שתף קטע נבחר

ליברמן: נתנגד להסדר בלי חילופי שטחים

שר החוץ ציין כי הוא תומך בהסדר מדיני, אך הדגיש כי הסכם עתידי צריך לכלול את "הזזת הגבול" והעברת תושבי ואדי ערה והמשולש לריבונות פלסטינית מלאה

"ללא חילופי שטחים ואוכלוסיות 'ישראל ביתנו' לא תתמוך בשום הסדר". על רקע ניסיונותיו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לקדם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, נאם הבוקר (יום א') שר החוץ אביגדור ליברמן בכנס ראשי הנציגויות שבמשרדו, והתייחס לסוגיית השיחות ולהסדר קבע עתידי עם הפלסטינים. "גם כשאנחנו לא כל כך סומכים זה על זה, ליכולת להידבר ולנהל את החיים השוטפים בצורה סבירה יש חשיבות עליונה", אמר ליברמן.

 

עוד בחדשות:

אלפי מסתננים בכיכר רבין: "Freedom"

"אריק שורד כמו אריה, לא ראינו דבר כזה"

 

שר החוץ ביקש להביע "הערכה אמיתית למאמציו של מזכיר המדינה קרי שעושה לילות כימים ומשקיע את כל כולו בניסיון להביא לסיום הסכסוך בינינו לבין הפלסטינים", וציין כי השיחות נוגעות גם לסוגיות המהוות אינטרס ישראלי מובהק. לדבריו, "לא ניתן להתעלם מעצם המאמץ ולא מהמהות כפי שלפחות משתקפת בתקשורת בנושאים החיוניים לנו, כמו סדרי ביטחון וההכרה בישראל כמדינתו של העם היהודי. כל אחד אחר בזירה הבינלאומית לא הביא עמדות כל כך ברורות ונחרצות בשתי הסוגיות החשובות האלה".

 

ליברמן ציין עוד כי הוא "לא מסתיר שניהלתי ואני מנהל לא מעט מגעים ושיחות עם גורמים בצד השני, גם עם הפלאחים שמתגוררים ליד היישוב שלי נוקדים ועובדים בתוך היישוב וגם עם אנשים שקרובים לאבו מאזן ועם אלו שמתנגדים לו. אני חייב לציין שלאף אחד אין אשליות, הדרך היא קשה וארוכה, היא לא קצרה לצערי. חשוב לחשוב לא רק על חתימת ההסכם, אלא מה יקרה יום למחרת, איך תשפיע הזיקה בין מדינה פלסטינית עצמאית לערביי ישראל, שגם מגדירים את עצמם כפלסטינים".

 

בהתייחסו לסוגיית ערביי ישראל אמר ליברמן כי "מבחינתי, תנאי להסדר כולל עם הפלסטינים זה גם הסדרת הנושא של ערביי ישראל. אני יודע שזה לא פוליטיקלי קורקט, אבל ללא חילופי שטחים ואוכלוסיות 'ישראל ביתנו' לא תתמוך בשום הסדר. כשמדברים על חילופי שטחים יש להוסיף חילופי שטחים ואוכלוסיות. לא מדובר בטרנספר, כמו במקרה של ההתיישבות היהודית בגוש קטיף".

 

שר החוץ הוסיף בעניין זה כי "לא הולכים לגרש אף אחד מביתו ולא לנשל מרכושו, אלא פשוט להזיז את הגבול. ואם מישהו חושב שאני מתכוון למשולש, ולוואדי ערה, הוא אכן צודק. כן, אני מתכוון למשולש ולוואדי ערה. אין שום סיבה שלא יצטרפו לאחיהם הפלסטינים תחת ריבונות פלסטינית מלאה ויהפכו להיות אזרחי המדינה הפלסטינית שהם כל כך חפצים בה. אני לא אסכים לשום זכות שיבה לתוך מדינת ישראל, גם לא לאדם בודד אחד".

 

נשיא המדינה שמעון פרס, שנאם אף הוא בכנס, אמר כי "כשקמנו, העולם הערבי רצה להכחיד אותנו. היום העולם הערבי לא חושב שאנחנו הבעיה שלו. הליגה הערבית השלימה עם קיומה של ישראל, או יותר נכון הבינה שהבעיה הגדולה ביותר שלה זה הטרור הערבי ולא ישראל".

 

 

נתניהו: "ההישג לא יכול למחוק את זכויותינו"  

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לסוגיה הפלסטינית. בפתח ישיבת הממשלה השבועית אמר נתניהו כי "ההסתה ברשות הפלסטינית לצערי נמשכת וראינו היבטים לכך גם בימים האחרונים.

 נמשכת ההתנגדות להכרה במדינה היהודית, ובזכותנו להיות כאן. שלילה מוחלטת. הייתי אומר כול מה שאנחנו רואים יוצא מתוך השורש המורעל הזה. ויש גם דברים רבים אחרים, אבל זו בעיה יסודית שאנחנו מתמודדים איתה בשיחות שלנו עם מזכיר המדינה ג'ון קרי. שיחות נוקבות ומקיפות שבהן עולה הנושא הזה ונושאים אחרים, בראשם ביטחון ישראל שחייב להישאר בידי ישראל כדי שנוכל להגן על עצמנו בכוחות עצמנו".

 

נתניהו אמר עוד כי "אנחנו לא מתכחשים לרגע אחד, ואומרים זו ארצנו. אנחנו לא זרים בירושלים, בבית אל, בחברון, אנחנו יודעים שאנחנו רוצים להגיע להישג, אבל ההישג הזה לא יכול למחוק את זכויותיה של מדינת ישראל וזכויותיו של העם היהודי. בכלל הזכות היסודית למדינת לאום יהודית. אני חוזר ואומר - זה שורש הסכסוך ולדעתי גם שורש ההסתה שאינה מכירה בעובדה בסיסית זו. בכל מקרה, הדיונים האלו יימשכו, קרי יחזור הנה לפי התכנון שלו בשבוע הבא, ואנחנו עומדים על הדברים החיוניים להבטיח את עתידנו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
ליברמן
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים