שתף קטע נבחר

מסתננים יוסעו כל יום לבאר שבע: "נמנע זאת"

ראש העיר דנילוביץ' הגיב בזעם להודעה שלפיה מהמתקן שנבנה למסתננים בנגב יסיעו אותם לבאר שבע מדי יום: "לא נאפשר את המהלך"

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', זועם על הכוונה להפעיל קווי אוטובוס יומיים לעירו ממתקן השהייה החדש למבקשי מקלט ומסתננים. הוא הבהיר: "לא נאפשר את המהלך".  

 

כתבות נוספות בנושא בערוץ החדשות של ynet:

 

בתוכנית "לטיפול בתופעת ההסתננות" שאישרה הממשלה בשבוע שעבר, נכתב כי משרד האוצר יקצה למשרד התחבורה 6 מיליון שקלים בשנה לצורך תגבור התחבורה הציבורית ממתקן השהייה ליעדים שונים. עם זאת, בתוכנית לא פורטו היעדים והתדירות של קווי התחבורה הציבורית החדשים. אך בוועדת הפנים של הכנסת אמר נציג משרד התחבורה דרור גנון, כי הכסף שהמשרד יעביר מיועד להפעלת 16 אוטובוסים שייצאו מדי יום ממתקן השהייה לבאר שבע וחזרה.

מבקשי מקלט בבאר שבע (ארכיון) (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
מבקשי מקלט בבאר שבע (ארכיון)(צילום: הרצל יוסף)

המתקן, שצפוי להיפתח בעוד כשבועיים, יאכלס בשלב הראשון כ-3,300 בני אדם, וקיימת אפשרות להרחבתו בעתיד בכמה אלפי מקומות. על השוהים במתקן, שיהיה פתוח ביום וסגור בלילה, ייאסר לעבוד והם יחויבו להתייצב בו שלוש פעמים ביום. עם זאת, הם יורשו לצאת מהמתקן בין השעות 22:00-06:00.

 

"הופתעתי מאוד לשמוע על כך דרך אמצעי התקשורת. העיר באר שבע לא תאפשר למהלך שכזה להתרחש", אמר דנילוביץ', בתגובה לדברי נציג משרד התחבורה. דנילוביץ' הוסיף כי מדובר ב"אמירה חסרת אחריות. לאחר בדיקה מול שר הפנים, שר התחבורה ויו"ר ועדת הפנים נאמר לי כי לא ידוע על כך". הוא הדגיש כי בכוונתו לפגוש עוד השבוע את מנכ"ל משרד ראש הממשלה בעניין זה. 

 

"במקום פתרונות - גורמים סבל לאוכלוסייה"

עו"ד עודד פלר, ראש תחום הגירה ומעמד באגודה לזכויות האזרח, אמר ל-ynet כי "ממשלת ישראל פועלת באמוק מתוך היסטריה פוליטית בלי לבחון את מלוא ההשלכות של הקמת המתקן בקציעות". לדבריו, "במקום לשקול פתרונות שיקלו על האוכלוסייה כולה, ייגרם סבל רב לאלפי אנשים - מבקשי מקלט ואזרחים ישראלים".

המתקן הפתוח: מיועד ל-3,300 בני אדם ()
המתקן הפתוח: מיועד ל-3,300 בני אדם

בדיון של ועדת הפנים של הכנסת התברר אתמול (יום ב') כי מתקן השהייה למבקשי המקלט והמסתננים יקלוט בשלב ראשון גברים בלבד. אמנם בספטמבר קבע בג"ץ שהנוסח המקורי של החוק אינו חוקתי, אך בימים האחרונים דנה ועדת הפנים בסעיפי החוק החדש והחלופי שגיבשה הממשלה על מנת להעביר אותו לקריאה שנייה ושלישית כבר בימים הקרובים.

 

במהלך הדיון אתמול בבוקר הודה היועץ המשפטי של המשרד לביטחון הפנים, יואל הדר, שהכין חוות דעת המזהירה כי מרכיבים מסוימים בחוק החדש עלולים לא לעבור את מבחן בג"ץ. חרף בקשות חברי הכנסת, הוא סירב לחשוף את חוות הדעת, וחזר והדגיש שהצעת החוק אושרה לבסוף על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

 

לדברי עו"ד הדר, תכלית הצעת החוק היא ראויה, אבל יש דברים שהיה ממליץ לעשות אחרת: "לא הייתי רוצה לשתף במה שאמרתי בדיונים הפנימיים כי המטרה בהם היא שכל אחד יביע את דעתו באופן חופשי. הייתה לי השגה לפני שהתקבלה החלטת היועץ המשפטי לממשלה. אבל ברגע שהוא קיבל את החלטתו, דבריי נסוגים לאחור".

  

גם היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, טען בשבוע שעבר שיש לערוך תיקונים בהצעת החוק. שר הפנים סער השיב אתמול לטענות: "ההסדר אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה. יש הרבה דעות בעולם, ויש הרבה משפטנים בעולם, וזכותם לחשוב מחשבות שונות. בסוגיות הללו המילה הראשונה והאחרונה היא של היועץ המשפטי לממשלה".

  

נציג משרד התחבורה אמר בדיון כי שישה מיליון שקל הוקצו לטובת הפעלת 16 אוטובוסים מדי יום ממתקן השהייה לבאר שבע ובחזרה. מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו, אמר כי במתקן תוקם מרפאה בעלות של 30 מיליון שקל. מקרים חמורים יותר יועברו לבית החולים סורוקה. נציג משרד הרווחה אמר כי במתקן יהיו 10 עובדים סוציאליים קבועים, בעלות שנתית של 5 מיליון שקל.


פורסם לראשונה 02/12/2013 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקן השהייה - הולך ונבנה
צילום: דוד אליאס
דנילוביץ'. מתנגד למהלך
צילום: דוד אליאס
מומלצים