שתף קטע נבחר

ארה"ב: אנחנו אוספים מודיעין כמו כל מדינה

הממשל האמריקני סירב להגיב ישירות על הדיווח שלפיו צותת למיילים של לשכות נתניהו, אולמרט וברק, אולם במועצה לביטחון לאומי של ארה"ב מסרו: "הבהרנו כבר שארה"ב אוספת מודיעין חוץ מהסוג שכל המדינות אוספות"

הממשל האמריקני סירב הערב (יום ו') להגיב באופן ישיר על הדיווח ב-ynet ובכמה עיתונים גדולים בעולם, שלפיו הממשל האמריקני צותת בשנים 2008 ו-2009 לכתובות אימייל ששימשו את לשכותיהם של ראשי הממשלה בנימין נתניהו ואהוד אולמרט ואת לשכתו של שר הביטחון אהוד ברק.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

עם זאת, דוברת המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב ברנדט מהאן, הגיבה לפניית ynet ואמרה: "אנחנו לא מתכוונים להגיב בפומבי לכל האשמה ספציפית הנוגעת לפעילות מודיעינית, אבל כמדיניות הבהרנו כבר שארה"ב אוספת מודיעין חוץ מהסוג שכל המדינות אוספות".

 

אובמה. האמריקנים "כמו כולם" (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה. האמריקנים "כמו כולם"(צילום: AP)

 

מוקדם יותר הערב דיווחנו כאן ב-ynet כי הסוכנות לביטחון לאומי של ארצות הברית (NSA) ביחד עם המקבילה הבריטית שלה (GCHQ) יירטו תכתובות דואר אלקטרוני של ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון הישראלי, וניהלו מעקב אחר נציגויות משרד החוץ הישראלי בכמה מקומות בעולם, כחלק ממעקב נרחב שערכו אחרי כאלף יעדים מרכזיים בשורת מדינות באירופה ובאפריקה. המידע שמתייחס לתקופה של 2008 ו-2009 ומקורו בחומר שהדליף אדוארד סנואודן, עובד הסוכנות לשעבר, התפרסם באתר האינטרנט של העיתון "דר שפיגל" ובמקביל ב"ניו יורק טיימס" וב"גרדיאן" הבריטי. "ידיעות אחרונות" ו-ynet פרסמו אותו לראשונה בישראל.

 

על פי החשיפה הזו, אחת מני רבות המתבססות על החומר הסנסנציוני שסנואודן הוציא בלי רשות בימי עבודתו האחרונים ב-NSA, הרי ששתי סוכנויות הביון, האמריקנית והבריטית, ניהלו במשותף מבצע רחב היקף ליירוט תכתובות SMS ודואר אלקטרוני דרך התחברות לכמה לווייני תקשורת. הפעילות שכונתה בשם הקוד ברואדאוק (Broadoak) נוהלה מאחד מהבסיסים הגדולים של ה-GCHQ, שנבנה והופעל במימון אמריקני נדיב ונמצא בעיר בוד (Bude) באזור קורנוול, על שפת הים בדרום-מערב בריטניה.

 

המדליף אדוארד סנואודן במסיבת עיתונאים (צילום: AP) (צילום: AP)
המדליף אדוארד סנואודן במסיבת עיתונאים(צילום: AP)

 

ברשימת היעדים שלהם צותתו האמריקנים והבריטים נמצאת גם הכתובת Minister@mod.gov.il. כתובת זו שייכת למשרד הביטחון והיא בשימוש של לשכת שר הביטחון. בתקופה המדוברת, 2009-2008, היה שר הביטחון אהוד ברק והוא חלק את לשכתו הקרובה עם ראש המטה שלו, יוני קורן. השניים השתמשו לעתים קרובות במייל הזה. הוא שימש אותם לקשר עם העולם החיצוני ועם משרדי ממשלה אחרים. את המייל הפעילו חיילות המשרתות בלשכת שר הביטחון (מושאלות מצה"ל). מבחינת משרד הביטחון מדובר במייל שאינו מוצפן והגישה למידע המועבר בו הייתה בהתאם. אחת הבעיות המרכזיות ביירוט המייל היא כי אנשים השולחים חומר מבחוץ, עשויים לראות בו ערוץ תקשורת בטוח עם שר הביטחון ועוזריו ולכלול בו חומר רגיש.

 

מידע אפשרי על איראן וההתנחלויות

אינטרס ברור של ארצות הברית בתקופה הרלוונטית לחדור לתוך המייל הזה היה הרצון לנסות ולהבין מה האסטרטגיה הישראלית בקשר לאיראן ואם ישראל עומדת לתקוף באופן חד-צדדי את מתקני הגרעין של המדינה. הנושא הזה היה אז, ועדיין כיום במידה מסוימת, הנושא הבוער ביותר בין שתי המדינות, וישראל מסרבת להתחייב בפני ארצות הברית שהיא לא תפציץ באיראן או שתיתן לארצות הברית התרעה מוקדמת על תקיפה. ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה את אהוד ברק, שר הביטחון שהוא נתן בו אמון רב, לרכז את המגעים עם ארצות הברית בנושא הזה.

 

ראש הממשלה לשעבר אולמרט. לא מתרגש (צילום: צביקה טישלר, "ידיעות אחרונות") (צילום: צביקה טישלר,
ראש הממשלה לשעבר אולמרט. לא מתרגש(צילום: צביקה טישלר, "ידיעות אחרונות")

 

מאז סיים אהוד ברק את תפקידו כשר ביטחון אין שימוש מהותי בכתובת הדואר האלקטרוני הזאת למעט פניות של הציבור מבחוץ, שבדרך כלל נותרות ללא מענה. בכמה כנסי סייבר סקיוריטי, נושא שבו ברק מעורב כיום כאיש עסקים, הוא התייחס לפרשת ה-NSA ואמר כי מאז שנתמנה לראש אמ"ן ב-1983 ובכל התפקידים הבכירים הציבוריים שבהם נשא מאז - רמטכ"ל, שר ביטחון, ראש ממשלה ועוד - יצא מנקודת הנחה כי הוא נמצא תחת מעקב ומתועד ומוקלט בידי גורמים זרים מסביב לשעון, "כשאני מסתובב בבירות של מדינות זרות וגם כשאני בישראל".

 

כתובת נוספת שנמצאת ברשימה שייכת ללשכת ראש הממשלה. בתקופה המדוברת היה ראש הממשלה אהוד אולמרט עד סוף מרס 2009 ומאז מכהן במתפקיד בנימין נתניהו. הכתובת הזו משמשת את לשכת ראש הממשלה בחמש השנים האחרונות והיא אחת מנקודות ההשקה בין פנים הלשכה, הנחשב סודי ביותר, לבין העולם החיצון.

 

יש שורת גורמים בארץ ובעולם שעמם מנהלת הלשכה תכתובת דרך הדואר האלקטרוני הזה, לרבות קביעת פגישות ו"העברה של חומר בלתי מסווג". העניין שעשוי להיות לארצות הברית במייל הזה הוא הקשר של לשכת ראש הממשלה עם שורת גורמי ימין בישראל ובשטחים. ארצות הברית מטילה ספק רב בנתונים המגיעים אליה לגבי המשך הבנייה בשטחים וסבורה שממשלת ישראל מוסרת לה מידע שאינו מדויק, אם לא למעלה מכך. המייל הזה שימש, בין השאר, להתכתבות עם שורת גורמים בקרב אוכלוסיית המתנחלים, וייתכן שהאמריקנים רצו לשאוב נתוני אמת על היקף מפעל ההתנחלויות.

 

נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי (צילום: נועם מושקוביץ ) (צילום: נועם מושקוביץ )
נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי(צילום: נועם מושקוביץ )

 

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט מסר בתגובה: "אם הפרטים המופיעים בפרסום מדויקים, נדגיש כי מדובר בכתובת דואר

אלקטורנית פומבית, ששימשה את משרד ראש הממשלה לקבלת פניות. הסיכוי שנגרם נזק ביטחוני או מודיעיני מחדירה לכתובת מייל זו - הוא אפסי . נדגיש עוד כי היחסים בין המדינות בשנים האמורות היו מצוינים, ושיתוף הפעולה המודיעיני היה מקיף, מפורט והדוק כפי שלא היה מעולם קודם לכן. ומה שלא עבר בין רשתות המודיעין לובן תמיד בשיחות בארבע עיניים בין הנשיא בוש לראש הממשלה אולמרט. המידע שישראל חלקה והמידע שקיבלה מארה"ב באותה עת עלה מאות מונים על כל מה שמעקב אחרי כתובת מייל זו יכול היה לחשוף בפני האמריקנים".

 

אהוד ברק מסר: אין תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא ארה"ב אובמה. אין תגובה מדרג גבוה
צילום: AFP
מומלצים