שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  הרפ' של מרכז אפריקה: 105 הרוגים בתקיפות

  המדינה האפריקנית שנמצאת על סף הפיכה גובה קורבנות נוספים: לפחות 105 נהרגו בתקיפות אלימות בבירה בנגוי. 53 גופות נמצאו במסגד בעיר. במקביל, אישרה מועצת הביטחון של האו"ם הרחבת ההתערבות הצבאית במדינה

  החשש לרצח עם ברפובליקה של מרכז אפריקה הופך לאמיתי: לפחות 105 בני אדם נהרגו בתקיפות אלימות שבוצעו בבירת הרפובליקה המרכז-אפריקנית, בנגוי, היום (יום ה') ובמהלך הלילה. לפחות 80 גופות התגלו ליד מסגד וכן ברחובות בסביבתו בבירת הרפובליקה המרכז-אפריקנית.

   

  חשש: הרפ' של מרכז אפריקה על סף רצח עם

   

  עוד חדשות בעולם:

  האפיפיור: ועדה תטפל במקרי פדופיליה

  לוב: חמושים ירו למוות במורה אמריקני בבנגזי

   

  ליד המסגד, נמצאו 53 גופות עם פצעי דקירות וירי עליהן. הן הונחו באולם התפילה ובחצר המסגד. סמואל הנריון, שעובד עם עמותת "רופאים ללא גבולות" בבנגוי אמר כי בחדר המתים ישנן עוד 52 גופות. "הגופות נלקחו בבוקר על ידי המקומיים, אמר גורם רשמי מהמסגד לסוכנות הידיעות הצרפתית. במקביל, אישרה היום מועצת הביטחון של האו"ם להגביר את התערבות הצבאית של צרפת וחיילים אפריקניים ברפובליקה כדי לנסות לשים סוף למצב האלים המתקרב להפיכה במדינה.

  פצועים מחכים לטיפול בבית החולים בבנגוי (צילום: AP) (צילום: AP)
  פצועים מחכים לטיפול בבית החולים בבנגוי(צילום: AP)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)


   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  המועצה אישרה פה אחד החלטה צרפתית שמטרתה להחזיר את הביטחון למדינה ולהגן על האזרחים בה. לפי ההחלטה, ישוגרו כוחות של האיחוד האפריקני למשך שנה שבידיהם הסמכות לנקוט "צעדים מתאימים" להגן על האזרחים ולהשיב את הסדר הציבורי. הכוח האפריקני צפוי לכלול 3,500 לוחמים. ההחלטה מאשרת גם שיגור כוחות צרפתיים לזמן מוגבל.

   

  לנוכח החלטת האו"ם, קרא היום ראש ממשלת הרפובליקה ניקולס טיינגיה לשיגור מיידי של לוחמים צרפתים לארצו וכן של כוח משקיפים אפריקנים. טיינגיה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי העימותים הקשים בבנגוי שהותירו עשרות הרוגים ומאות פצועים היו ניסיון מתוכנן של תומכי הנשיא לשעבר פרנסואה בוזיזה להפיל את ממשלת המעבר.

   

  צרפת הבטיחה בשבוע שעבר שתשלח 1,000 לוחמים לרפובליקה המרכז-אפריקנית. זאת בעקבות התרעתו של שר החוץ הצרפתי לורן פביוס מפני רצח עם במדינה. משרד ההגנה הצרפתי מסר כי במדינה ישנם נכון לעכשיו 600 לוחמים. "צרפת, שכנותיה של הרפובליקה המרכז אפריקנית והקהילה הבינלאומית מודאגות", אמר בחודש שעבר פביוס.

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  חיילים מפטרלים ברחובות בנגוי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  חיילים מפטרלים ברחובות בנגוי(צילום: AFP)

  הרפובליקה המרכז אפריקנית, מובלעת שבה חיים כ-4.6 מיליון תושבים, הידרדרה לכאוס מאז שמורדים מוסלמים אנשי ה"סלקה", רבים מהם מצ'אד וסודן השכנות, הדיחו את הנשיא פרנסואה בוזיזה במרס השנה. מנהיג הסלקה, מישל ג'וטודיה, הוכרז כנשיא הזמני אך מאז איבד שליטה על הקואליציה החלשה שלו ועל אנשי הצבא. כ-100 בני אדם נהרגו בלחימה בין בני הסלקה למיליציות נוצריות בספטמבר, ואלפי תושבי כפרים נמלטו מבתיהם השבוע על רקע התחדשות העימותים. התקפות על שופטים בבירה בנגוי הגבירו את הדאגה מאובדן השליטה והאנרכיה.

   

  לפי ה-CIA, נוצרים מהווים כמחצית מהאוכלוסייה ברפובליקה של מרכז אפריקה,

  ומוסלמים 15%. כוח משקיפי שלום אזורי, שבו חברים 2,500 חיילים, צפוי לקבל החודש תגבורת ולעבור לפיקודו של האיחוד האפריקני, אולם יש קריאות דחופות יותר ויותר לפעולה בינלאומית נרחבת יותר על רקע התגברות האלימות. ארה"ב הבטיחה להעביר 40 מיליון דולר לכוח הביטחוני של האיחוד האפריקני.

   

  ברפובליקה של מרכז אפריקה יש משאבי טבע כמו זהב, יהלומים ואורניום, אולם עשרות שנים של חוסר יציבות וזליגות מסכסוכים אלימים אצל שכנותיה הותירה אותה ענייה ומועדת למשברים. במדד הפיתוח האנושי של האו"ם היא מדורגת במקום ה-180 מתוך 186 מדינות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים