שתף קטע נבחר

הרופאה שהותקפה: אחרי הדקירה הייתי המומה

הרופאה שנדקרה בוולפסון במחט עירוי על-ידי מטופלת התבשרה כי הדוקרת אינה נשאית HIV. "החשש היה גדול ועכשיו ההקלה עוד יותר גדולה", היא אמרה. "המצבים בבתי החולים הם תמיד מתסכלים, לפעמים זה מוציא מאנשים דברים קשים, אבל אנחנו באים לעזור להם"

אחרי יומיים מלאי חרדה הגיעו הערב (יום ה') החדשות הטובות. המטופלת ההרה שתקפה מתמחה במחלקת יולדות בבית החולים "וולפסון" אינה נשאית של נגיף ה-HIV, והרופאה סוף סוף יכלה לנשום לרווחה.

 

לפני כמה ימים המטופלת דקרה את הרופאה במחט העירוי שהחדירה לה, בטענה שהכאיבה לה. לפי הנוהל, במקרה זה יש לבדוק שהחולה איננה נשאית של מחלות זיהומיות, אך התוקפת נמלטה מבית החולים. מכיוון שהיא הייתה מטופלת במקום בעבר, נבדק התיק הרפואי שלה, אז התברר שהיא נשאית של הפטיטיס סי.

 

עוד בחדשות ynet:

"בהתחלה אחרי הדקירה הייתי המומה, אחר כך כעסתי אבל די מהר, כשהבנתי שהיא נשאית התחלתי לדאוג", אמרה הרופאה, שסיפרה שלמרות שהותקפה על ידה, היא דאגה גם למטופלת שלא מקבלת טיפול לבעיה הרפואית שלה. בנוסף, היה חשש גדול שהמטופלת היא גם נשאית של נגיף ה-HIV, וכל עוד לא היה ידוע אם אכן כך הדבר או לא, הרופאה התלבטה אם לקבל טיפול על מנת למנוע את ההידבקות. אחרי שעות של התייעצויות, היא החליטה לקבלו, ולקחה מנה אחת מהטיפול שעלול לגרום לתופעות לוואי כמו פגיעה בכבד, חולשה או שלשולים.

 

הבוקר אותרה האישה על ידי מוקד אלימות נגד רופאים של ההסתדרות הרפואית והיא הביעה את הסכמתה להיבדק בבית החולים איכילוב. במהלך היום שוחח איתה ד"ר יצחק ברלוביץ', מנהל בית החולים וולפסון, והמטופלת הסכימה להגיע לבית החולים שבו תקפה את הרופאה ולהיבדק. כעבור שעות אחדות הגיעו הבשורות - היא לא נושאת את נגיף ה-HIV. "השמחה רבה, זה מאד מרגש. זה פשוט מעולה. אני עכשיו יכולה להפסיק לקחת את הטיפול המונע. הייתי בחשש גדול ועכשיו ההקלה עוד יותר גדולה", אמרה הרופאה. "לא התקשיתי לישון כי מי שעושה תורנויות ישן בכל מצב, אבל עכשיו אני אהיה יותר שקטה בלילה".

 

בוולפסון שבתו היום במחאה על האלימות למשך שעה. "המתמחים שלנו עושים תורנויות קשות מאוד ומעניקים מעצמם, והם רק רוצים לעזור ולטפל, ותגובה מסוג זו של החולה היא כפוית טובה", אמר פרופ' אוסקר סדן, מנהל חדרי הלידה ויו"ר ועד הרופאים בוולפסון. הרופאה קיבלה עידוד וחיזוק מאנשי הצוות לאחר פרסום המקרה. "חזרתי לעבודה מיד אחרי שזה קרה. כבר באותו לילה המשכתי לעבוד עוד עשר שעות. אין מה לעשות, תורנות זו תורנות ואנשים ממתינים בתור. אני ממשיכה כרגיל". בזמן הקרוב תדע הרופאה אם נדבקה בהפטיטיס סי.

 

"חשוב שיתנהל שיח בנוגע לאלימות כלפי צוות רפואי, זה דבר חמור וחשוב שאנשים ינהגו באיפוק. המצבים בבתי החולים הם תמיד מתסכלים, מדובר בחולים שרע להם ולפעמים זה מוציא מאנשים דברים, קשים, אבל אנחנו באים לעזור להם", היא מבקשת להבהיר.

 

מבית החולים וולפסון נמסר: "ד"ר יצחק ברלוביץ' פגש היום את המטופלת שתקפה ואת אביה ונלקחה לה בדיקת דם. HIV נשלל ולגבי צהבת נגיפית תהיה תשובה ביום ראשון. ד"ר ברלוביץ' שוחח במקביל עם הרופאה שהותקפה וקבע עמה שיחה אישית להמשך טיפול במקרה. ד"ר ברלוביץ' הביע שוב את צערו על המקרה החמור והדגיש כי נוהלי האבטחה בבית החולים חמורים והצוותים המטפלים מתודרכים".

 

האישה שתקפה את הרופאה טרם נחקרה בשל מצבה הרפואי והנפשי.

 

גלעד מורג השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
הרופאה. הכעס התחלף בדאגה
צילום: צביקה טישלר
צילום: ברק נונא
ד"ר יצחק ברלוביץ
צילום: ברק נונא
מומלצים