרים מסוכנים ובמפעל שצוחק על התושבים ומזלזל בהם. אני גר עם אשתי 150 מטר מהמפעל, זה מפחיד".

 

המפעל: פועלים לפי התקנות 

מדור כימיקלים, מפעל האם של כרמל כימיקלים, קשרו בין הטענות לבין מערכת הבחירות הקרובה למועצה האזורית חוף הכרמל: "כמדי חמש שנים טרם הבחירות למועצה האזורית חוף הכרמל, יש מי שמניף תמונות של מפעל כרמל כימיקלים המעסיק עשרות מתושבי המועצה כחלק מקמפיין הבחירות שלו, ללא קשר לעובדות".

 

"למפעל היתר לפלוט בטווח זמן מוגדר עשן מהסוג שתיארת", נמסר עוד, "בימים אלה נמצא המפעל בהליך של שינויים דינמיים וצריכת הקיטור משתנה, אולם עתה התייצבה המערכת והיא עובדת כרגיל".

 

"לכל הנתונים הנשמעים בחוגי בית על ידי גורמים מעורבים בבחירות כאילו המפעל עבר או יעבור או שהוא נמכר או הושכר, יש תפקיד במערכת הבחירות אולם אין אחיזה במציאות. יצויין כי לא כל מה שנראה מזהם או שמצטלם היטב הוא אכן מזהם או מזיק לפי הנחיית המשרד להגנת הסביבה, שהמפעל פועל לפי תקנותיו והוראותיו המדוייקות".


פורסם לראשונה 28/11/2013 20:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלומי קצין
העשן הנפלט ממפעל כרמל כימיקלים
צילום: שלומי קצין
מומלצים