שתף קטע נבחר

"יש בענף השחייה בישראל פוטנציאל גדול"

גל נבו וענבל פיזרו, שניים מהמועמדים בטקס "המצוינות בספורט", מסכמים את השנה בראיון ל-ynet ספורט. "יש פה הרבה עומק בשחייה", אומר נבו. פיזרו מוסיפה: "צריך להגיע למצב שהספורטאים מקבלים את התנאים שמגיעים להם"

זאת הייתה שנה נהדרת עבור השחייה הישראלית. ספורטאים צעירים רבים החלו את הפריצה שלהם, שיאים ישראלים נשברו, שלל מדליות הושגו בתחרויות השונות, קיבלנו גמר כפול היסטורי באליפות העולם, מסורת העלייה לפודיום נשמרה גם באליפות אירופה בבריכות קצרות, ולמרות כל הבעיות נחנכה בריכת שחייה חדשה במכון וינגייט.

 

 

ביטוי לשנה המוצלחת הגיע גם אצלנו, כאשר לקראת טקס "המצוינות בספורט" לשנת 2013, בו ייבחרו הספורטאים המצטיינים על ידי קוראי "ידיעות אחרונות" וגולשי ynet, מופיעים חמישה מועמדים מהענף ברשימה.

 

ענבל פיזרו וגל נבו. שנה מצוינת לענף השחייה (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
ענבל פיזרו וגל נבו. שנה מצוינת לענף השחייה(צילום: אלעד גרשגורן)

 

השחיין גל נבו, שנמצא שמועמדים בקטגוריית ספורטאי השנה בספורט האולימפי, וענבל פיזרו, שמועמדת בקטגוריית ספורטאי/ת השנה בספורט הפראלימפי, נפגשו השבוע כדי לסכם את השנה שעברה עליהם. הם ניסו לנתח את הצלחת הענף והעיפו מבט קדימה לעתיד הקרוב.

 

"השנה שלי התחילה טוב", מסכם נבו, שזכה במדליית הכסף באליפות אירופה בבריכות קצרות (25 מ'), שהייתה המדליה השישית עבורו בתחרות זו בקריירה, "אבל אליפות העולם לא הייתה כמו שציפיתי, למרות שמבחינתי, באימונים זו הייתה השנה הכי טובה שלי. בסוף כל זה בא לידי ביטוי באליפות אירופה".

 

גל נבו על הפודיום באליפות אירופה. "שנה של אפ אנד דאון"  (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
גל נבו על הפודיום באליפות אירופה. "שנה של אפ אנד דאון" (צילום: גטי אימג'ס)

 

בניגוד לנבו, פיזרו לקחה הרבה יותר בקלות את השנה, אבל בכל זאת הצליחה להגיע לאליפות העולם בקנדה ולזכות שם במדליית כסף במשחה ל-200 מטר חופשי. "גם אצלי הרגשות מעורבים. הייתי חצי בעניין וחצי לא, אבל זאת הייתה שנה כמו שנה פוסט אולימפית", סיכמה.

 

איך אפשר להסביר את הפריצה של השחייה השנה, שבאה לידי ביטוי בכמות המועמדים בטקס?

נבו: "זה מראה שיש עומק בשחייה. בשנה האחרונה זה היה מאוד בולט, כל תחרות מישהו אחר קצת בלט. אם באליפות העולם היו אלה גיא ברנע ויהונתן קופלב, שהביאו את הישועה וגביע העולם, עמית עברי הביאה מדליות בדובאי וקטאר. זה תהליך מתמשך. כשעובדים נכון וכשיש מערכת שתומכת לאורך זמן, רואים את התוצאות".

 

ענבל פיזרו. "יש דור של שחיינים שכיף לראות אותם" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ענבל פיזרו. "יש דור של שחיינים שכיף לראות אותם"(צילום: AFP)

 

פיזרו: "זה ענף יחסית מפותח ומתקדם בארץ. יש בו שילוב של מאמנים טובים והמון אגודות וילדים שבוחרים להגיע לענף . למרות שהוא ענף מאוד אינדיבידואלי, יש בו המון מאפיינים של קבוצתיות".

 

ומה דעתכם על דור השחיינים הצעיר שמתחיל עכשיו את הפריצה שלו?

נבו: "יש כמה שמות מאוד בולטים כמו מארק חינאווי ואפילו יותר צעירים. אפשר לסמן הרבה שחיינים כי יש כאן הרבה פוטנציאל מאוד גדול, בתור מדינה קטנה ובלי ענף ספורט שמושרש בתרבות. עדיין חסרים כאן עומק ויותר חשיפה".

 

פיזרו: "דווקא בענף אולי אין מספיק דור המשך, אבל יש דור שכיף לראות אותו. כבר מגיל צעיר הם מתרגלים לעבודה קשה, כי זה הכלי הכי טוב שיכול לעזור להם בהמשך הקריירה".

 

נבו. "שמח לחלוק מהניסיון שלי" (צילום: אלעד גרשגורן)
נבו. "שמח לחלוק מהניסיון שלי"(צילום: אלעד גרשגורן)

 

מהניסיון שיש לכם, יש כאלה שבאים לבקש ממך טיפים?

