שתף קטע נבחר

נזקים במיליארד שקל לחב' החשמל: מי ישלם?

מנכ"ל חברת חברת החשמל הודיע כי עלות נזקי הסופה לחברה עומדת על כמיליארד שקל. היקף החוב של החברה עומד כבר כעת על למעלה מ-70 מיליארד שקל ואין ביכולתה להגדילו. המשמעות: העלות הנוספת של תיקון עמודי החשמל שקרסו וקווי החשמל שנקרעו תיפול על אזרחי ישראל

האם בקרוב נזקי הסופה יגיעו לחשבון החשמל של כל בית ובית בישראל? מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, הודיע אתמול (א') כי עלות נזקי הסופה לחברה עומדת על כמיליארד שקל. גליקמן ציין כי במהלך הסופה הפעילה החברה פי 15 עובדים במאשר בשגרה, וכי לפחות 600 כבלי חשמל נקרעו במהלכה.

 

16 אלף בתים בלי חשמל: "חזרנו למאה ה-19"

עובדי חברת החשמל: "כמו צו 8 ושליחות עליונה"

סופת המחדלים: אז מי אשם?

 

היקף החוב של חברת החשמל עומד כיום על למעלה מ-70 מיליארד שקל, ולכן קיימת סבירות קטנה מאוד כי החברה תוכל להגדיל אותו עוד יותר. "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר שהמשמעות היא כי העלות הנוספת של תיקון עמודי החשמל שקרסו וקווי החשמל שנקרעו תיפול על לקוחות החברה, אזרחי ישראל. באפריל הקרוב צפויה להחליט רשות החשמל על השינוי הבא בתעריף. ביכולתה של רשות החשמל להוזיל משמעותית את התעריף בשנים הקרובות, בשל כניסתו לשימוש של הגז הטבעי ממאגר תמר.

 

אך בחברת החשמל צפויים לבקש כי ההוזלה תמותן על מנת לאפשר לחברה לגבות יותר וכך לאזן את ההפסדים שנובעים מהסופה. מנכ"ל החברה ציין אתמול בסיור שערך עבור חברי ועדת הכלכלה במתקני החברה כי "ב-2015 תעריף החשמל יכול לרדת, כי נכסה את הערבויות שלקחנו בתקופת משבר הגז – ונחזיר את החוב. הורדת התעריף לפני 2015 תכניס את החברה למשבר. התעריף ירד בעשרות אחוזים אבל לא צריך להפחית אותו ב-30%".

 

עובדי החברה מתקנים את נזקי הסופה (צילום: דוברות חברת החשמל ) (צילום: דוברות חברת החשמל )
עובדי החברה מתקנים את נזקי הסופה(צילום: דוברות חברת החשמל )

עמוד חשמל שקרס בירושלים (צילום: חברת החשמל) (צילום: חברת החשמל)
עמוד חשמל שקרס בירושלים(צילום: חברת החשמל)

 (צילום: חברת החשמל) (צילום: חברת החשמל)
(צילום: חברת החשמל)

  

במהלך הסיור של חברי הכנסת התייחס יו"ר ועדת הכלכלה להתנהלות החברה במהלך הסופה ואמר כי "השתכנענו שהעובדים פעלו בנחישות כדי לחבר מחדש את החשמל ביישובים שנותקו. עבדו לילות כימים, במקום שהיו בעיות כמו במוקד הטלפוני הוועדה התחייבה לתקן את הכשלים ואנחנו נוודא זאת.

 

"הכשל היה של הנהגת המדינה, אין בממשלה גורם אחד שעליו מוטלת אחריות לנהל את האירוע ולתאם בין כל הגורמים. החברה עמדה בכבוד בהתמודדות עם הסופה".

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל טרם סיימה לאמוד את נזקי הסופה. אין כל אומדן לגבי עלות הנזקים. לכן, כל מספר שנזרק הינו בגדר ספקולציה הכוללת מרכיבים שונים ישירים, עקיפים ועד הטמנת הרשת במדינת ישראל. חברת החשמל אינה קובעת את תעריף החשמל, שהוא מקור ההכנסה היחידי שלה, כך שכל אמירה בעניין הינה בגדר פרשנות שמקורה אינו בחברת החשמל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברת החשמל
צילום: עידו ארז
מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן
צילום: עידו ארז
מומלצים