שתף קטע נבחר

לפיד: להתקדם במשא ומתן גם במחיר של שינויים בהרכב הקואליציה

המו"מ המדיני יפצל את ברית האחים? יו"ר יש עתיד: "אעשה הכול כדי למנוע את כישלון המו"מ. לא אתן לאיש למוסס את התהליך המדיני". לדבריו, הגיע הזמן להעלות הילוך. "השרים והח"כים של יש עתיד - יסוד קואליציוני שיאפשר התקדמות". הבית היהודי בתגובה: "מחירי המזון מעניינים יותר מהקוקטיילים באוסלו". הרצוג: "אם יוצג הסכם נתמוך מבפנים או מבחוץ"

"אנחנו צריכים לעשות כל מאמץ להגיע להסדר, מפני שהמצב הנוכחי מסכן את עתידה של מדינת ישראל". על רקע המתיחות ההולכת וגוברת בין ירושלים לוושינגטון בסוגיית המשא ומתן המקרטע בין ישראל לפלסטינים, הזהיר בצהריים (יום א') שר האוצר יאיר לפיד כי המשא ומתן המדיני עשוי להביא לשינויים בהרכב הקואליציה.

 

על שולחן המשא ומתן - ידיעות נוספות ב-ynet:

אובמה: ההסכם עם איראן לא מבוסס על אמון

קרי עונה לליברמן ויעלון: "השלום אפשרי"

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

בכנסיות ובבתי הכנסת. נפרדים ממנדלה

סובב עולם: מה חיפש קוסמונאוט במצולות?

 

לפיד אמר באירוע בתל אביב כי "כל שבוע שחולף בלי התקדמות ממשית במשא ומתן מסכן גם את יציבותה של הממשלה. גם מכך עלינו להיזהר. זוהי ממשלת עשייה, והממשלה הנכונה למדינת ישראל בעת הזו וגם בשנים הקרובות. המהלכים הכלכליים והחברתיים שאותם התחלנו בחודשים האחרונים זקוקים לזמן כדי להבשיל ולשאת פרי, וזה חיוני למשק ולמדינה שהממשלה הזו תמשיך לכהן בתפקידה גם אם התקדמות המשא ומתן תחייב שינויים קואליציוניים כאלה או אחרים".

לפיד וקרי בירושלים (צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב ) (צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה
לפיד וקרי בירושלים(צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב )
 

 

גורמים בבית היהודי אמרו בתגובה לדברים כי "הבית היהודי בראשות השר בנט ימשיך לדאוג להורדת יוקר המחיה כפי שמתבטא בוועדת המזון שמושקת בעוד יומיים. הקוקטיילים באוסלו מעניינים את האזרח הישראלי הרבה פחות ממחירי המזון".

 

במהלך דבריו ציין לפיד כי התהליך המדיני הוא "נושא שיש לו את ההשפעה המכרעת ביותר על כלכלת ישראל ועל החברה הישראלית". לפיד ציין בנוגע למשא ומתן כי "נותרו רק חודשים ספורים לתאריך היעד הקצוב של סיום המשא ומתן. העיכוב ומשיכת הרגליים מגיעים אמנם ברובם

מן הצד הפלסטיני, אבל אין לנו אחריות על הצד הפלסטיני. כן יש לנו אחריות על הצד הישראלי. מדינת ישראל לא יכולה ואסור לה לבלוע אל קרבה 3.5 מיליון פלסטינים".

 

לפיד הוסיף כי "עכשיו הגיע הזמן להעלות הילוך. הגענו לשלב שבו ממשלת ישראל צריכה לענות לעצמה על השאלה אם היא מנהלת את התהליך המדיני מתוך ניסיון אמיתי להגיע להסכם שלום. הבעיה האמיתית – ואיתה עלינו להתמודד – היא שזה בהחלט אפשרי. קשה, מייסר כרוך בוויתורים, אבל אפשרי. אנחנו לא יכולים להמשיך לחמוק מן העובדה שלשלום יש מחיר – מחיר כואב, מחיר לאומי, מחיר פוליטי לא קל שישלם כל אחד מהחותמים על ההסכם".

 

בהמשך נאומו דיבר לפיד על התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "ראש הממשלה הצהיר שהוא מכיר במחיר הזה ובמשמעות העובדה שהפתרון היחיד הנמצא על השולחן הוא יישום העיקרון של שתי מדינות לשני עמים. אני מאמין ומקווה שיש בו את האומץ ההיסטורי הדרוש כדי לשלם את המחיר. זה מה שהוא התחייב לו בעת שהקמנו את הממשלה, זה מה שאמר ביום הקמת הממשלה ומעל בימת הכנסת ואיני מעלה בדעתי לרגע שהוא לא התכוון לכל מילה. תפקידנו היום הוא להפוך את ההצהרה הזו לתוכנית פעולה סדורה ולעמוד מאחוריה למרות כל הקשיים. מטרתי אינה להחליש את הקואליציה או להציב אולטימטום, אלא להיפך - להבהיר שחמשת השרים ו-19 חברי הכנסת של יש עתיד הם יסוד קואליציוני מוצק שמאפשר ויאפשר למשא ומתן להתקדם". 

 

שר האוצר ציין גם כי אין בכוונתו להחליש את הקואליציה או להציב אולטימטום בנושא המדיני ומתח ביקורת בדבריו גם על ממשלות השמאל. "טעותו ההיסטורית הגדולה של השמאל הישראלי, והוא חזר עליה פעם אחר פעם במהלך השנים, הייתה בכך שמיהר להצהיר מראש על מה הוא מוכן לוותר ופטר בכך את הפלסטינים מלשלם מחיר תמורת השלום. לא כך מנהלים משא ומתן במזרח התיכון. הפלסטינים צריכים לדעת שגם עליהם לשלם מחיר, וגם עליהם לעשות פשרות כואבות".

 

לפיד אמר עוד כי "כיו"ר המפלגה השנייה בגודלה, אין לי את הזכות המוסרית לעמוד מנגד. כל רגע שבו אין הסכם בינינו לבין הפלסטינים הוא סיכון מובהק לקיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. עם כל יום שעובר ללא הסכם מתקרבת אלינו הסכנה של מדינה דו-לאומית, שאלה מנסה להוביל אותנו ברית בלתי קדושה של השמאל הקיצוני והימין הקיצוני, כל אחד מסיבותיו המשיחיות. מדינת ישראל אינה צריכה לשלוט בעם אחר, זה מנוגד למוסר היהודי, זה מנוגד לעצם הרעיון של בניה של חברת מופת".

 

יו"ר מפלגת העבודה ויו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר בתגובה לדברים כי "עכשיו שלפיד אימץ את עמדת מפלגת העבודה, אפשר לומר בסיפוק שהצלחנו לנתב גוש פוליטי גדול במרכז המפה הפוליטית להכרה כי החזרה לגבולות מוסכמים היא הדרך היחידה לעתידה ורווחתה של מדינת ישראל. ייתכן שכמו החורף הנוכחי, מה שהתחיל בזרזיף משא ומתן יתפתח לנחל מדיני שוצף ויביא תוצאות היסטוריות.

 

"המפתח עדיין בידי נתניהו, וכפי שאמרנו בעבר ובפגישותי בארצות הברית, אם נתניהו יתקדם ויציג הסכם היסטורי אנחנו נהיה שם כדי לתמוך מבפנים או מבחוץ ואני מעריך שסיעות אופוזיציה נוספות יעשו כמונו. אני מקווה שיש עתיד תממש את הצד השני של המשוואה ותחבור אלינו במידה שנתניהו יתחמק מהמו"מ".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 08/12/2013 15:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
שר האוצר לפיד
צילום: יאיר שגיא
מומלצים