נבו: "כל הזמן יוצא לי להתאמן באגודות אחרות, שם ילדים מגיעים אליי ושואלים הרבה דברים. החל מהכנה מנטלית לתחרויות דרך יום האימונים שלי, ואני שמח לחלוק מהניסיון שלי".

 

פיזרו: "מטיבם של ילדים הם שואלים הרבה מאוד שאלות. אני לא חושבת שהם רואים את זה כדי לבקש טיפים, אולי הם רק מחפשים כל מי שיכול לענות להם על שאלות, ותמיד כיף גם לעזור לאחרים".

 

אותו ענף - עולמות אחרים

למרות שגם נבו וגם פיזרו בני ה-26 הם שחיינים, כל אחד מתאמן במקום אחר. אבל זה לא מונע מהם לעקוב אחרי הקריירה זו של זה. "ראיתי אותה בשידורים באולימפיאדה ובאליפויות העולם", מודה נבו.

 

פיזרו. "מורידה בפני גל את הכובע" (צילום: אלעד גרשגורן)
פיזרו. "מורידה בפני גל את הכובע"(צילום: אלעד גרשגורן)

 

כשחיין פעיל, אתה מסוגל להעריך יותר את ההישגים הספורטיביים שלה?

"אני יכול להעריך את המאמץ הרב, כי זה אותו עולם בסך הכל. השקעה רבה ותגמול יחסית נמוך. שחייה זה אחד המקצועות שמשתתפים בו הכי הרבה אנשים, ומצד שני הוא לא מקבל את יחסי הציבור והפופולאריות של ענפי הכדור. אנשים לא מבינים איזה תחרות יש בשחייה בעולם, וכמה קשה להעריך אם רק מצליחים לעלות לגמר. אנשים רואים רק מדליות, שאותן קצת יותר קשה להשיג".

 

פיזרו, גל הוא מישהו שאת לומדת ממנו ועוקבת אחריו?

"אולי אנחנו בעולמות מקבילים ולא באותו עולם, אבל בטח שאני עוקבת ושמחה לקרוא על ההישגים, ואני מורידה בפניו את הכובע".

 

מרק חינאווי. גל נבו מסמן את דור העתיד (באדיבות הוועד האולימפי) (באדיבות הוועד האולימפי)
מרק חינאווי. גל נבו מסמן את דור העתיד(באדיבות הוועד האולימפי)

 

מעבר למגבלות הפיזיות, מה עוד מכביד על ספורטאים נכים בארץ?

"יש הרבה פספוס בביורוקרטיה. בארץ ספורטאי לא יכול להיות רק ספורטאי וזו בעיה. לפעמים מערבים את הספורטאים בדברים שלא צריך להתעסק איתם. ספורטאי צריך להתמקד בלהיות ספורטאי וזהו. אם יש דברים אחרים לדאוג להם, כמו התנאים שאתה מקבל, צריך להגיע למצב שהספורטאים מקבלים את התנאים שמגיעים להם. אני לא מדברת על משכורת עתק, אלא התנאים הבסיסיים שיעזרו, וזה מגיע בעיקר מכך שאין את המקום הזה של הספונסרים בארץ וזה חבל.

 

"כל הקטע הוא שצריכה להיות תמיכה גם לספורטאי הביניים, כי הטופ של הטופ מקבלים את התמיכה מהוועד האולימפי והספורט ההישגי. לא יקרה כלום אם חברות יפתחו את העיניים ויראו קצת מה קורה בעולם".

 

פיזרו. עדיין לא חזרה לאימונים (צילום: רזי לבנת) (צילום: רזי לבנת)
פיזרו. עדיין לא חזרה לאימונים(צילום: רזי לבנת)

 

עמדתם במטרות שהצבתם לעצמכם השנה?

נבו: "ללא ספק זה מה שרציתי באליפות אירופה האחרונה. השנה הייתה אפ אן דאון. באליפות העולם התפקששה ההכנה והיו חסרות כמה מאיות מהשיא ולא הגעתי לשלבים שרציתי. אבל בכל זאת נגמר טוב".

 

פיזרו: "המטרות שלי היו יחסית נמוכות, אז כן".

 

מהי המטרה הבאה שאתם מתכננים להשיג?

נבו: "יש אליפות ישראל בעוד חודשיים. אני בכושר טוב ורוצה לשבור שיאים שלא שברתי באליפות אירופה. המטרה העיקרית השנה היא אליפות אירופה בברלין. ללא ספק, אני רוצה שם לפחות מדליה אחת".

 

פיזרו: "אני עדיין לא שם לשנה הבאה, כי לא חזרתי לאימונים בצורה מלאה. כשאחזור אראה מה כבר יהיה".

 

טקס "המצוינות בספורט", על שם יעקב חודורוב ז"ל, הינו יוזמה של משרד התרבות והספורט ובשיתוף הטוטו למען חיזוק וקידום המצוינות בענפי הספורט השונים בישראל. בשיאו של המיזם, טקס הענקת הפרסים לספורטאים הנבחרים של שנת 2013 ייערך ב-14.1.14 בהיכל התרבות בראשל"צ. הבחירה תתבצע על ידי גולשי YNET ו-ועדה מקצועית של משרד הספורט.

 

צפו: עשרת היוטיובים הכי נצפים של 2013

נקודה מדהימה של הטניסאי רוג'ר פדרר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
ענבל פיזרו וגל נבו
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים