שתף קטע נבחר

הכנסת תשקיע 7 מיליון שקל באנרגיה ירוקה

פאנלים סולאריים על הגג, מזגנים שפולטים אנרגיה שתחמם את המים ומערכות לכיבוי אוטומטי של החשמל - אלו רק חלק מהמערכות שיוטמעו בשנתיים הקרובות בפרלמנט הישראלי. היעד: חיסכון של 1.5 מיליון שקל כל שנה. היזמים: הכנסת תהפוך לבית המחוקקים הירוק בעולם

במשכן הכנסת הושק היום (ד') פרויקט "כנסת ירוקה", במסגרתו יוטמעו אלמנטים סביבתיים בבית המחוקקים הישראלי. עלות השלב הראשוני של הפרויקט תהיה 7 מיליון שקלים. לטענת היוזמים, הכנסת תהפוך "לבית המחוקקים הירוק בעולם".

 

 

בשלב הראשוני יובצעו ההשקעות במטרה להגיע לחיסכון אנרגטי בתחום החשמל והמים. שלב זה ייושם בשנתיים הקרובות (2015-2014) והן יכללו 13 פרויקטים סביבתיים. החיסכון השנתי המוערך עומד על 1.5 מיליון שקל בשנה, כך שתוך 5 שנים תוחזר ההשקעה.

 

מימין: שלום, אדלשטיין ופרץ (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
מימין: שלום, אדלשטיין ופרץ(צילום: דוברות הכנסת)

 (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
(צילום: דוברות הכנסת)

 

בין האלמנטים הירוקים שיוטמעו במשכן: בעוד שעד כה גג הכנסת עמד ערום בפני השמיים - בקרוב יוצבו עליו פאנלים סולאריים שיספקו חשמל ישירות למשכן. שדרוגים נוספים שיבוצעו: מערכת המיזוג תוחלף ויעשה שימוש בחום בנפלט ממנה לצורך הפקת אנרגיה לחימום מים; יותקנו מערכות לכיבוי אוטומטי מערכות התאורה, המיזוג והמחשוב בכנסת; נורות הכנסת יוחלפו לנורות לד חסכוניות; מי המזגנים ישמשו לצרכי השקיית הגינה, ועוד.

 

בית המחוקקים הירוק בעולם: צפו בסרטון 

 

שלב ב' של הפרויקט, שצפוי להתחיל עוד כשנתיים, יכלול הקמת פארק סביבתי שיקיף את משכן הכנסת. כמו כן, מתוכננת הקמת מערכת אגירת מי הגשמים, וכן הפיכת המשכן למרכז סביבתי.

 

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד ביתנו), אמר היום באירוע ההשקה של הפרויקט, כי "כנסת ירוקה היא הכרזת מדיניות מטעם הכנסת - מדיניות בלתי הפיכה". לדבריו, "זו השקעה כספית לא מבוטלת, אבל היא תניב פירות ותחזיר את עצמה. כגוף מחוקק בענייני הסביבה הכנסת לא יכולה להיות 'נאה דורש אבל לא נאה מקיים'".

 

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, הוסיף כי "סוף סוף הכנסת מציגה קו ירוק שהוא קונצנזוס ומוכיחה שוב שנושאי סביבה הם נושאים חוצי גבולות ומפלגות". פרץ הוסיף: "חיסכון בהוצאה אנרגטית והשקעתו באפיקים חברתיים סביבתיים משמעותו חיזוק הקשר בין צדק חברתי, צדק סביבתי ושלום", הוסיף פרץ.

 

שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים סילבן שלום, אמר: '"בכנסת ירוקה תשמש הכנסת מקור גאווה והשראה למדינות נוספות. זהו צעד מבורך ובעל חשיבות רבה".

 

נאור ירושלמי, מנכ"ל "חיים וסביבה" - ארגון הגג של ארגוני הסביבה, אמר כי "ארגוני הסביבה מברכים על המנהיגות של הכנסת בתחום הקיימות. בהחלטתה לאמץ התנהלות מקיימת הכנסת מראה שהיא קשובה לרחשי הלב של הציבור, המעוניין בהגנה על הסביבה, ומשמשת דוגמה ומופת לגופים ציבוריים ולמיליוני אזרחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת
השקת הפרויקט בכנסת
צילום: דוברות הכנסת
מומלצים