שתף קטע נבחר

נחשף הקוד לנשק הגרעיני: 00000000

בשנת 1962 החליט נשיא ארה"ב ג'ון קנדי להצפין את מערך הגרעין של ארצו. אלא שהקוד שנבחר להפעלת "נשק יום הדין" היה קל להחריד: 8 אפסים

לא בחרו בקוד הפופולרי 1234, אך עדיין בכזה שניתן היה להגיע אליו בקלות: בשנת 1962 החליט נשיא ארצות הברית ג'ון פ' קנדי כי מערך הגרעין במדינה יופעל רק באמצעות קוד סודי שהקשתו תיעשה על גבי מתקן אבטחה שנקרא The Permissive Action Link, PAL. הנשיא האמריקני רצה למנוע מצב שבו מספר גדול של אנשים יהיה בעל יכולת לשגר טילים גרעיניים. אלא שהאתר Today I Found Out חשף בסוף השבוע כי במשך כעשרים שנה היה הקוד ל"נשק יום הדין" קל להחריד: 00000000. ובמילים: שמונה אפסים.

 

עוד חדשות בעולם :

ניאו-נאצים במבט ראשון, תפוחים בביס שני

דרמה בתאילנד: רה"מ חולצה מההמון הזועם

דיווח: "נסגרה חקירת רצח דיאנה ע"י חיילים"

במפתיע: מת אלווד, הכלב המכוער בעולם

 

בשנת 1962 חתם קנדי על "מזכר פעולה לביטחון לאומי 160" שחייב את כל הטילים הגרעיניים להיות מצוידים במערכת PAL כדי שלא כל אדם יוכל להשתמש בה אלא רק הנשיא האמריקני. 

 

רצה למנוע ממספר גדול של אנשים את היכולת לשגר את הנשק הגרעיני. קנדי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רצה למנוע ממספר גדול של אנשים את היכולת לשגר את הנשק הגרעיני. קנדי(צילום: AFP)

קנדי גם חשש שטילים גרעיניים אמריקניים שהוצבו במדינות זרות, שחלקן נשלטו על ידי ממשלות לא יציבות, עלולים ליפול לידי ממשלות אלה ולהיות משוגרים על ידיהן.

באמצעות מערכת PAL קיווה הנשיא האמריקני לנטרל בעיה זו.

 

הקוד להפעלת הנשק הגרעיני נבחר על ידי פיקוד האוויר האסטרטגי משום שבפיקוד רצו שכלי הנשק הגרעיניים יהיו מוכנים לשיגור כמה שיותר מהר. מומחי גרעין טענו כי צבא ארה"ב חשש במהלך המלחמה הקרה מהאפשרות שקווי התקשורת של מרכזי הפיקוד הגרעיני ייהרסו בעת מלחמה גרעינית אמיתית ואז לא יועברו הקודים הסודיים לידי החיילים שאמונים על הפעלת הטילים ברגעים הכי קריטיים. מסיבה זו הם בחרו בקוד פשוט בעל שמונה ספרות, כולן אפס, שקל לזכור אותו בעל פה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(אילוסטרציה)
מתקני הגרעין חויבו להצטייד במערכת PAL
מומלצים