שתף קטע נבחר

הסופה מגיעה לשיא: איפה לא לומדים?

יישובים רבים הצטרפו לרשימת המקומות שבהם לא יתקיימו היום לימודים, חלקם בדרום, בגלל השיטפונות. גם בצפת לא ילמדו

הדממה שבלב הסערה: השלג הכבד שיתק את ירושלים בלילה שבין חמישי לשישי והעמיד את כל אזור הצפון בכוננות מיוחדת, הגשמים גרמו לשיטפונות באזור הדרום ולהצפות באזור המרכז - ובמשרד החינוך מנסים להיערך לשיאה של הסופה, שלפי תחזית מזג האוויר, צפויה עוד להתחזק היום.


 

 

להלן רשימת היישובים שבהם לא יתקיימו לימודים:

במחוז ירושלים לא יתקיימו לימודים בעיר הבירה עצמה, וכן בקריית ארבע, במועצה האזורית גוש עציון, באפרת, בביתר עילית, במבשרת ציון, באבו גוש ובבית אל. כמו כן, בהר אדר ובגבעת זאב לא יתקיימו לימודים. במזרח ירושלים לא יתקיימו לימודים בשבת.

במחוז הדרום לא יתקיימו לימודים ביום שישי בערד, ביישובי הר חברון, באל-קסום, בנווה מדבר, בתמר, ברהט, בשגב שלום, בירוחם, בשפיר, באלומה, באבן שמואל, בתיכון שבמועצה האזורית חוף אשקלון וכן בכל יישובי המועצה האזורית אשכול.

במחוז המרכז לא יתקיימו לימודים ביישובים עמנואל, קדומים, פדואל, נופי נחמיה, יקיר, רחלים, ברקן, רבבה, שבי שומרון, עלי זהב, תפוח, ברוכין וקריית נטפים.

באזור הצפון הלימודים לא יתקיימו ברמת הגולן, במועצות האזוריות גליל עליון ומבואות חרמון. במועצה אזורית מרום גליל לא יתקיימו לימודים בבתי הספר סאסא, נוף הרים, חמ"ד ואנה פרנק. גם בצפת ובנצרת עילית הלימודים מבוטלים.

במועצה האזורית מטה בנימין אין לימודים בפסגות, בעופרה, בשילה, במעלה לבונה וכוכב יעקב.

  • במועצה האזורית מטה יהודה לא ילמדו ביישובים: עין ראפה, עין נקובה, צור הדסה, קסם, עין כרם, עין הרים, מרחבים, ואלון.

במועצה האזורית שומרון לא יתקיימו לימודים ביצהר, בברכה, באיתמר ובאלון מורה.

במוסדות החינוך במגזר הערבי לא מתקיימים לימודים בימי שישי, ולקראת שבת תקיים הערכת מצב לגבי הלימודים.

תקועים בפקק בדרך לירושלים (צילום: רפי מן) (צילום: רפי מן)
תקועים בפקק בדרך לירושלים(צילום: רפי מן)

 (צילום: רפי מן) (צילום: רפי מן)
(צילום: רפי מן)

 (צילום:  יורי קלבנוב ) (צילום:  יורי קלבנוב )
(צילום: יורי קלבנוב )

 (צילום: דניאל באסין  ) (צילום: דניאל באסין  )
(צילום: דניאל באסין )
 

ירושלים: מנסים לפתוח את הצירים

בירושלים מנסים להיערך להתחזקות הסופה ולפתוח מחדש את הצירים המרכזיים שנחסמו באמצעות מפלסות שלג שאמורות לפעול לאורך הלילה. למרות התחזקות הסופה, ואולי בגללה, המלונות בירושלים דיווחו על עלייה משמעותית בתפוסה. יו"ר הסוחרים במרכז העיר ובשוק מחנה יהודה, אלי לוי, הביע תקווה שהחנויות ייפתחו כרגיל. "כל אחד מחליט לעצמו אם לפתוח את העסק, אם תהיה נגישות ולא תהיה בעיה, החנויות ייפתחו - וצריך שגם הלקוחות יגיעו. אני כל יום שישי בשוק ואני מתכוון להגיע", אמר.

  

השלג שירד בירושלים גם גרם ביום חמישי לשיבושים קשים במערכת הבריאות בעיר. מרפאות רבות של קופות החולים נסגרו ולחלק מהחולים לא היה מענה, מכיוון שחלק מהצוותים לא הצליחו להגיע את המרפאות. קופות חולים אחרות נפתחו כרגיל, אך סגרו את המרפאות כעבור שעות ספורות.

שלג במרום גולן (צילום: שפי מור) (צילום: שפי מור)
שלג במרום גולן(צילום: שפי מור)

 (צילום: שפי מור) (צילום: שפי מור)
(צילום: שפי מור)

 (צילום: ירדן מאירוביץ' ) (צילום: ירדן מאירוביץ' )
(צילום: ירדן מאירוביץ' )

בובת שלג בגוש עציון (צילום: יאיר סינגר) (צילום: יאיר סינגר)
בובת שלג בגוש עציון(צילום: יאיר סינגר)

 (צילום:  דור קדמי) (צילום:  דור קדמי)
(צילום: דור קדמי)

 (צילום: תומר יעקב) (צילום: תומר יעקב)
(צילום: תומר יעקב)
 

 

צפון הגולן: השלג התחדש

בצפון הגולן השלג התחדש אמש ונערם לסנטימטרים ספורים, אבל ממשטרת הצפון נמסר כי הכבישים ברמה פתוחים לנסיעה. גם בשכונות הגבוהות של צפת, שגובהן כמעט 900 מטרים מעל פני הים, החל לרדת שלג עם רדת החשיכה. 

 

עיריית צפת הודיעה שתנועת האוטובוסים עשויה להיפסק בגלל סכנת החלקה וקראה לנהגים להימנע מנסיעה באזור. ראש העיר, אילן שוחט, הורה על המשך ההיערכות המיוחדת בעיר, על כל היבטיה.

 

"החורף מאופיין בתנודות גדולות"

פרופ' הדס סערוני, קלימטולוגית מאוניברסיטת תל אביב, הסבירה שמזג האוויר הנוכחי נובע משילוב של אוויר קר מהצפון

עם אוויר חם מהים התיכון. לדבריה, לרוב לא מגיע השלג לירושלים בחודש דצמבר. בתשובה לשאלה כיצד יתכן שלג באזור, שבוע אחד בלבד לאחר שרב שבו נמדדו 30 מעלות בכמה מקומות בארץ, אמרה פרופ' סערוני: "אני לא אוהבת שאומרים שעדיין לא חורף. העונה הזו מתאפיינת בתנודות גדולות, יש הבדלים בין המערכות בחורף".

 

"הגיע אפיק שירד ישר דרומה אלינו מרוסיה, והזרים אוויר קר ברום. יחד עם הים התיכון החם, נגרמה אי יציבות ויש כמויות גדולות של גשם", הסבירה פרופ' סערוני. "המעניין הוא שמרכז הארץ והדרום קיבלו את רוב המשקעים". לדבריה, "באירועים כאלה, עם רוחות חזקות וטמפרטורות נמוכות, לפעמים נפגעת כמות הגשם. הפעם הגשם לא פחת, ויש כמות גדולה של משקעים, בזכות הים החם".

 

השתתפו בהכנת הידיעה מתן צורי, ירון קלנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
תקועים בשלג, ליד ירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים