שתף קטע נבחר

ילדי מרכז אפריקה מחפשים טעם לחיים

האירועים במדינה הכאוטית הותירו ילדים רבים ללא הורים, מפוחדים. "היו להם מצ'טות, הם הרגו את הילדים של השכנים". אנשי יוניצ"ף מנסים לסייע להם

21 אלף איש נעקרו מבתיהם בשל האלימות ברפובליקה של מרכז אפריקה, והם לנים במחנה ארעי. יש בהם ילדים ללא בני משפחתם, שחוו את טראומת מעשי הטבח העדתיים שהם היו עדים להם בבירה בנגי. מעשים אלה אילצו את צרפת להעביר 1,600 חיילים למקום כדי לסייע לכוח שמירת השלום האפריקני.

 

עוד חדשות בעולם:

 

אלוגה לוסמביה, עובד יוניצ"ף (סוכנות הילדים של האו"ם) במחנה דון בוסקו האחראי על ניהול שיחות עם הילדים המבועתים, אמר: "הילדים סיפרו שגברים חמושים נכנסו לבתיהם. הם אילצו את אבא שלהם לצאת וירו. אימא ניסתה להימלט, הם ירו. הילדים נשארו ספונים בבית".

 

במחנה הנערים משחקים כדורעף. אחרים משחקים כדורגל שולחן בצל העצים. במקום כדור משמש אותם תפוז. בהמשך ילדים אחרים מצטטים שירים בנושא שלום במסגרת סדנת תיאטרון.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

העדויות של הילדים עצמם מאפשרות להציץ ולו מעט לטרור בבנגי בתחילת החודש, אז טבחה מיליציה נוצרית באזרחים מוסלמים, כנקמה על תקיפת נוצרים על-ידי מורדים מוסלמים שהשתלטו על המדינה בהפיכה במרס.

 

ג'וסלין, בן 12, גר עם סבתו בבוזום, אך ברח מהבית לאחר שהמדינה הידרדרה לכאוס בעקבות תפיסת השלטון על-ידי המורדים. הוא הלך לאחותו בבנגי, והיה לבדו כאשר פרץ גל האלימות. הוא סיפר: "ראיתי ארבעה אנשים. לשניים היו מצ'טות, ולשניים היו כלי נשק אחרים. הם הרגו את הילדים של השכנים. אני חושב על זה המון. זה הפחיד אותי". את ג'וסלין לקחו בהמשך לבית יתומים, שבו שוהים 50 ילדים.

 

סיינט-סיר נער בן 13 סיפר: "ה'סלקה' (המורדים) הגיעו למחוז שלנו ותקפו אותנו. הם נכנסו לכל בית, שדדו והרגו". שכניו הביאו אותו למחנה, והוא אינו יודע היכן נמצאים קרובי משפחתו. הוא הוסיף: "אני חושב הרבה על ההורים ועל הסבים שלי. אולי הם מתים, אני לא יודע".

 

במרכז ניצב האח פייר קלבר העובד ביוניצ"ף, אוחז בערימת דפים ורודים ולבנים ועורך רשימה של "הילדים חסרי הליווי", אותם ילדים בודדים. הוא אמר: "עדיין לא ספרנו את כולם, אבל בינתיים יש לנו 230, בהם 74 שהאלימות השאירה אותם יתומים". הוא מתייחס לאלימות הגואה בין מוסלמים לנוצרים שהביאה למותם של 600 בני אדם במהלך עשרת הימים האחרונים. שאר הילדים נותרו ללא משפחות בגלל מעשי אלימות וטרור קודמים בבירה. הוריהם עדיין בגדר נעדרים.

 

עוד אמר: "הדבר החשוב ביותר הוא שהם ירגישו בטוחים ושימצאו שוב את הטעם בחיים לאחר שאיבדו אותו לחלוטין". האב ליאון, המסייע לנערים בבנגי, אמר: "בלי בית ספר ופעילויות הילדים האלה נמצאים בסכנה מתמדת".

 

יותר מ-600 בני אדם נהרגו ו-159 אלף נעקרו מבתיהם בשל האירועים האלימים במדינה בשבוע החולף. כך לפי נתוני סוכנות הפליטים של האו"ם.

 

לפני שבוע אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה כי יסייע לצרפת ולמדינות אפריקה להשיב את הביטחון לאזרחים ברפובליקה של מרכז אפריקה. הוא קרא לממשלת המעבר במדינה לעמול על השבת השלום. שר ההגנה צ'אק הייגל הורה לצבא להעביר כוחות למדינה מרפובליקת בורונדי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים