שתף קטע נבחר

ליד רמאללה: מנהרה להחזקת חטוף ישראלי

על רקע הטרור הגואה סיימה חטיבת גבעתי תעסוקה מבצעית בגדה. בראיון ל-ynet מספרים המג"דים על המלחמה במפגע הבודד, על מרדף אחרי שב"חים ועל חשיפת חוליה שהתכוננה לחטיפה: "לפלסטינים יש כיום הרבה להפסיד"

"חיסול המוטיבציה לטרור יפגע בתופעת המפגע הבודד". בשב"כ ובצה"ל מתקשים בחודשים האחרונים להתמודד עם תופעת הטרור העממי בגדה, שמאופיינת בפעולות של מפגעים בודדים שעל פי רוב לא שייכים לארגון טרור זה או אחר. מי שניסו בחצי השנה האחרונה להתמודד בשטח עם התופעה הם ארבעת מפקדי הגדודים של חטיבת גבעתי, שסיימו בימים אלה תעסוקה מבצעית ממושכת בגזרות הגדה (רמאללה, שכם, חברון ודרום הר חברון). בראיון ל-ynet הם אומרים ש"הפתרון לתופעה טמון בפעולות התקפיות והרתעה".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

סא"ל דני אוקן. "לא יודעים כלום על המפגע הבודד" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
סא"ל דני אוקן. "לא יודעים כלום על המפגע הבודד"(צילום: דובר צה"ל)

סא"ל אלי ג'ינו. "הפרצות בגדר התמסדו" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
סא"ל אלי ג'ינו. "הפרצות בגדר התמסדו"(צילום: דובר צה"ל)

סא"ל לירן חג'בי (משמאל). "רמאללה פורחת" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
סא"ל לירן חג'בי (משמאל). "רמאללה פורחת"(צילום: דובר צה"ל)

בניגוד להצלחות של מערכת הביטחון בסיכול, כמעט על בסיס לילי, של תשתיות מאורגנות להוצאת פיגועים מורכבים, היא מתקשה במקביל לאתר בזמן פלסטיני ללא רקע חבלני, שמחליט לילה קודם לדקור ישראלי.

 

על רקע המו"מ המדיני וגל הטרור שנלווה אליו, ועם אפשרות להסלמה נמצאת מעבר לפינה, ארבעת המג"דים שחוזרים מהשטח מתעקשים שלפלסטינים דווקא יש אינטרס לשמור על שקט. "יש להם הרבה מה להפסיד", אומר ל-ynet מפקד גדוד צבר, סא"ל לירן חג'בי, שהיה אחראי על גזרת רמאללה. "רמאללה פורחת עם בתי מלון וחנויות, ואנשי עסקים ודיפלומטים שנוהרים לעיר. כל מחסום חדש פוגע בהם מאוד".

 

אין פרופיל למפגע הבודד

יחד עם זאת, גם בגזרה שבה פעל סא"ל חג'בי התרחש פיגוע, כשילדה מפסגות הותקפה על ידי פלסטיני שנמלט. "צריך לחסל את המוטיבציה לפיגועים הללו", הוא אומר. "אפשר לעשות זאת באמצעות פעולות התקפיות ושיבוש שייצרו הרתעה. אלה פיגועי אווירה, וכל אירוע בג'נין מיד מורגש בחברון".

 

מפקד גדוד רותם, סא"ל דני אוקן, היה אחראי על גזרת חברון: "אין פרופיל למפגע הבודד, אתה לא יודע מי הוא. זאת יכולה להיות מחבלת ללא רקע".

גל קובי. אין קצה חוט בחיפוש אחר המחבל שרצח אותו ()
גל קובי. אין קצה חוט בחיפוש אחר המחבל שרצח אותו

במערכת הביטחון עדיין לא יודעים מי המחבל שהרג את סמ"ר גל קובי, פקוד של סא"ל אוקן, שנורה סמוך למערת המכפלה בחברון. "ביצענו גל מעצרים אחרי הפיגוע", הוא אומר. "אבל עדיין אין קצה חוט משמעותי".

 

במהלך הקו רשמה חטיבת גבעתי הצלחה בולטת אחת לפחות: ynet מפרסם כאן לראשונה שלוחמיו של סא"ל חג'בי חשפו הכנות מתקדמות ומתוקצבות היטב של תא טרור שהתכוון לחטוף ישראלי: במהלך מעצר של מבוקש באזור רמאללה נמצאה מנהרה תת-קרקעית סמוכה לביתו, שבה ייעדו חברי החוליה לשבות ישראלי.

 

הבעיה עם השב"חים

תופעה שעמה נאלץ מפקד גדוד הסיור של גבעתי, סא"ל אלי ג'ינו, להתמודד היא השוהים הבלתי-חוקיים (שב"חים) שנוהרים באלפיהם מדרום הר חברון לאזור באר שבע וחבל לכיש. בצעד חריג הוחלט באוגדת איו"ש להציב באזור את לוחמי היחידות המובחרות של החטיבה כדי להתמודד עם התופעה, שגבתה, בגזרות אחרות, את חייהם של החיילים תומר חזן ועדן אטיאס, בשני פיגועים שבוצעו על-ידי שב"חים.

 

"עוברים שם 6,000 שב"חים בחודש והם עושים זאת כי הם צריכים לעבוד", מסביר סא"ל ג'ינו. "המכשול מעובה ויש הרבה כוחות, אבל יש גם בעיות משפטיות. שב"ח שאנו תופסים מועבר למשטרה אבל הוא ייעצר וייתפס רק בפעם השלישית. היו לנו כבר שישה-שבעה מרדפים שבהם ירינו לרגליים של שב"חים שפגעו בגדר. יש כבר פרצות בגדר שהתמסדו, ולא מתקנים אותן למרות שאנו מבקשים. כנראה זה לא בסדר עדיפות. זו גזרת פעילות של 30 ק"מ, ובחלק מהמבצעים אנו מפעילים גם מזל"טים".

שב"חים פלסטינים. הצבא מעכב, המשטרה משחררת (צילום: אבי חי) (צילום: אבי חי)
שב"חים פלסטינים. הצבא מעכב, המשטרה משחררת(צילום: אבי חי)

לדברי סא"ל ג'ינו, פעולות עומק לצמצום התופעה הובילו למעצרם של קבלני הסעות וחברות כוח אדם פלסטיניות, שהפכו את התופעה לתעשייה: "הפתרון המהותי יכול להיות במתן אישורי עבודה או במיסוד הטיפול המשפטי בהם".

 

תופעה אחרת שכן פחתה בחודשים האחרונים אבל עדיין היוותה כאב ראש למערכת הביטחון היא "תג מחיר". כאן, טוענים המג"דים של גבעתי, לא הייתה סבלנות. "המשימה שלנו היא להגן על האוכלוסייה היהודית וגם הערבית", אומר סא"ל אוקן.

 

סא"ל חג'בי מוסיף: "הנוסחה להתמודדות עם התופעה היא הקניית תחושת ביטחון לשני הצדדים".

 

מפקד גדוד שקד, סא"ל יהודה ואך, שחלש על גזרת שכם שכוללת את ההתנחלות יצהר, טוען: "יש בקצוות אירועים של פשיעה לאומנית, אבל הם בשוליים. אנחנו לא מוותרים להם ולא עומדים מנגד. עמדנו כדי לחצוץ בין הצדדים. מי שקורא לזה 'תג מחיר' ולא פשיעה לאומנית - עוצם עין. יש לנו אמירה ברורה שהחוק שומר גם על הפלסטינים. כמו שעצרנו 30 משליכי בקבוקי תבערה פלסטינים על בתי מתיישבים, אנחנו גם לא מבליגים מול בריונות מהצד השני".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
סא"ל לירן חג'בי (משמאל). לפלסטינים יש המון להפסיד
צילום: דובר צה"ל
מומלצים