שתף קטע נבחר

המחבלים והקורבנות: זו רשימת המשוחררים

חתן פרס ישראל, סטודנט שטייל בירושלים, עולה שסייר ליד אריאל: הממשלה אישרה שחרור של 26 מחבלים פלסטינים בפעימה השלישית. אלו הרוצחים, אלו קורבנותיהם

הוועדה לשחרור אסירים הכריעה אמש (שבת) כי בתחילת השבוע ייצאו לחופשי 26 אסירים פלסטינים מתוך 104 האסירים שעל שחרורם הוסכם ערב פתיחת המשא ומתן. השחרור עצמו צפוי להתבצע בלילה שבין שני לשלישי. מדובר בפעימה השלישית, לאחר ש-52 אסירים כבר שוחררו בשתי פעימות קודמות בחודשים האחרונים. בין המשוחררים, גם חמישה מזרח ירושלמים שאינם אזרחי ישראל. לפניכם הרשימה המלאה של המחבלים שיוצאים לחופש:


אסירים שמשתחררים מהכלא בפעימה השנייה

26 האסירים שמשתחררים. הרשימה המלאה
שם האסיר תאריך מעצר תושב הרצח

אחמד פריד שחאדה שחאדה

16.2.85   רצח את יוסף פרחן
יאסין מוחמד יאסין אבו חדיר 1.1.88 מזרח ירושלים רצח את יגאל שחף
בילאל אחמד יוסף אבו חסין 20.12.88 מזרח ירושלים רצח את פארוק-ראוד עבד אל-חמיד אבו חדר

איברהים לוטפי חלמי טקטוק

3.3.89 שכם רצח את החייל בנימין מייסנר בשכם
בילאל איברהים מוסטפא דמרה 20.6.89 סלפית רצח את פרידריך רוזנפלד ליד אריאל
מוחלס סודקי עבד א-רזק סוופאטה 9.3.91   רצח את יוסף בן יעקב מלכין (מלכה)
פייסל מוסטפא מחמוד אבו אל-רוב 25.9.91 ג'נין השתתף ברצח החייל יורם כהן
ג'מאל חאלד איברהים אבו-מוחסן 4.10.91 ג'נין דקר למוות את שלמה יחיא ביישוב קדימה
מחמוד עטא מחמוד מועמר 24.2.92   רצח את חתן פרס ישראל פרופ' מנחם שטרן עמק המצלבה בירושלים
נעמאן יוסף אחמד א-שלבי 7.5.92   רצח שני אזרחים דרוזים מהצפון - ג'מיל חסון מדליית אל כרמל ומופיד כנעאן מירכא
עדנאן מוחמד יוסף אפנדי 13.5.92   פצע את הנערים יניב שחם ודן רוטוקוביץ' בירושלים. בלה פרוינד החרדית נשכבה על המחבל ומנעה מאזרחים לפגוע בו
איברהים חליל אחמד סלאח 9.7.92   רצח את מנחם שטרן, אלי אמסלם וחסין זאיד
אחמד ג'ומעה מוסטפא חלף 23.11.92   חבלה בכוונה מחמירה
אוסאמה חאלד כאמל סילאווי 16.2.93 ג'נין שימש כמפקד פתח בג'נין ואימן את רוצחי מוטי ביטון
מחמוד נופל מחמד דעאגנה 16.3.93   רצח את שרה שרון בחולון
מוחמד מוסטפה אחמד עפאנה 1.4.93 רמאללה רצח את שרה שרון בחולון
רמדאן מוחמד עודה יעקוב 1.4.93 רמאללה רצח את שרה שרון בחולון
איימן מוחמד אניס ג'ראדאת 24.4.93 ג'נין השתתף ברצח שני אזרחים דרוזים מהצפון וברצח משתפי פעולה עם ישראל

אחמד עוואד עלי אחמד כמיל

29.9.93 ג'נין מפקד חוליית הפנתר השחור בג'נין. אחראי לרצח יורם כהן ו-15 פלסטינים
סעיד רושדי מוחמד תמימי 9.11.93 רמאללה השתתף ברצח חיים מזרחי ליד בית אל
נאסר פאוזי מוסטפא ברהם 22.12.93 טול כרם רצח את מוריס אדרי בחנות בנתניה
נעים יונס מחמד שוואמרה 14.3.95   רצח את יוסי חיון
סלימאן מוחמד רדואן מחמוד 6.5.94 רצועת עזה רצח את שי שוקר
ג'מאל אחמד איברהים אבו ג'מל 24.5.94   ניסיון רצח
איברהים פאיז מחמוד אבו עלי 10.8.94   רצח את רוני לוי
ראמי ג'אודת זכי ברבך 7.10.94   רצח את יוסף זנדני

 

עוד חדשות בארץ:

 

בהודעת הממשלה נאמר כי בעקבות החלטת הממשלה מסוף יולי לחדש את המשא ומתן המדיני בין ישראל לרשות הפלסטינית ולהסמיך צוות שרים לשחרור אסירים במהלך המשא ומתן, "אושר הערב שחרור של 26 אסירים פלסטינים". כל האסירים המשוחררים ביצעו את העבירות לפני הסכמי אוסלו, וריצו תקופות מאסר של 28-19 שנים.

