שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אובמה על מנדלה: "לקח את ההיסטוריה בידיו"
  הנשיא השחור הראשון של ארצות הברית ספד לנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה: "אני אחד מהמיליונים ששאבו ממנו השראה". נתניהו: "דמות מופת"

  "לקח את ההיסטוריה בידיו וכופף את מצפון המוסר האוניברסלי לטובת הצדק" - כך ספד הלילה (ו') נשיא ארצות הברית ברק אובמה לנשיא דרום אפריקה לשעבר, נלסון מנדלה, שהלך לעולמו בגיל 95.

   

  בדברים שנשא בשידור חי בעקבות מותו של הנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה, שהפיל את משטר האפרטהייד הגזעני, אמר הנשיא האמריקני השחור הראשון: "אני אחד מהמיליונים ששאבו השראה מנלסון מנדלה. הפעילות הפוליטית הראשונה שלי הייתה מחאה נגד האפרטהייד" הוסיף אובמה. "למדתי את דבריו ואת כתביו. היום שהוא שוחרר מהכלא נתן לי תחושה לגבי מה שאפשר לעשות כשמקדישים את עצמנו. כל עוד אני חי, אני אנסה ללמוד מה שאפשר ממנו".

   

  אובמה מספיד את מנדלה    ( )

  אובמה מספיד את מנדלה    ( )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  מבכים את מותו ביוהנסבורג      (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מבכים את מותו ביוהנסבורג (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  צייר הגרפיטי שצייר את דיוקנו ב-1995 חזר לציין את מותו       (צילום: AP) (צילום: AP)
  צייר הגרפיטי שצייר את דיוקנו ב-1995 חזר לציין את מותו (צילום: AP)

  מנדלה עם וויטני יוסטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מנדלה עם וויטני יוסטון(צילום: רויטרס)

  מנדלה משתחרר מהכלא (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מנדלה משתחרר מהכלא (צילום: רויטרס)

  אובמה הוסיף ואמר כי "לא נראה במהרה עוד דמויות דומות לנלסון מנדלה, ולכן עלינו לעקוב אחר הדוגמה שהוא הציב לנו. לחיות חיים של אהבה ולא של שנאה. בואו נודה לאל על שנלסון מנדלה חי עמנו, אדם שלקח את ההיסטוריה בידיו וכופף את מצפון המוסר האוניברסלי לטובת הצדק. שאלוהים יברך את זכרו". נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון אמר: "העולם איבד היום את אחד ממנהיגיו החשובים ואת אחד מאנשיו הטובים. כולנו חיים בעולם טוב יותר בזכותו. איבדתי חבר אמתי".

   

  נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומא אמר "איבדנו אבא. כל העולם כיבד אותו בזכות מאבקו הבלתי נלאה לחירות. הוא זכה באהבת הכול בזכות צניעותו". הארכיבישוף דזמונד טוטו שלחם גם הוא נגד אפרטהייד וזכה בפרס נובל לשלום אמר: "מנדלה לימד אותנו לחיות יחדיו ולהאמין בעצמנו". נשיא ניגריה גודלק ג'ונתן אמר שמנדלה היה "סמל של דמוקרטיה. האנושות תזכור אותו תמיד כמנהיג חכם, רחום ואמיץ. הוא השראה לאנשים נדכאים בכל העולם. הוא הותיר אחריו ריק ביבשת שלנו שיהיה קשה למלא".

   

  נשיא האיחוד האירופי הרמן ון רומפוי אמר: "מנדלה היה אחת הדמויות הפוליטיות הגדולות של זמננו וסמל המאבק בגזענות. זהו יום עצוב לא רק לדרום אפריקה אלא לעולם כולו. אין דרך טובה יותר לכבד את זכרו מאשר לאשרר את מחויבותנו לדמוקרטיה".

   

  ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, היה המנהיג הראשון בעולם שפרסם הודעת אבל אחרי ההודעה על מותו של מנדלה: "אור גדול כבה בעולם. נלסון מנדלה היה גיבור בן זמננו". בהודעה שפרסם בטוויטר הוסיף קמרון כי ביקש להנמיך את דגל בריטניה במעון ראש הממשלה בדאונינג 10 לחצי התורן.

   

  מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר: "מאבקו של נלסון מנדלה לכבוד, לשוויון ולחירות היווה השראה לאנשים רבים ברחבי העולם. איש לא עשה יותר בתקופתנו למען קידום הערכים והשאיפות של האו"ם".

   

  נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר כי מנדלה היה "לוחם אדיר, התגלמותה של האומה הדרום-אפריקנית". שר החוץ של צרפת לורן פביוס אמר: "נלסון מנדלה היה חלוץ המאבק לחירות. הוא היה אביה של דרום אפריקה, מנהיג כריזמטי שהלך לעולמו".

  כבוד מלכים, עם המלכה אליזבת, 1996 (צילום: AP) (צילום: AP)
  כבוד מלכים, עם המלכה אליזבת, 1996(צילום: AP)

  עם הנסיכה דיאנה (צילום: AP) (צילום: AP)
  עם הנסיכה דיאנה(צילום: AP)

  נלסון מנדלה לצד מישל אובמה ובנותיה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  נלסון מנדלה לצד מישל אובמה ובנותיה(צילום: MCT)

  מייקל ג'קסון מחבק את מנדלה, 1996 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מייקל ג'קסון מחבק את מנדלה, 1996(צילום: רויטרס)

  מנדלה ופידל קסטרו, 2001 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מנדלה ופידל קסטרו, 2001(צילום: AFP)

  מנדלה ובונו סולן U2 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מנדלה ובונו סולן U2(צילום: רויטרס)

   

  נשיאת ברזיל דילמה רוסף אמרה: "הוא יהיה מופת לאלה הנאבקים לצדק חברתי ולשלום בעולם". קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה ששמו ייקשר תמיד "למאבק נגד הדיכוי של אנשיו ולניצחונו על האפרטהייד. אנו מתאבלים על מותו". משרד החוץ של סין הודיע: "מנדלה היה ידיד אמת של סין. הוא תרם תרומה היסטורית לייסוד ולפיתוח היחסים בין המדינות".

   

  פרס: "מנדלה שינה את נתיב ההיסטוריה"

  ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו אמר בעקבות מותו של מנדלה כי "הוא היה מדמויות המופת של תקופתנו. הוא היה אבי עמו, איש חזון, לוחם חירות ששלל אלימות. הוא נתן דוגמה אישית לבני עמו בשנים הארוכות שבהן ישב בכלא".

   

  נתניהו הוסיף כי "מעולם לא גבה לבו. הוא פעל לאיחוי הקרעים בתוך החברה הדרום אפריקנית והצליח באישיותו למנוע התפרצויות של שנאה על רקע גזעני. הוא ייזכר כאבי דרום אפריקה החדשה וכמנהיג מוסרי ראשון במעלה".

   

  נשיא המדינה שמעון פרס מסר בעקבות מותו של מנדלה: "העולם איבד מנהיג בעל שיעור קומה עצום, ששינה את נתיב ההיסטוריה. אנו אבלים יחד עם כל מדינות העולם ועם אזרחי דרום אפריקה, אשר איבדו מנהיג דגול שהעניק השראה לעם הדרום אפריקני ולעולם כולו".

   

  מנדלה ופרס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מנדלה ופרס(צילום: רויטרס)

  "נלסון מנדלה היה לוחם זכויות אדם שהטביע חותם במלחמה נגד אפליה וגזענות והיה חסיד נלהב של הדמוקרטיה", הוסיף הנשיא פרס ואמר: "הוא היה מגשר מוערך, חתן פרס נובל לשלום, ומעל הכל בונה גשרי שלום ודיאלוג, אשר שילם מחיר אישי יקר כאשר ישב שנים ארוכות בכלא ונלחם למען בני עמו ובני העולם כולו, נגד אפליה וגזענות. מורשת נלסון מנדלה לעמו ולעולם תישאר חקוקה בדפי ההיסטוריה ובלבבות כל אלה שנגע בחייהם, ושיזכרו אותו לנצח".

   

  הנשיא הפלסטיני אבן מאזן אמר כי מנדלה הוא "סמל לשחרור מקולוניאליזם ומכיבוש. זהו אובדן עצום לפלסטינים. הוא האדם האמיץ ביותר והחשוב ביותר שתמך בנו".

   

  בעמוד הטוויטר של הקרן של נלסון מנדלה הועלה ציטוט שלו: "מוות הוא בלתי נמנע. כשאדם עשה את מה שהוא חשב שחובתו לעשות עבור מדינתו ועבור אנשיו, הוא יכול לנוח על משכבו בשלום".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים