שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מנכ"ל הביטוח הלאומי: "עוני הוא חולי, מי שעני - חולה"

  פרופ' שלמה מור-יוסף הציג נתונים על העוני במדינה בכנס חיסכון וביטוח פנסיוני שערך המרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה. ד"ר אורנה לביא שטיינר, סגנית דיקן במרכז: "הציבור לא יודע איך חסכונותיו מנוהלים"

  "עוני של 20% בקרב אוכלוסיית הזקנים בישראל אינו נסבל ולא מתקבל על הדעת"; כך אמר היום (ה') פרופ' שלמה מור-יוסף, מנכ"ל הביטוח הלאומי, בכנס חיסכון וביטוח פנסיוני של המרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה. "עוני הוא חולי, ומי שעני חולה" אמר והוסיף כי עדיף כמובן לא להיות עני בישראל.

   

  כתבות נוספות בערוץ הכלכלה:

   

  "חוק הביטוח הלאומי בישראל הוא החוק הפעיל ביותר בכנסת", אמר מור-יוסף והסביר שחברי הכנסת עסוקים בשינויים רבים בחוק באופן שוטף ורצוף במטרה להשפיע לטובת אוכלוסיות שונות הפונות אליהן. הוא הדגיש כי הביטוח לאומי משתדל ככל שניתן להשקיע אמצעים רבים בקרב זקנים כדי לשפר את מצבם.

   

  עוני בקרב קשישים (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
  עוני בקרב קשישים(צילום: אבי רוקח)

   

  עוד ציין מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי כי בעתיד ייבחן הרעיון להכניס את סעיף גביית הפנסיה של עובדים כעוזרות בית או עובדים חלקיים ובעלי מקצועות העובדים במספר מקומות, וזכאים למספר פנסיות על ידי אנשים או גופים שונים לגבייה בביטוח לאומי.

   

  מור-יוסף הציג נתונים לפיהם המחזור הכספי של המוסד לביטוח לאומי ב-2014 צפוי להגיע לכ-100 מיליארד שקל, כאשר עלויות התפעול מוערכות בכ-2 מיליארד שקל לשנה.

   

  "הציבור יצטרך להפריש יותר לפנסיה כדי לא להיפגע בעתיד" 

  בכנס נאמה גם ד"ר אורנה לביא-שטיינר, סגנית דיקן במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה. לטענתה, חלק גדול מהציבור החוסך לפנסיה בישראל כלל אינו מודע או מתמצא היכן כספו מתנהל ובאילו אפיקים הוא מושקע. לדבריה ישנו חוסר ידע לגבי אלמנט הסיכון בהשקעת כספי הפנסיה והביטוח הפנסיוני.

   

  היא הוסיפה כי השינויים שנעשו בתחום הפנסיה בישראל בשנים האחרונות לא מספיק מתקדמים, ועדיין חוסכים רבים מתקשים לדעת איזה סכום יקבלו כאשר יפרשו לפנסיה - גם בגלל אי חיסכון מספק ובשל ליקויים בניהול הסיכונים של החיסכון.

   

  מהרן פרוזנפר, לשעבר היועץ הכספי לרמטכ"ל, טען בכנס כי המדינה מתנהגת כאילו היא מסירה מעליה את האחריות לביטחון פנסיוני למרות שהיא מפעילה רגולציה בתחום. "בעולם המערבי מקובל שיותר מ-50% מהפנסיה נמצא בידי ובאחריות הממשלות, בעוד שבישראל מצב זה אינו קיים".

   

  פרופ' יצחק ונציה, מומחה למימון וביטוח מהמרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה, העריך שבמצב הנוכחי בשוק הפנסיה והחיסכון, הציבור יצטרך להפריש יותר כספים לחיסכון פנסיוני בעתיד כדי לא להגיע למצב של פגיעה קשה באיכות החיים בזמן הפרישה מהעבודה.

   

  ונציה העריך כי רבים מהחוסכים לא מודעים לעתיד הצפוי להם מבחינת הפנסיה והם דוחים החלטות להגדיל חיסכון בשל צורך בשימוש כספי כיום לשמירת רמת החיים, על פני החיסכון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום : באדיבות המרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה
  פרופ' שלמה מור יוסף, מנכ"ל הביטוח הלאומי
  צילום : באדיבות המרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה
  צילום : באדיבות המרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה
  ד"ר אורנה לביא-שטיינר, סגנית דיקן במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה
  צילום : באדיבות המרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה
  מומלצים