 

בשב"ס התחילו להיערך לריכוז האסירים המיועדים לשחרור ולהעברתם מבתי הכלא לקראת שחרורם הצפוי בשני בלילה. הם ישוחררו 48 שעות לפחות אחרי פרסום הרשימה כדי לאפשר לאזרחים לערער. בדיון הודגש כי אם אחד המשוחררים ישוב לפעילות עוינת, הוא יוחזר לריצוי המשך תקופת מאסרו.

כותרת העיתון לאחר רצח יגאל שחף ()
כותרת העיתון לאחר רצח יגאל שחף

כותרת העיתון לאחר רצח יוסף זנדני ()
כותרת העיתון לאחר רצח יוסף זנדני

 

חגיגות ברמאללה עם שחרור האסירים בפעימה השנייה       (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חגיגות ברמאללה עם שחרור האסירים בפעימה השנייה (צילום: רויטרס)
 

 

בין האסירים המשוחררים נמצא יאסין אבו חדיר, שרצח ב-1987 את יגאל שחף, סטודנט לאלקטרוניקה בן 24 מירושלים. שחף טייל בעיר העתיקה עם אשתו, שלה היה נשוי רק חודשיים ועם זוג חברים, כשנורה למוות על ידי המחבל שישתחרר השבוע. ברשימה נכלל גם מוחלס סוופאטה, שרצח ב-1990 את יוסף מלכה בשכונת הדר בחיפה. צווארו של מלכה רוטש ועל הגופה נמצא פתק שעליו נכתב בערבית: "נחש שחור שמאמץ נבלה, פת"ח".

 

ברשימה גם רוצח נהג המונית רוני לוי בדיוק לפני 23 שנה (29 בדצמבר 1990), סלימאן מחמוד שחנק למוות בשרוך נעל את שי שוקר בפרדס ליד טירה ב-1994, אחד מהמחבלים שנכנסו לביתו של יוסף זנדני בבני עי"ש ודקרו אותו למוות עם כבל, וכן רוצחו של משה (מוריס) אדרי בחנות החשמל שבבעלות בנו בנתניה, לפני 20 שנה. אדרי הגיע לחנות אחרי תפילה בבית בכנסת, פועל שעבד איתו בעבר חיכה לו בתואנה ששכח בגדים במחסן, ובזמן שאדרי הכין קפה, העובד דקר אותו בסכין בגבו. אדרי בן ה-65 נאבק בדוקר ופצע אותו בכוס ששבר, אך מת מפצעיו.

 

בילאל דמרה, שרצח ב-1989 את פרידריך רוזנפלד, ישוחרר אף הוא השבוע. רוזנפלד, שנולד בניו יורק ועלה לארץ ב-1968, טייל בגבעות ליד מקום מגוריו באריאל כשקבוצה של רועי צאן חטפה ממנו סכין שהייתה ברשותו ודקרה אותו למוות. בנוסף ישתחרר גם עדנאן אפנדי, שדקר ופצע בירושלים את הנערים יניב שחם ודן רוטקוביץ'. בלה פרוינד, שעליה כתבה להקת "הדג נחש" את השיר "בלה בליסימה", הגנה עליו בגופה ומנעה מאזרחים זועמים לפגוע בו. השבוע התראיינה ל-ynet ואמרה: "השחרור הוא בגידה באזרחים".

   

לקראת האישור הסופי של הפעימה השלישית הפגינו אמש בני משפחות שכולות מול בית ראש הממשלה בירושלים. המאהל הוקם כבר בשבוע שעבר, והמארגנים מצהירים כי בכוונתם לשהות בו כדי לנסות ולמנוע את השחרור הצפוי. בהפגנה לא נכחה מאירה שטרן גליק, ששני רוצחי אביה - חתן פרס ישראל פרופ' מנחם שטרן - ישתחררו בפעימה השלישית. "קיימת תחושה של חוסר צדק, אדם שרצח בדם קר צריך לקבל מאסר עולם", אמרה אתמול ל-ynet בתו של שטרן, שנדקר למוות בפיגוע בעמק המצלבה בירושלים ב-1989, כשהלך כבכל יום מביתו לאוניברסיטה העברית.

הפגנת המשפחות השכולות אמש בירושלים          (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפגנת המשפחות השכולות אמש בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

ג'ון קרי מגיע לאזור

 מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי יגיע לאזור ביום רביעי, 1 בינואר, לסבב שיחות שיימשך כמה ימים ויתמקד בקידום המשא ומתן המדיני. הוא ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים ועם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ברמאללה. זה יהיה ביקורו התשיעי של קרי באזור.

 

השיחות החלו ביולי לאחר שנקבע לו"ז של תשעה חודשים להגיע להסכם, אולם בנובמבר חלה נסיגה בהתקדמות. ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת אף הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו. בשל כך ארה"ב מוצאת עצמה עוסקת בתיווך אגרסיבי יותר ומעלה הצעות משלה לצדדים במקום לתת להם לעשות זאת בעצמם.

 

ביקורו האחרון של קרי באזור היה מוקדם יותר החודש, אז השיחות הוקדשו בעיקר לתוכנית הגרעין של איראן. זאת לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו מתח ביקורת נוקבת על הסכם הביניים שהושג בין המעצמות לאיראן, ולפיו העשרת האורניום תוגבל, ובתמורה יוסרו הסנקציות.

 

קרי הצהיר בעבר כי המנהיגים "נותרו מחויבים כתמיד" למשא ומתן, ואמר כי הוא מאמין שאפשר להגיע להסדר עד אפריל. לעומתו אמר אז נתניהו לחברי הליכוד כי הם לא קרובים להסכם ביטחוני. שר החוץ אביגדור ליברמן אמר גם הוא בפורום סבן כי הוא צופה שלא יגיעו להסכם במהלך השנה הבאה, ואמר: "אנחנו במבוי סתום".

 

מחלוקת מרכזית קשורה בהסדרי הביטחון. ישראל התעקשה כי כוחותיה יישארו בעמק הירדן. הפלסטינים התנגדו לנוכחות חיילים ישראלים בתוך גבולותיהם. עוד טענו כי פקפוקם בכוונותיה של ישראל גובר בשל המשך הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית.

 

בשבוע שעבר הודיעה לשכת ראש הממשלה כי בכוונת ישראל לפרסם שוב מכרזים לבנייה בהתנחלויות, ובמערב חששו כי פרסומם ייצר משבר בשיחות בין ישראל ובין הפלסטינים. באירופה רואים בישראל אחראית למצב ביהודה ושומרון, וזועמים בשל התעקשותו של נתניהו להמשיך ולבנות בשטחים למרות המשא ומתן.

 

גורם מדיני בכיר הזהיר בשבוע שעבר בשיחה עם ynet מפני הידרדרות במצבה המדיני של ישראל באירופה. הגורם האשים את ראש הממשלה כי "הוא מוביל להחרמתנו באירופה", בעיקר בגלל התעקשותו להמשיך ולבנות בהתנחלויות. מנגד, בישראל טוענים כי המכרזים לבנייה לא אמורים להפתיע איש, וכי זכותה של ישראל לבנות.

 

"מה תעזור הבנייה בהתנחלויות למשפחות השכולות?"

שר המדע יעקב פרי (יש עתיד) מתח בשבת ביקורת על המדיניות של נתניהו, ובנאום שנשא אמר כי "ישראל מבינה שהיא לקראת התכנסות לגושים. רוב רובם של אנשי יו"ש יתכנסו לגושים, נצטרך לפנות אחוז מסוים, בסדר גודל של 25-15 אחוזים, אך זוהי פשרה סבירה בהחלט. הבנייה חייבת להתרכז אך ורק בגושים, לשם יתכנסו רוב המתנחלים בהסכם העתידי".

 

השר הוסיף: "הניסיון לקשור בין שחרור האסירים ובין הכוונה להרחיב

בנייה בהתנחלויות הוא מהלך שגוי, שפוגע במשפחות השכולות. מה תעזור להם הבנייה הזו? המשך התהליך המדיני נחוץ אנושות גם למדע הישראלי שהפך למטרה לגיטימית לתנועות החרם בעולם, ודרכה לפגוע בישראל".

  

בישראל ממתינים לראות אם מזכיר המדינה קרי יביא עמו מסמך מדיני שיכלול את ההצעות האמריקניות לפתרון הסכסוך בין ישראל ובין הפלסטינים. בישראל כבר מדברים על הארכת תקופת המשא ומתן עם הפלסטינים, אולם ארה"ב נחושה לפי שעה לקדם את התהליך ואף להציע מתווה שיכלול את חזרתה של ישראל לקווי 67' על בסיס תיקוני גבול סביב גושי ההתנחלויות הגדולים. פקיד ישראלי העריך אמש כי החודש הקרוב צפוי להיות "סוער מבחינה מדינית, וצפויות התפתחויות. נתניהו ייאלץ לקבל החלטות בעתיד הלא רחוק".


פורסם לראשונה 28/12/2013 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אסירים משוחררים חוגגים בעזה (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים