שתף קטע נבחר

הערוץ החשאי בין נתניהו לאבו מאזן

נחום ברנע חושף: ראש הממשלה ונשיא הרשות מקיימים הידברות שקטה באמצעות נציגיהם בלונדון. חשיבותו העיקרית של הערוץ הייתה בזמן הממשלה הקודמת, לפני פתיחת המו"מ הרשמי. הסיפור המלא מחר ב"ידיעות אחרונות"

בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן מתקיים ערוץ הידברות חשאי, הפועל זה שנים אחדות. עו"ד יצחק מולכו, איש סודו של נתניהו, נוסע מדי פעם בפעם ללונדון ונפגש עם אחד ממקורביו של אבו מאזן. בשיחות מוחלפים מסרים, על פי האינטרסים של שני הצדדים. כך נחשף הבוקר (יום ה') ב"ידיעות אחרונות".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

אחרי חצות: רקטה התפוצצה דרומית לאשקלון

מורות מאוימות: "לִבְשׁוּ חיג'אב או שנכה אתכן"

שתי ילדות נפצעו קשה בתאונה בראשל"צ

 

הערוץ הוא מה שנקרא בלשון הדיפלומטית Backchannel - נתיב בלתי-פורמלי, שבו מחליפים מסרים ורעיונות ונפתרות בעיות שמטרידות את שני הצדדים. לערוץ הייתה חשיבות גדולה בתקופת הכהונה הקודמת של נתניהו, כשלא התקיים משא ומתן. גם נתניהו וגם אבו מאזן שמרו על חשאיות המגעים: בדרך הזאת חסכו לעצמם לחצים פוליטיים.

 

ערוץ ההידברות היה נתיב בלתי-פורמלי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ערוץ ההידברות היה נתיב בלתי-פורמלי(צילום: רויטרס)

 

לאחר חידוש המשא ומתן, תחת חסותו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, פחתה חשיבות הערוץ החשאי. אולי משום כך הרשה לעצמו נתניהו ליידע את מקצת הישראלים השותפים לשיחות ואת צוות השלום האמריקני בדבר קיומו של הערוץ.

 

אחד המקורות לידיעה הצביע על באסל עקל, איש עסקים פלסטיני המתגורר בלונדון, כנציג אפשרי של אבו מאזן במגעים. עקל הוא ידיד קרוב של ראש הרשות. להערכה זו אין אישור מוחלט, אבל הידיעה על עצם קיומו של הערוץ, על הנציג (מולכו), על המיקום (לונדון) ועל העובדה שהוא פועל מאז הממשלה הקודמת, אושרה ל"ידיעות אחרונות" על-ידי מקורות שונים בשיחות.

 

לערוץ הידברות חשאי יש שלוש מטרות: לפתור בעיות יום-יומיות בשטח; להכין את הקרקע לקראת פריצה מדינית גדולה; ליצור אצל יודעי סוד רושם שיש עניין בהתקדמות מדינית בתקופה של שיתוק.

 

השיחות שמנהל מולכו בערוץ זה לא מתמקדות בפתרון בעיות בשטח - לכך נועדו ערוצי

ההידברות בין צה"ל והמִנהל האזרחי ובין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. השאלה באיזו מידה הם הכשירו את הקרקע לפריצת דרך, נשארת פתוחה. עובדה היא שאבו מאזן סירב לאורך הקדנציה הקודמת של נתניהו לחזור למשא ומתן, והסכים לכך השנה רק בגלל הלחצים הכבדים שהפעיל קרי.

 

אבל נראה שגם לנתניהו וגם לאבו מאזן היה אינטרס לקיים הידברות ביניהם דרך אנשי סוד, מאחורי גבם של מנגנונים רשמיים, מערכות פוליטיות פנימיות וממשלות זרות. האינטרס הזה גישר על התהום שפעורה ביניהם בנושאים אחרים.

 

הסיפור המלא - מחר ב"ידיעות אחרונות"

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מילנר, לע"מ
נתניהו ואבו מאזן בפגישתם ב-2010
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים