שתף קטע נבחר

מגן בגבול סוריה: פרס הרמטכ"ל לגדס"ר גולני

איסוף מודיעין, חשיפות מטענים והקמת בי"ח שדה לפצועים סורים - כל אלה היו מנת חלקו של הגדוד שיקבל את פרס הרמטכ"ל לשנה החולפת. המג"ד: "כשראינו סורי מדמם, חיפשנו לעצור לו את הדם ולא לשאול למי הוא שייך"

חשיפות מטענים ופעילות בגבול סוריה והיוזמה להקים בית חולים שדה לפצועים ממלחמת האזרחים במדינה השסועה - אלה הם חלק מהשיקולים שהובילו את הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ וסגנו אלוף גדי אייזנקוט להעניק לגדוד הסיור של חטיבת גולני את פרס הרמטכ"ל. הערב (יום ב') יתקיים בקריה בתל-אביב הטקס שבו יוענקו פרסי הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות לשנה החולפת.

 

עוד בחדשות:

עתירה לבג"ץ: "השחרור - רוח גבית לטרור"

לבני: "אנחנו בבועה, מנותקים מהמציאות"

 

מפקד גדס"ר גולני, סגן אלוף רועי לוי, חשף בשיחה עם ynet כי כבר בתחילת השנה זיהו לוחמיו מטענים שהציבו פעילי טרור בגבול ברמת הגולן והשמידו אותם. לדבריו, הלוחמים היו הראשונים לעצב את התפישה המבצעית החדשה בגבול שעובר תהפוכות: "הבאנו לידי ביטוי את מגוון יכולותיו הייעודיות - מארבים, סיורים לאיסוף מודיעין, מיקושים, אש נ"ט, דברים שלא הגיעו לתקשורת. כשהגיעו הפצועים הראשונים מסוריה אלינו בתחילת השנה, לא שאלנו מי הם ומיהרנו לתת טיפול על בסיס הערכים שלנו. כשראינו סורי קטוע יד מדמם, חיפשנו לעצור לו את הדם ולא לשאול למי הוא שייך".

 

למעשה, היוזמה להקים את בית החולים שדה לפצועים סורים בגבול בצפון הרמה, עלתה מבקשה של מפקדי גדס"ר גולני לפיקוד הצפון ולחיל הרפואה. בעוד ארבעה חודשים יחזרו סא"ל לוי וחייליו לגזרת רמת הגולן, ועד אז, בפרק האימון, יודגשו גם מתארי לחימה בסוריה, לצד מתארים של לבנון.

כבוד. מפקד הגדוד סא"ל לוי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
כבוד. מפקד הגדוד סא"ל לוי(צילום: דובר צה"ל)

"מיהרנו לתת טיפול על בסיס הערכים". בית חולים שדה בגולן (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
"מיהרנו לתת טיפול על בסיס הערכים". בית חולים שדה בגולן(צילום: אביהו שפירא)

בחצי השנה האחרונה לוחמי הגדס"ר היו אחראים על גזרת נחל עוז במרכז הגבול עם רצועת עזה, ולדברי המג"ד לוי הלוחמים ראו בעיניהם כיצד שוטרים של חמאס לבושי מדים מגיעים לאכוף את הסדר בהפגנות פלסטינים על הגדר. "כמעט בכל שבוע ביצענו פעמיים-שלוש ירי הרתעתי מדויק כלפי פלסטינים שרצו לגדר כדי לבחון אותנו, והיו גם מניחי מטענים שזיהינו ונטרלנו".

 

יצוין כי סלאח אבו לטייף, עובד קבלן של משרד הביטחון שנהרג בשבוע שעבר מירי של צלף פלסטיני בגבול הרצועה, אובטח על ידי כוח של גדוד הסיור. אחרי שנמצא כי ההרוג לא לבש אפוד מגן, אומר סא"ל לוי כי "אירוע זה נמצא עדיין בתחקיר ולכן לא אוכל להתייחס אליו. אתה לא יכול לשלוט על צלף סורר בצד השני כמו שלא יכולת למנוע ירי נ"ט על אוטובוס לפני כשנתיים ליד נחל עוז".

 

הצדעה לגדוד החרדי

במקום השני בבית הגדודים הפתיע הגדוד החרדי "נצח יהודה" של חטיבת כפיר, שבלט בפעילות מבצעית השנה בגזרת ג'נין, בשורה של מבצעי סיכול פיגוע לצד היתקלויות מוצלחות עם מחבלים. הזכייה ראויה לציון לנוכח העובדה שרבים מחיילי הגדוד מקבלים תנאי שירות בשל מצבם הכלכלי. למקום השלישי הגיעה טייסת "הגמל המעופף" (100), שמפעילה

 מטוסי תצפית מאוישים לטווחים קרובים ורחוקים.

 

גדוד הסיור של גולני יקבל במסגרת הענקת הפרס 50 אלף שקלים (שיועברו למען פעילויות רווחה לחיילים), כמו גם יתר הזוכים במקומות הראשונים. היחידות שזכו במקום השני יקבלו פרס בסך 25 אלף שקלים ולזוכים במקום השלישי ימתין פרס בסך 15 אלף שקלים.

 

בבית החטיבות זכתה חטיבת הצנחנים במקום הראשון, החטיבה המרחבית מנשה (גזרת ג'נין) במקום השני, והחטיבה המרחבית-דרומית באוגדת עזה במקום השלישי. בבית המילואים זכה מחוז דן של פיקוד העורף במקום הראשון, במקום השני חטיבה 55 המיתולוגית וחטיבה 2 של פיקוד צפון בשלישי. בבית ההדרכה הפתיעו מפקדי בסיס חוות השומר שמכשירים טירונים מאוכלוסיות מצוקה כשגרפו את המקום השני אחרי בסיס ההדרכה של חיל הים שזכה במקום הראשון. בבית תומכי הלחימה זכה גדוד הקשר של פיקוד מרכז במקום הראשון ובבית הטכנולוגיה יחידת אופק של חיל האוויר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יום חג בצבא. רא"ל גנץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים