שתף קטע נבחר

20 שנות מאסר לגבר שרצח אדם ש'אנס אותו'

יונתן היילו טען במהלך משפטו כי חנק למוות את קורבנו לאחר שהמנוח אנס אותו פעמיים. השופטים קבעו כי היילו היה אחוז תחושת שיתוק ופחד ובשל כך החליטו על אחריות מופחתת לרצח

בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום (א') 20 שנות מאסר על יונתן היילו שהורשע ברצח ירון איילין ב-2010 בנתניה. במהלך המשפט נטען כי הקורבן אנס את הנאשם פעמיים, ובשל כך קבעו השופטים כי מדובר באחריות מופחתת לרצח. בית המשפט גם הורה להיילו לפצות כספית את משפחת הקורבן.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

ברק במעקב: האמריקנים שכרו דירה ליד ביתו

הוצת רכבו של ראש מועצת באר יעקב

 

בגזר הדין צוין כי בית המשפט קיבל את העובדה שהיילו פחד מהמנוח והיה אחוז תחושת שיתוק ופחד, שנבעו מכך שספג לאורך זמן את מעשיו הקשים של המנוח כלפיו. השופטים קבעו כי היילו היה נתון במצב של מצוקה נפשית עקב התעללות חמורה ומתמשכת.

 

בגזר הדין נאמר כי הערך שנפגע הוא הערך העליון ביותר, קדושת החיים. לדברי השופטים, "אף אם הנאשם היה קורבן למעשים איומים מצד המנוח, ישנן דרכים חוקיות להתמודד עם מעשים עברייניים כאלה ואין לתת לגיטימציה לנטילת חיים של אחר גם בסיטואציות קשות ומורכבות".

 

עוד ציינו השופטים בעניינו של היילו כי "יש להניח כי אלמלא פגש באקראי באותו לילה במנוח מעשה ההמתה לא היה מתרחש. אם היילו לא היה שותה באותו לילה אזי שלא היה אוזר אומץ לבוא עם המנוח בחשבון על סחיטתו הכספית ועל שתי התקיפות המיניות".

 

בגזר הדין צוין עוד כי היילו ניצל שעת כושר בעת שהמנוח הפנה אליו את גבו בעומדם מאחורי פיצוצייה. "בתחילה התכוון 'רק' לחנוק אותו כדי ללמד אותו לקח אולם בהמשך התגבשה אצלו החלטה להמית את המנוח כדי לשים קץ לסבלותיו ממנו. הנאשם הבין היטב את מעשיו תוך כדי ביצועם והיו לו 'שלוש נקודות יציאה'. הנאשם המית את המנוח באכזריות רבה: חנק אותו, השליך אבן על ראשו, גרר אותו מרחק 35 מטרים לאזור חשוך ושוב נטל אבן והשליך אותה לעבר ראשו של המנוח".

 

השופטים קבעו כי היילו הצדיק את מעשיו ואמר: "רציתי ללמד אותו לקח ובסוף זה הגיע למצב שהרגתי אותו". לדברי השופטים, "הנזק ממעשיו של הנאשם עצום, הנאשם נטל את חייו של המנוח ואין נזק גדול מזה. האכזריות העולה מאופן המתת המנוח מורכבות ממעשה הרצח על כך שלביו היה נאשם בטוח שהמנוח מת וביצע למעשה וידוא הריגה".

 

"הקדים את המנוח"

סנגורו של היילו, עו"ד אלון אייזנברג, אמר כי "בהחלטה זו, השופטים העדיפו להתעלם מהמלצתה של שופטת בית המשפט העליון, עדנה ארבל, שכתבה במפורש כי התיק הנוכחי יסתיים או בזיכוי של הנאשם או בעונש מופחת. יש להדגיש נקודה שהשופטים העדיפו להתעלם ממנה - יונתן לא תכנן לפגוש את האנס, לא להתנקם בו ובטח לא להרוג אותו. האנס הופיע במקום שבו יונתן ישב, לקח אותו באיומים כמו בפעמים הקודמות אלא שהפעם הנאשם לא הסכים להיאנס שוב והקדים את המנוח".

 

בית המשפט דחה בספטמבר האחרון את טענתו של היילו להגנה עצמית

 ולפגיעה קשה שחווה מהקורבן והרשיע אותו ברצח. השופטים ציינו אז כי היילו החליט לרצוח את איילין, התכונן למעשה וביצע אותו ללא התגרות.

 

היילו ואיילין הכירו כארבע שנים לפני הרצח שאירע במאי 2010, והסתכסכו על רקע דרישות כספיות של הנרצח. השניים שוחחו ביניהם ואז היילו השתוי התנפל על איילין מאחור, חנק אותו, היכה אותו בראשו בלבנה וגרר אותו למכולת אשפה סמוכה.

 

שעות אחדות לאחר מכן היילו הסגיר עצמו למשטרה והודה בביצוע המעשה. הוא טען אז כי פחד "פחד מוות" מאיילין. לדבריו, איילין נהג להשפיל אותו לפני אנשים, להכותו ולהתעלל בו נפשית. "לא עשיתי לו כלום והוא המשיך כל הזמן להתעלל בי. לא ידעתי על מה ולמה, סתם כך הוא נטפל אליי. הגעתי למצב שחששתי לחיי".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
היילו
צילום: מוטי קמחי
צילום: אילנה ויינשטיין
עו"ד אייזנברג
צילום: אילנה ויינשטיין
מומלצים