שתף קטע נבחר

עבר בטרומית: חובה ליידע לקוחות על סינון אינטרנט

חברות הכנסת אורלי לוי ופנינה תמנו-שטה מבקשות לחדד את חובתן של ספקיות האינטרנט ליידע את הלקוחות על אפשרות לסינון אינטרנט בחינם. שר התקשורת ארדן: נפעל כדי לקדם חקיקה שתחייב את החברות להודיע במסרון ובמייל לכל צרכן אודות אפשרות הסינון

תיקון: הצעת החוק לסינון אתרים בנוסח הנוכחי אינה כוללת סינון כברירת מחדל.

 

הצעות חוק משותפות של חברת הכנסת אורלי לוי, ושל חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה יחד עם סיכומים עם משרד התקשורת, מבקשים לחייב את ספקיות האינטרנט ליידע את הלקוחות בדבר האפשרות לקבל שירות סינון תוכן פוגעני לרשת, ובחינם. הצעה זו הועברה בטרומית לקראת דיונים בוועדה.

 

הצעתה הקודמת של שטה, ביקשה לקבוע את הסינון כברירת מחדל לכל לקוח, אלא אם יבקש אחרת. "ספק גישה לאינטרנט יסנן עבור מנוייו אתרים פוגעניים ותכנים פוגעניים באינטרנט; ואולם, החובה לבצע סינון כאמור לא תחול אם המנוי ביקש בכתב מהספק להימנע משירות זה", כך קבעה ההצעה (לקריאה).

 

אולם, כעת התקבלה הצעה פחות מחמירה, שלפיה "ספק גישה לאינטרנט יספק לכל מנוייו שירות יעיל לסינון של אתרים פוגעניים ותכנים פוגעניים באינטרנט, בשים לב למקובל בתחום ובהתאם להוראות שיקבע השר; בעד שירות סינון הניתן לפי סעיף קטן זה לא יגבה ספק גישה לאינטרנט מהמנוי תשלום נוסף על התשלום שהוא גובה ממנו בעד שירות הגישה לאינטרנט; ואולם, החובה לספק שירות סינון כאמור לא תחול אם המנוי ביקש להימנע משירות זה".

  

"יתרונותיה של רשת האינטרנט אמנם משרתים את חופש המידע והתרבות, אך עלולים להפוך לחסרונות ללא פיקוח מתאים. בעוד שניתן לסמוך על שיקול דעתו של בגיר המשתמש ברשת לצרכיו והנאתו האישית, קטינים, מטבע הדברים, חשופים הרבה יותר לסכנות שטומנת בחובה הרשת ועל כן תפקידנו כמחוקקים למצוא את האיזון בין שימושי המבוגרים להגנת ילדנו", מסרה שטה.

 

בדיון שנערך אתמול (ג') ב-ynet, אמרה חברת הכנסת אבקסיס כי על פי הצעתה, לאחר שינויים, יש איזון בין חופש לפרטיות ובין הגנה על ילדים ותהיה חובה על ספקיות האינטרנט ליידע את לקוחותיה על האפשרות לסנן אתרים. "הן צריכות להיות אקטיביות", אמרה לוי, "לא המשתמש". כך או כך, חברת הכנסת לוי מבקשת להבהיר כי לא תהיה חסימה כברירת מחדל. בסיכום עם משרד התקשורת הוחלט לחייב את הספקיות גם להשקיע בפרסום שירותי הסינון.

 

שר התקשורת ארדן שפעל לקידום הנושא בוועדת השרים מסר כי "הורים רבים אינם יודעים שניתן לקבל מספקיות האינטרנט תוכנות סינון חינמיות. אנו נפעל כדי לקדם חקיקה שתנגיש מידע זה לציבור ותחייב את החברות להודיע במסרון ובמייל לכל צרכן אודות אפשרות זו".

 

רוצים לשנות בגלל חוסר מודעות

הצעת החוק לסינון האינטרנט התגלגלה בכנסת בנוסחים שונים, מחמירים יותר ומחמירים פחות בחמש השנים האחרונות. לאחר דיונים שונים בנושא, נקבע כי ספקיות האינטרנט יהיו אף מחויבות לספק את הסינון בחינם, על פי תקנות של משרד התקשורת שאושרו לפני יותר משנה.

 

שביעות רצון מהמצב הנוכחי מובע אצל שטה: "על אף (המצב הקיים - א.ק.), מנויים רבים כלל לא מודעים לקיומם של שירותי סינון אתרי אינטרנט. על כן, מוצע לחייב את ספקי הגישה לאינטרנט לסנן תוכן פוגעני לכל המנויים, ללא תוספת תשלום, אלא אם המנוי ביקש בכתב מהספק שלא לחסום עבורו אתרים פוגעניים כאמור".


פורסם לראשונה 25/12/2013 16:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאטרסטוק
לסנן אתרים כברירת מחדל
צילום: שאטרסטוק
מומלצים