שתף קטע נבחר

זעם בעמק חפר: צינור דלק יוצמד לצינור הגז

תושבי עמק חפר גילו כי תוכנית המתאר למתקני הגז תוקנה ותאפשר הצמדת צנרת דלק והזרמתו לבתי הזיקוק בחיפה. המטרה: למנוע תכנון כפול של צנרת. התושבים מתנגדים: אין הגיון כלכלי ובטיחותי לשים צינור דלק צמוד לצינור גז

תושבי עמק חפר גילו, כי תוכנית המתאר למתקני הגז הטבעי שונתה לאחרונה, כך שתאפשר הצמדת צנרת דלק לתוואי צינור הגז, והזרמתם אל בתי הזיקוק בחיפה. הגילוי עורר זעם רב, על רקע המאבק שניהלו התושבים נגד הקמת מתקני הגז עצמם.

 

עוד על גז טבעי בערוץ כלכלה ירוקה

 

ההחלטה התקבלה בידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, אשר אישרה את תוכנית מתאר ארצית 37/2, שהיא תיקון לתוכנית המתאר הארצית למתקני הגז. הצמדת צינורות הדלק לצינורות הגז נועדה, ככל הנראה, לחסוך בתכנון כפול של צנרת, ולפשט את הנחת תשתית הדלק.

 

התושבים חוששים משלל סיבות - בריאותיות, סביבתיות, וביטחוניות - כיוון שמדובר בהעברת כמויות עצומות של גז ודלק. בנוסף לכך, חלק מהצנרת עוברת בסמור לקו התפר, והתושבים חוששים מניסיונות פגיעה בידי גורמים חבלניים.

 

"אין כל הגיון כלכלי ובטיחותי לשים צינור דלק בצמוד לצינור גז", אמר ל-ynet, ראש מטה המאבק עמק חפר, יוני ארי. לדבריו, "מדובר בתוכנית מתאר שתשפיע על המדינה כולה ולא רק על עמק חפר".

 

בנובמבר: האתרים אושרו בועדות התכנון

בחודש נובמבר אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה בירושלים להפקדה את תוכנית המתאר הארצית להקמת שני מתקני קליטת הגז הטבעי על היבשה בצפון הארץ, בנוסף למתקן הקיים באשדוד. התוכנית הועברה להערות והשגות ובהמשך תעלה לאישור הממשלה.

 

המועצה החליטה עוד, כי שני האתרים המועדפים להקמת מתקני הקליטה הם אתר חגית שבאזור אליקים ומט"ש מרץ שבעמק חפר, בין הקיבוצים המעפיל ועין החורש. ההחלטה התקבלה בתמיכת משרדי האוצר, האנרגיה והמים, והביטחון, ובניגוד להמלצות המשרד להגנת הסביבה. בנוסף, היא לוותה ב מחאות רבות של תושבים וארגוני סביבה, שקראו לבצע טיפול מלא בגז הטבעי בים ולהסתפק בחיבור קטן בצמוד למתקן תשתית קיים. עתירת התושבים לבג"ץ נגד הליך התכנון נדחתה.

 

המועצה הארצית, שאישרה בנובמבר את הקמת המתקנים, קיבלה חלקית את עמדת התושבים וקבעה כי המפעלים הפטרוכימיים, שיטפלו בתוצרי הגז וישתמשו בו, לא יהיו צמודים לאתרי הקליטה של הגז בניגוד לכפי שתוכנן. 

 

תגובות

תגובת המועצה האזורית עמק חפר ומטה מאבק התושבים: "תכנית תמ"א 37/2 היא תכנית שמאפשרת הוספת צנרת דלק בתוואים מאושרים בתכניות בכל הארץ. הנוהג הקיים הוא כי לשכת התכנון בוועדה המחוזית מחוז מרכז מעבירה לכל הרשויות הודעות מסוג זה. משום מה, במקרה זה, לא הועברה ההודעה למועצה ועל כך התרעומת.

 

"עם קבלת המידע החדש, עוד באותו היום, המועצה האזורית הורתה מיד על הכנת השגה לתכנית ולשם כך התבקשה חוות דעת סביבתית מהיועצת הסביבתית למועצה, הגב' אורית כפרי, וכן הועברה בקשה לטיפול והכנת ההשגה, ע"י משרד ענת בירן עורכי דין.

 

"יודגש, כי המועד להגשת השגות הציבור לתכנית הנו 21.1.14, בעוד יותר מחודש. במהלך חודש זה תוכנן להציג בפני היישובים הסמוכים לתוואי קווי הגז את ההשגה המתגבשת, לשתפם בהתנגדות ולעזור להם בהכנת התנגדויות נוספות רבות ככל שניתן.

 

"המועצה האזורית עמק חפר, הנאבקת בימים אלו במתקן הקבלה לגז טבעי, פועלת בנחישות, בשיתוף כלל הציבור במועצה, כנגד תכניות אלו וגייסה לצורך המאבק את מיטב אנשי המקצוע בתחום המשפטי, התכנוני, הסביבתי והציבורי.

 

משרד הפנים טרם מסר את תגובתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבטרוס צילומי אוויר
צילום: אלבטרוס צילומי אוויר
מומלצים