שתף קטע נבחר

הפקק שכמעט הרג את יונית הקופה בספארי

יונית, גורת קוף מקוק זנב אריה שנולדה לפני כשנה בספארי ברמת-גן, סבלה מנפיחות לא ברורה בפנים. המטפלים בספארי לא הבינו מה קרה לקופה הקטנה ולאחר בדיקה גילו כי פקק של בקבוק מים מינרלים נתקע לה בפה. "הפקק פשוט חורר לה את הלחי", אומרים בספארי וקוראים למבקרים שלא להאכיל את החיות. "היא יכולה היתה להיחנק"

אטילה שומפלבי מאולפן ynet מראיין את יעל בייקר, מטפלת קופים בספארי ר"ג. צילום: אורי דוידוביץ, אסי כהן וניצן דרור, סטילס: טיבור יגר, ספארי ר"ג, הפקה: הדר גלעד וארז ארליכמן, כתב: ארז ארליכמן
 
 
פקק מסוכן. ביקור שגרתי של צוות המטפלים בין אזורי וכלובי המחייה של הקופים השונים בספארי ברמת-גן בשישי שעבר, שנועד כדי לבדוק את מצב הקופים לפני סוף השבוע הסואן, זכה לתפנית מדאיגה.
 

חדש ב-ynet: 'ציפוֹרִיםפֹּה' - בואו לדווח על ציפורים בקלות

הזוכים בתחרות צילום ציפורים בסכנת הכחדה

 

בחצר המחייה המסורגת של להקת קופי מקוק זנב אריה הוותיקה בגן החיות, ישנן שלוש גורות צעירות. יונית ויוקו, בנות יותר משנה וירדן בת השנתיים. יעל בייקר, מטפלת קופים בספארי ברמת גן וצוות המטפלים גילו כי יונית, גורה שנולדה בספטמבר אשתקד, סובלת מנפיחות גדולה בפניה. 


 (צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג) (צילום: טיבור יגר, ספארי ר
(צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג)
 

מה גרם לפניה של יונית להתנפח?

"הבחנתי בנפיחות גדולה מתחת ללחי השמאלית שלה. במקרים רבים הדברים הללו הם כתוצאה מנשיכה עקב תקיפה של אחד הקופים בלהקה, אבל נוכח גילה הצעיר, רבים מהפרטים הבוגרים בלהקה מגלים כלפי הגורים סבלנות וזה לא היה סביר שהיא הותקפה בצורה כה קשה", מספרת בייקר ל-ynet. "חשדנו שמדובר אולי בבעיות שיניים אך גם זה נראה לנו חשוד למדי או קוץ שחדר פנימה. ליתר ביטחון, החלטנו לתת לה אנטיביוטיקה למניעת זיהום".

 
ביום ראשון בבוקר הגיע ד"ר יגאל הורוביץ, וטרינר הספארי אל אזור תאי הלינה הפנימיים של קופי המקוק יחד עם צוות המטפלים. בספארי העדיפו שלא להפריד את יונית הגורה מהאם יאנה ומאחותה ירדן בת השנתיים.
 
 (צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג) (צילום: טיבור יגר, ספארי ר
(צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג)
 
"אי אפשר לשלוף מישהו מהמשפחה הגדולה שמונה כל כך הרבה נפשות. מאחר שהם היו עדיין בתאי הלינה הסגורים שלהם, תפסנו את יונית בעדינות כי בכל זאת מדובר בגורה קטנה מאוד שאפשר לבדוק אותה במקום בקלות יחסית", היא אומרת. "השאיפה שלנו היתה שלא להרדים אותה כל עוד ניתן להמנע מכך ולגלות קודם כל, מה הגורם לנפיחות".

 

בתום הבדיקה שארכה כעשר דקות, הושבה יונית אל משפחתה וכל הלהקה זכתה למזון מתוק בדמות בננות, צימוקים ושאר פירות שלא מקבלים בדרך כלל בימי חול. "הם נעלבו מאוד מהמעשה של לקיחת יונית לבדיקה ורק אחרי יומיים חזרו להתיישב לידינו והסכימו לקחת את המזון מכף היד שלנו", היא מגלה.  

 

 (צילום: ספארי ר"ג) (צילום: ספארי ר
(צילום: ספארי ר"ג)

 

פקק בקבוק מים מינרלים. "חורר לה את הלחי"

בבדיקה חולץ מפיה של יונית פקק של בקבוק מים מינרלים. "מבקרים כנראה השליכו אותו לכלוב והיא בתור גורה סקרנית, כמו תינוקת, מכניסה הכל לפה. הוא נתקע לה בתוך שק הלחיים שלה והיא לא הצליחה להוציא אותו", אומר ד"ר יגאל הורוביץ ל-ynet. "היא לעסה אותו, סדקה אותו והוא נשבר ולמעשה חדר לה לתוך הלחי, גרם לה לחתכים, מוגלה ודלקת. פשוט חורר לה את הלחי".

 
הורוביץ נתן לה אנטיביוטיקה ומקווה כי יונית תחלים במהירות. "היא יכולה היתה להיחנק וזה היה נגמר הרבה יותר רע מהסיטואציה הנוכחית. המקום עצמו מזוהם, אנחנו נצטרך לבדוק אותה שוב מקרוב ביומיים הקרובים ולהחליט על המשך טיפול כי האזור עדיין מזוהם", הוא קובע. "רק כשמסתכלים על גודל הפקק, מבינים כמה הוא גדול ביחס אליה. זה יכול היה להיגמר במוות".
 
בייקר מצידה מדגישה כי "גם הדברים הקטנים, כמו פקקים של בקבוקים שנראים לא משמעותיים, יכולים לגרום נזק רב לחיות". 
 
 (צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג) (צילום: טיבור יגר, ספארי ר
(צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג)
 

בסכנת הכחדה בטבע

קופי מקוק זנב האריה מצדיקים את שמם בעיקר תודות לרעמה המפוארת המעטרת את ראשם ולזנבם החלק אשר בסופו פלומת שיער הדומה לזנבו של האריה.

 

קופי מקוק זנב האריה מצויים כיום באזורים מיוערים בדרום מערב הודו. כריתת עצים מהווה עבורם את האיום הקיומי הגדול ומספרם יורד בהתמדה בטבע.

 

 

בטבע נותרו פחות מ-4,000 פרטים, כך על פי הערכת איגוד השימור העולמי (IUCN). כדי לנסות ולשפר את מצבם הרעוע בטבע שהולך ומחמיר עם הגידול באוכלוסיה ופגיעה בבתי הגידול הטבעיים של הקופים, הוקמו גרעיני רבייה בגני חיות ברחבי העולם.

 

הספארי גם לוקח חלק בתוכנית העולמית והלהקה הוותיקה בגן החיות, שהגיעה לפני כ-17 שנה, נחשבת לפורייה במיוחד ומספר שגרירים שלה עברו לתוכניות רבייה בגני חיות ברחבי העולם.

 

חדש ב-ynet: 'ציפוֹרִיםפֹּה' - בואו לדווח על ציפורים בקלי קלות

 (צילום: רעי סגלי)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים