שתף קטע נבחר

הנס בקרקעית האוקיינוס: "הצוללן היה בהלם"

בשבוע שעבר הבאנו את תיעוד חילוצו המדהים של טבח ניגרי, ששרד 60 שעות בכיס אוויר אחרי שסירתו טבעה. כעת הוא משחזר את שראינו מעיני הצוללן שנתקל בו: "הוא נבהל ובחן אותי כדי לראות אם אני באמת אדם"

הוא שרד שלושה ימים בתוך כיס אוויר בסירת גרר הפוכה בקרקעית האוקיינוס האטלנטי, ואז ראה אורות במים. בועות אוויר עלו סביבו, וצוללן הגיח מן האפלה. הריסון אודג'גבה אוקנה הבין שהצלתו המדהימה, שכבר לא האמין שתגיע, ממשמשת ובאה.

 

אבל אז האורות נעלמו. בייאושו, אוקנה שחה דרך המים החשוכים בתוך הסירה כדי לתפוס את ידו של הצוללן. הוא לא הצליח למצוא אותו, וכשהאוויר בראותיו אזל במהירות הוא שחה בחזרה לקבינה בסירה שבה נותר כיס האוויר ההולך ומידלדל ששמר אותו בחיים עד אז.

 

בראיון בלעדי לסוכנות הידיעות AP, מתאר אוקנה, שהפך לפני שבוע לסנסציה עולמית בזכות סרטון הצלתו המדהים, את סיפור חילוצו הפלאי. תיעוד החילוץ הועלה בחודש שעבר לאינטרנט והפך לסרטון ויראלי, חצי שנה אחרי מבצע ההצלה. הצעיר בן ה-29 עדיין סובל מסיוטים ונשבע שלא לחזור שוב לים. אז הוא שימש כטבח על סירה הרחק מהחוף, וכעת הוא עובד כטבח על אדמה מוצקה.

 

אוקנה היה הניצול היחידי מתוך צוות של 12 איש שהיו על סירה שהתהפכה וטבעה מול חופי ניגריה במאי השנה. התקרית לא נותנת לו מנוח. לא רק שהוא סובל מרגשות האשמה הנפוצים בקרב ניצולים, יש גם ניגרים המאמינים כי הוא הציל את עצמו בעזרת מגיה שחורה.

 

הסירה "ג'קסון 4" שעליה היה הצוות טבעה וצללה עד לקרקעית הים, בעומק של כ-30 מטר. הטבח אוקנה צרך במהלך 60 השעות שהמתין לנס במעמקים רק בקבוק קולה אחד. שני פנסים שהיו ברשותו הספיקו לו לאור לפחות מיום אחד. אחרי שלושה ימים, בחשכה מוחלטת מסביבו, הוא כמעט נכנע, אבל אז שמע לפתע קול סירה ודפיקות פטיש על צד כלי השיט שלו, וראה אורות ואת המים ההולכים ועולים סביבו מבעבעים. הוא מספר כי ידע שזה חייב להיות צוללן, אולם הוא היה אז בצד הלא נכון של הקבינה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

"הוא הגיע אבל היה מהיר מדי, אז ראיתי את האור, אבל לפני שיכולתי להגיע אליו הוא כבר נעלם. ניסיתי לעקוב אחריו בחשכה אבל לא יכולתי, אז חזרתי". מחלציו, אנשי חברת הצלילה ההולנדית DCN, חיפשו אחר גופות של אנשי הצוות ועד שהגיעו אליו מצאו כבר ארבע כאלה. כשהצוללן חזר, אוקנה היה חייב לשחות שוב כדי להגיע אליו ועדיין הוא לא ראה אותו.

 

"נגעתי לו בעורף, והוא נבהל", סיפר. כשהצוללן ראה את ידו הוא צעק למיקרופון שלו, שקישר אותו לסירת ההצלה, "גופה, גופה, גופה". "כשהוא קירב את ידו לידי, משכתי את ידו", מספר אוקנה, "ואז הוא צעק 'הוא חי! הוא חי! הוא חי!"

 

אוקנה מתאר סצינה סוריאליסטית אחרי שהצוללן עלה אל כיס האוויר שלו. "כשהוא נתן לי מים ידעתי שהוא בוחן אותי כדי לראות אם אני באמת אדם, כי הוא היה מפוחד". בתחילה השתמש הצוללן במים חמים כדי לחמם אותו, ולאחר מכן הוא חיבר אותו למסכת חמצן.

 

עד לחילוצו האמין אוקנה כי עמיתיו הצליחו להינצל. סירת הגרר שעליה היו הייתה אחת משלוש סירות שגררו מכלית נפט מול מימי הדלתא של ניגריה העשירים בנפט. על רגע ההתהפכות שלה סיפר: "שמעתי אנשים צועקים, הרגשתי את הסירה שוקעת, שוקעת, שמעתי קול אומר 'הסירה הזו טובעת או מה?'... הייתי בשירותים והשירותים נפלו על הראש שלי, דברים התחילו ליפול על הראש שלי... העמיתים שלי צעקו 'אלוהים תעזור לי, אלוהים תעזור לי, אלוהים תעזור לי'. אחרי כמה זמן לא שמעתי אותם יותר".

 

כשסיפר על ההישרדות המופלאה שלו בכנסייה המקומית שאותה הוא פוקד, שאל אותו הכומר אם הוא השתמש במגיה שחורה כדי לשרוד.

"הייתי מופתע כל כך! איך איש של אלוהים יכול לומר דבר כזה?", הוא מזדעק כלא מאמין. להלוויות חבריו הוא לא הלך משום שחשש מהתגובות של משפחותיהם - הניגרים באופן כללי דתיים מאוד אולם נוטים גם להחזיק באמונות תפלות. "לא יכולתי ללכת כי לא ידעתי מה המשפחה תאמר, אולי היא תחשוב 'למה הוא היחידי ששרד?'"

 

זו שאלה שערערה את אמונתו החזקה. "בכל שבוע אני שואל את אלוהים 'למה רק אני? למה החברים שלי היו צריכים למות?'". אשתו, אקפויונה אוקנה, בת 27, מספרת כי הוא עדיין סובל מסיוטים. "כשהוא ישן, יש לו את ההלם הזה, הוא פשוט מתעורר בלילה ואומר "מותק, תראי, המיטה טובעת, אנחנו בים".

 

אוקנה אומר כי כשהיה בקרקעית האוקיינוס, הוא עשה הסכם עם אלוהים: "כשהייתי מתחת למים אמרתי לאל: אם תציל אותי, לעולם לא אחזור שוב לים. לעולם". כעת הוא מתכוון לעמד בהבטחה.


פורסם לראשונה 11/12/2013 21:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הטבח אוקנה שניצל אחרי שלושה ימים
צילום: AP
מומלצים