שתף קטע נבחר

פוטין רגוע: חודורקובסקי לא רוצה פוליטיקה

איל ההון לשעבר ואחד ממתנגדיו הגדולים של נשיא רוסיה יצא מהכלא אחרי 10 שנים ומבהיר שאין לו שאיפות פוליטיות: "החנינה לא הייתה מותנית בתנאים"

איל הנפט לשעבר, היהודי רוסי מיכאיל חודורקובסקי, שוחרר בסוף השבוע מהכלא אחרי שקיבל באופן מפתיע חנינה מיריבו הפוליטי הגדול, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. חודורקובסקי, שישב בכלא 10 שנים, אמר היום (יום א') שלא ייכנס לפוליטיקה ברוסיה, לא יממן עוד את האופוזוציה ושלא ינסה להשיב לעצמו את נכסיו מחברת הנפט שהייתה בבעלותו "יוקוס".

 

עוד חדשות בעולם :

33 נספים: "נעל עצמו בקוקפיט וריסק המטוס"

תמונות השבוע: מרתון בעירום בלב הוותיקן

שרק ופיונה התחתנו למען מודעות לסרטן

ניסו לחלץ: 4 חיילי ארה"ב נפצעו בדרום סודן

 

בראיון שהעניק למגזין הרוסי The New Times אמר חודורקובסקי בן ה-50 שהחנינה שקיבל לא הייתה מותנית בשום תנאי, אולם אמר שהוא כתב לפוטין מכתב ובו אמר: "אין לי כוונה להיות מעורב בפוליטיקה ואין לי כוונה להילחם על השבת נכסי 'יוקוס'".

 

"הרשויות שלנו יכולות לומר בכנות שהן לא רצו לשלוח אותי לגלות", אמר חודורקובסקי. "אבל מהכרת המציאות שלנו, אנחנו יכולים להבין בבירור שהם רמזו שאעזוב את המדינה".

 

חודורקובסקי בראיון לכריסטיאן אמנפור מ-CNN

 

בראיון לכריסטיאן אמנפור מרשת החדשות האמריקנית CNN אמר חודורקובסקי מברלין: "מר פוטין, בכמה הזדמנויות, אמר באופן פומבי שהוא מוכן לשקול את שאלת החנינה שלי, אבל רצו שאומר שאודה בהאשמות נגדי. זה היה תנאי שלא יכולתי לקבל אותו".

 

"ניסו להוציא לי את העין בכלא"

חודורקובסקי סיפר כי בעת שהותו בכלא הוא נדקר בפניו על ידי אחד האסירים. "הייתי בר מזל כשנדקרתי בסכין. הוא ניסה להוציא לי את העין, אבל השיג את האף שלי. כתוצאה מזה הגיע רופא שיניים - מישהו שהיה גם מנתח פלסטי - וניתח אותי באופן שלא הבחינו בפציעה", סיפר האסיר המשוחרר.

 

חודורקובסקי עם אמו החולה מרינה בברלין (צילום:  REUTERS/Yevgenia Albats/The New Times/Handout) (צילום:  REUTERS/Yevgenia Albats/The New Times/Handout)
חודורקובסקי עם אמו החולה מרינה בברלין(צילום: REUTERS/Yevgenia Albats/The New Times/Handout)

כאשר הוא נשאל אם הוא סולח ליריבו הגדול פוטין, הוא השיב: "הייתי מנסח זאת אחרת. אני לא חושב שנקמה היא התנהגות רציונלית. אני תמיד יכול להתמודד עם התנהגות רציונלית".

 

"חנינה מעקרונות הומניטריים"

לאחר שפוטין חתם על צו החנינה עזב חודורקובסקי את בית הסוהר IK-7 שנמצא בכפר המבודד סגזה בצפון-מערב רוסיה. חודורקובסקי ביקש שיאפשרו לו לנסוע לגרמניה כדי לפגוש את אמו החולה מרינה, העוברת טיפולים רפואיים, אולם למעשה היא בכלל הייתה ברוסיה והוטסה אליו ביחד עם אביו בוריס. באתר האינטרנט של הקרמלין נמסר כי פוטין העניק חנינה ליריבו הפוליטי "מתוך עקרונות הומניטריים".

 

חודורקובסקי היה האיש העשיר ביותר ברוסיה והיה שווה מיליארדי דולרים כשנעצר ב-2003 על מסלול ההמראה בנמל תעופה סיבירי, בהאשמות של העלמת מס. במהלך כהונתו הראשונה של פוטין כנשיא הכעיס אותו חודורקובסקי כשמימן מפלגות אופוזיציה. ההערכות היו אז כי לו עצמו יש שאיפות פוליטיות.

היה שווה מיליארדי דולרים (צילום:AFP PHOTO / NEWTIMES. RU) (צילום:AFP PHOTO / NEWTIMES. RU)
היה שווה מיליארדי דולרים(צילום:AFP PHOTO / NEWTIMES. RU)

חברת הנפט של חודורקובסקי "יוקוס" קרסה למעשה בעקבות האישומים נגדו ורובה הועבר לרשות חברת הנפט הממשלתית רוסנפט, צעד שאפשר לקרמלין להשיג שליטה מחדש על עסקי הנפט של המדינה ולהשתיק יריב גדול שלו.

לא ידוע כמה כסף שווה חודורקובסקי כיום, אבל לפי הערכות מדובר רק בסכום זעום לעומת הונו בעבר.

 

החנינה נתפשה כתפנית פתאומית מאוד בעמדת הקרמלין, שרדף קשות את חודורקובסקי מאז מעצרו בשנת 2003. שחרורו כעת, כמו גם שחרורן של בנות להקת "פוסי ריוט" שמעצרן עורר הדים בעולם ושחרור 30 אנשי צוות של גרינפיס שמחו באסדת נפט רוסית, נועדו לפי הערכות לשכך את הביקורת על רוסיה בכל הנוגע לזכויות אדם לקראת אולימפיאדת החורף שהיא תארח בעיר סוצ'י בפברואר הקרוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ישב 10 שנים בכלא. חודורקובסקי
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
רצה שחודורקובסקי יודה באשמה, אבל חזר בו. פוטין
צילום: רויטרס
מומלצים