שתף קטע נבחר

לפיד: "לא ניתן שחוק זיכוי המס לזוגות חד מיניים ימוסמס"

שר האוצר נאם במליאה והבטיח כי מפלגתו תקדם עד הסוף את החוק שמבקש להעניק נקודות זיכוי מס לזוגות חד מיניים. חברי אופוזיציה הביעו חשש שבסופו של דבר החוק ייגנז ויוסדר בתקנות בלבד. החוק עבר בקריאה טרומית

אחרי המחלוקות בקואליציה, החוק למתן נקודות זיכוי מס לזוגות חד מיניים של ח"כ עדי קול (יש עתיד) אושר היום (ד') בקריאה טרומית ברוב של 40 תומכים מול 22 מתנגדים. ההצבעה עוררה מהומה בכל סיעות הבית. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הציג את עיקרי החוק ולאחר מכן הותקף על ידי חברי אופוזיציה שחוששים כי בסופו של דבר הנושא יוסדר בתקנות ולא בחוק. ynet העביר שידור חי מההצבעה בכנסת.  

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

5 שנים נגזרו על ראש העיר טירה לשעבר

פיצוץ ברכב חונה בנהריה; אין נפגעים

 

 

השר לפיד אמר בהציגו את החוק כי "לא קל לקבל מישהו שונה ממך, סובלנות היא כשאתה כופה על עצמך לקבל את האחר. ח"כים חרדים מבקשים בצדק שנקבל את השונות שלהם. היום זה מבחן לעיקרון הזה, אני פונה אליהם ואומר אתה לא יכול לצפות ממישהו שיקבל את השונות שלך אם אתה לא מקבל את השונות שלו, אם אתה לא מקבל את העובדה שצורת חייו לא מוצאת חן בעיניך זה לא אומר שלא מגיעות לו כל הזכויות שלו".

 

עוד אמר שר האוצר כי "חלק מהעיקרון הבסיסי של שוויון הוא זה שאומר שברשות הפרט מותר לכל אדם להגיד 'מה זה עניינכם? מה זה עניינכם איך אני מתפלל? מה זה עניינכם איך אני מתלבש? עם מי אני הולך לישון בלילה ומה אני עושה איתו? זו רשות הפרט שלי, אלה הזכויות שלי'".

 

לפיד הוסיף כי "אנחנו חיים בעולם של זכויות וחובות ובתוכו אדם שממלא את חובתו לחברה מגיעה לו גם זכות מקבילה. החוק הזה לא ייעלם, לא ימוסמס, בהתאם לסיכום של הנהלת הקואליציה החוק הזה יקודם ואנחנו נטפל בו ונמשיך אותו, משום שהוא מיישם ומייצב את העיקרון הקדוש שאומר שלכל אדם יש זכות לחיות בדיוק בדרך שבה הוא בוחר לחיות".

 

ח״כ סתיו שפיר (העבודה) אמרה: "'יש עתיד' עושה צחוק מחברי הכנסת כשהיא מעלה חוק להצבעה כדי לגנוז אותו בשביל דיל שפל ופחדני עם הבית היהודי. אבל חמור מכך: היא עושה צחוק ממצביעיה שבאמת האמינו כי המפלגה תפעל לשוויון זכויות לקהילה הגאה ולהכרה בזוגות חד מיניים. מתברר שהאחים בנט ולפיד השלימו והקהילה הגאה שוב משלמת את המחיר. אחים אמיתיים אולי לא בוחרים, אבל צריך לזכור שאת האח הזה, יאיר לפיד בחר לגמרי לבד".

 

יוזמת החוק, ח"כ קול, אמרה: "אני מברכת על אישורה של הצעת החוק וגאה בהישג. אין לי ספק כי מדובר בנקודת ציון משמעותית בתהליך להשוואת זכויות לבני זוג מאותו מין בישראל. אשמור על העקרונות ומהות החוק גם בהמשך תהליך החקיקה. צר לי שחברי האופוזיציה בחרו להימנע מהצבעה על חוק כל כך חשוב, לאחר שבכל שנותיהם בקואליציה לא הצליחו לעגן זכויות להט"ב בחקיקה".

 

אמש הושגה פשרה בין הצדדים שבמסגרתה יקודם החוק

 בקריאה הטרומית בתמיכת הבית היהודי, אולם בסיעות האופוזיציה אמרו הבוקר כי מדובר בספין שנועד למסמס את החוק ולהפוך אותו לתקנות.

 

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, ציינה כי מפלגתה תתמוך בחוק רק בתנאי שהוא יובא במסגרת של תקנה ולא כחוק. באופוזיציה חששו ש"יש עתיד" תסכים בסופו של דבר להעביר את הנושא כתקנה. 

 

ח"כ שקד ויו"ר מפלגתה, נפתלי בנט, הצביעו בעד ההצעה. בבית היהודי אמרו כי הסיכום שהושג בקואליציה נוגע לתקנות ולא כפי שנטען במהלך הדיון במליאה. לפי גורמים בהנהלת הקואליציה, ההסכם שהושג הוא שהחוק יעבור בקריאה טרומית ולאחר מכן ישונה לנוסח הזה: "שר האוצר רשאי לקבוע בתקנות, דרך חלוקה שונה של נקודות הזיכוי בין בני זוג במקרים נוספים".

 

חברי מרצ הבהירו כי לא יתמכו בחוק שימוסמס בהמשך ויהיו מוכנים לתמוך רק בהתחייבות של שר האוצר, יאיר לפיד, לכך שהליך החקיקה יקודם. "אם מתכוונים לחוקק חוק ובסוף נקבל חוקן, אנחנו לא חלק מזה", אמר ח"כ אילן גילאון. "אם נקבל הבטחה שהחוק יקודם עד הסוף, נתמוך בו".

 

גם יו"ר סיעת העבודה איתן כבל אמר דברים דומים: "אנחנו לא נתנגד לחוק אך נבקש לוודא שלא עושים פה ספין מכוער".

 

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר לאחר הדיון כי "אסור שהשוואת הזכויות להורים מקהילת הלהט"ב תהיה בתקנות ולא בחוק. כפי שהח"כים של הבית היהודי לא ירצו שאת זכות ההצבעה שלהם הם יקבלו בתקנות של שר, ולא בחוק; או שילדיהם לא יהיו זכאים ל'חוק חינוך חינם' בחוק, אלא בתקנות של שר כזה או אחר, אנו לא מוכנות ומוכנים לקבל אפליה זו בחוק של הורים להט"בים וילדים במשפחות להט"ביות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
ח"כ עדי קול
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים