שתף קטע נבחר

מחקר: גם גברים צריכים לקחת חומצה פולית

האם בקרוב יומלץ גם לגברים שמתכננים להיות אבות לקחת חומצה פולית - כפי שעושות נשים הרוצות להיכנס להריון? מחקר חדש גילה כי צאצאים של אבות שלקחו את התוסף סבלו מ-30% פחות מומים מולדים, כך מדווח "ידיעות אחרונות"

כל הורה לעתיד יעשה הכל כדי שבנו או בתו ייוולדו בריאים. מחקר חדש שנערך בקנדה מגלה שלא רק האמהות לעתיד יכולות לתרום לשלומו של העובר אלא גם בני זוגן.

 

לפי המחקר, שבוצע על ידי אוניברסיטת מק'גיל שבמונטריאול ופורסם בכתב העת "נייצ'ר קומויוניקיישנס‭,"‬ ילדים שלאבותיהם יש רמה תקינה של חומצה פולית סובלים הרבה פחות ממומים באיברי גופם ובמערכת העצבים מאשר ילדים שאבותיהם סבלו מרמה נמוכה של החומצה. הניסוי, שנערך על עכברים, הצביע כי רמה לא תקינה של חומצה פולית אצל האבות גרמה לעלייה של 30% בפגמים אצל צאצאים - לעומת כאלה שאבותיהם נהנו מרמה תקינה.

 

יש לציין כי זה זמן רב ידוע שחומצה פולית חיונית מאוד לנשים, בייחוד בתקופת הריונן ולפניה. לפיכך, נשים הרות רבות מקפידות לצרוך מזון העשיר במרכיב זה (ראו את רשימת המזונות המומלצים) ולקחת תוסף מתאים. כבר לפני שנה המליץ משרד הבריאות לכל הנשים בגיל הפוריות לצרוך מדי יום חומצה פולית, גם שלא בזמן תכנון הריון. נתונים הנמצאים בידי המשרד מצביעים על ירידה של 30% במומים במערכת העצבים של תינוקות במקביל לעלייה בצריכת חומצה פולית בישראל.

 

מחסור בחומצה פולית עלול לגרום לסוגים שונים של מומים, בעיקר במערכת העצבים, לשיתוק בגפיים, לאי שליטה על צרכים ולדלקות חוזרות במערכת השתן. "חומצה פולית ידועה כתוסף מזון חשוב מאוד בתקופה של לפני ההתעברות ותחילת ההריון, ובארצות הברית אפילו הכניסו את זה ללחם‭,"‬ אומר פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות ד' בבית-החולים סורוקה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חומצה פולית. לא לנשים בלבד
צילום: shutterstock
מומלצים