שתף קטע נבחר

מחאת האוהלים באה לכנסת: 'צעירים טובעים'

איציק שמולי וסתיו שפיר נמנו עם מנהיגי המחאה החברתית. לקראת ההצבעה על הארכת החוק שמאיץ את אישור תוכניות הבנייה, שבו לדבר על הנושא - הפעם כח"כים. "הממשלה ראתה מאות אלפים צועדים איתנו וניצלה מצוקתם"

"אם זו ספינת הדגל של הממשלה בתחום הדיור, הצעירים במדינה באמת עומדים בפני סכנת טביעה". שנתיים וחצי אחרי שנמנו עם מובילי המחאה החברתית של קיץ 2011, שבו שניים ממנהיגיה לדבר על אותן סוגיות, אך הפעם מעל בימת הנואמים בכנסת. השניים, חברי הכנסת איציק שמולי וסתיו שפיר (העבודה), ניצלו הערב (יום ב') את הדיון לקראת אישור הארכת "חוק הווד"לים" כדי לתקוף את הממשלה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

שוטר נדקר בפיגוע סמוך לי-ם: "סכין ליד הלב"

מכונית המנהלת הוצתה בטקס למניעת אלימות

 

שפיר ושמולי אמרו את הדברים על רקע ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית על הצעת החוק הממשלתית שמטרתה ליצור מסלול מהיר ומזורז לאישור בקשות שונות בתחום הדיור ולקצר הליכי אישורים ובירוקרטיה שקיימים כיום.

 

רק לפני כשנתיים הגיעה שפיר לכנסת עם פעילי המחאה והורשתה לשבת ביציע האורחים. במהלך אחד הדיונים הטעונים במליאה באוגוסט 2011 סביב המחאה, היא וחבריה הצליבו את ידיהם בתנועה שהפכה לסמל המחאה ובתגובה הוצאה מהמליאה. הערב, שמולי ושפיר חזרו לדבר על הנושא במליאה, הפעם מהדלת הראשית.

התקרית באוגוסט 2011. אז שפיר ביציע האורחים (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
התקרית באוגוסט 2011. אז שפיר ביציע האורחים(צילום: נועם מושקוביץ)

"הממשלה הזו, כמו הקודמת, מוליכה שולל את הזוגות הצעירים, זורקת סיסמאות על דיור בר השגה אבל מתנגדת נחרצות לקבע בחקיקה כל מחויבות לכך", אמר שמולי. "אם חוק הווד"לים כל כך מוצלח, איך זה שהמחירים ממשיכים לעלות גם בתקופתה של הממשלה הזו? מאז שנת 2011 אושרו במסלול הווד"לים כמעט 25 אלף דירות, מתוכן אפס עגול של דירות ברות השגה".

 

שמולי אמר עוד כי "שוב מדברים איתנו על הגדלת ההיצע ודיור בר השגה, אבל האמת, בהצעה שמביאה הממשלה היום לאישור הכנסת אין שום מחויבות לייצר דיור בר השגה. מצחיק שדווקא היום בחרה אותה ממשלה לפרסם נתונים על המשך עליית המחירים, עלייה של כמעט 50% במחיר הדיור בשכירות ובבעלות מאז שנת 2008. שר האוצר לפיד וראש הממשלה נתניהו אומרים שהם רוצים להוריד את מחירי הדיור אבל לא עושים כלום בנידון. מעבר לבועת הנדל"ן צמחה לנו כאן בועה של מילים, מסיבות עיתונאים והצהרות מאחוריהן שום כיסוי".

 

"הזדמנות לניצול המצוקה" 

ח"כ שפיר, חברת ועדת הכספים שלקחה על עצמה את טיפול סוגיית הדיור, אמרה בדיון כי "החוק הזה לא הומצא כדי לפתור את הבעיה המרכזית שזעקה מחאת האוהלים, היא בעיית הדיור. להפך. הממשלה ההיא הוכיחה שהיא אינה פותרת בעיות, אלא רק מנצלת היטב מומנטום תקשורתי כשהיא מזהה אחד, וכך היא עשתה גם כלפי המחאה עם החוק הזה".

 

שפיר אמרה עוד כי "במקום להביט היישר אל המציאות ולחשוב מחדש, במקום לאמץ פתרונות הגיוניים, מעשיים, שכבר נוסו ברחבי העולם, במקום לחוקק חוק דיור בר השגה שיגדיר זכאות לדיור על פי גובה ההכנסה של הדייר, במקום לקדם ולפתח שוק לשכירות ארוכת טווח בערים הגדולות, במקום לעדכן את הקריטריונים לזכאות לדיור ציבורי ולחדש את מלאי הדירות לזכאים - במקום כל זה, הממשלה ראתה את מאות האלפים צועדים איתנו ברחובות והחליטה שזו הזדמנות חד-פעמית לניצול ציני של מצוקה אמיתית, בשביל לקדם עוד חוק תפל שלא יבנה פה אפילו דירה אחת לדיור בהישג יד".

 

בהמשך דבריה ציינה שפיר כי "אנחנו לא נפלנו בפח הזה, לא אז ולא היום. הסופר טנקר הזה הוא סופר בלוף, אמרנו עוד לפני שהחקיקה יצאה לפועל, והתנגדנו לו בכל הכוח. היום, שנתיים וחצי אחר כך, אני יכולה להגיד את אותו הדבר שאמרנו אז - רק הפעם, עם הוכחות חותכות. 80 דירות להשכרה - זו הבשורה שהביא החוק בשנתיים מאז חקיקתו ממש כך. 80 דירות חדשות להשכרה שעליהן יכולים לריב שני מיליון האזרחים שגרים היום בשכירות. מובן שאין מה לדבר על מחיר מפוקח לדירות הללו, ומבחינת הממשלה אפשר להשכיר שם דירת שני חדרים של 35 מטרים ב-7,000 שקל בחודש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ שפיר
צילום: גיל יוחנן
צילום: יובל חן "ידיעות אחרונות"
ח"כ שמולי
צילום: יובל חן "ידיעות אחרונות"
מומלצים