שתף קטע נבחר

כתב אישום בכפוף לשימוע יוגש נגד דנקנר

הפרקליטות הודיעה היום לאיש העסקים נוחי דנקנר על זימונו לשימוע בגין עבירות של תרמית ניירות ערך במניית אי.די.בי אחזקות, קבלת דבר במרמה, ומרמה והפרת אמונים. יחד עם דנקנר יזומן לשימוע הברוקר איתי שטרום

הפרקליטות הודיעה היום (ב') לאיש העסקים נוחי דנקנר על זימונו לשימוע, בטרם הגשת כתב אישום. כפי שנחשף ב"כלכליסט", מדובר בכתב אישום בגין עבירות של תרמית ניירות ערך במניית אי.די.בי אחזקות, קבלת דבר במרמה ומרמה והפרת אמונים.

 

כתבות נוספות על נוחי דנקנר בערוץ הכלכלה :

 

יחד עם דנקנר זומן לשימוע גם הברוקר איתי שטרום. כפי שפורסם ב"כלכליסט", החשוד הנוסף בפרשה, סוחר המניות עדי שלג, חתם על הסדר במסגרתו יעיד נגד המעורבים בפרשה.

 

חקירת הפרשה התבצעה על ידי מחלקת מודיעין, חקירות ובקרת מסחר ברשות לניירות ערך. בפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) מלווים את התיק עוה"ד חנה קורין ועמית בכר.

 

על פי ממצאי חקירת רשות ניירות ערך, בימים שקדמו להנפקת מניית אי.די.בי אחזקות בפברואר 2012 שבה גויסו מהציבור 342 מיליון שקל, ביצעו שטרום ושלג, בעלי חברת ISP ומנכ"לה בהתאמה, עסקאות בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים, וזאת כדי לתמוך בשער גבוה למניה ולשפר את סיכויי הצלחת הנפקה.

 

על פי החשד, דנקנר שחשש מכישלון ההנפקה, רקם את התוכנית להריץ את מניית אי.די.בי אחזקות עם שטרום, וגם היה אחראי על מימונה. ברשות טוענים בנוסף שדנקנר ניסה, לכאורה, לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנקים על מנת להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להריץ את מניות אי.די.בי.

 

כך למשל, העידה ברשות, בין היתר, מנהלת בבנק הבינלאומי, שטענה כי דנקנר ביקש ממנה לסייע במתן אשראי לשטרום בסמוך להנפקה שביצעה אי.די.בי בפברואר 2012. ניצה זעפרני ממחלקת ניירות ערך בבינלאומי, המאשרת אשראי לגופים הסוחרים בשוק המניות, טענה בחקירתה כי דנקנר דיבר איתה בטלפון וביקש שתסייע לחברת ISP שבבעלות שטרום במתן אשראי. זעפרני אינה חשודה בפרשה.

 

8 מיליון שקל כפיצוי על הפסדים

בנוסף, חושדים ברשות שסמוך לסיום ההנפקה, העביר דנקנר לשטרום 8 מיליון שקל כפיצוי על הפסדים שנגרמו לו כתוצאה מהמסחר במניות אי.די.בי. הכסף ניתן, כך על פי החשד, לאחר שמקורבים לדנקנר "חילצו", כלומר רכשו במחיר נמוך ממחיר השוק, מניות שרכש שטרום לפעולת ההרצה. 8 מיליון השקלים כיסו, לכאורה, חלק מההפסדים שנגרמו לשטרום.

 

שטרום טען בחקירתו כי רכש מניות של אי.די.בי משום שהאמין בחברה, ושהכסף שקיבל מדנקנר היה הלוואה שניתנה אחרי ההנפקה ואינה קשורה להפסדים שנגרמו ל-ISP כתוצאה מהפעילות שביצעה במניית אי.די.בי. כן טען שטרום שלא קיבל ולא השתמש באשראי מהבינלאומי לצורך רכישת מניות אי.די.בי.

 

עו"ד אלי זוהר, פרקליטו של דנקנר, מסר בתגובה: "אנו כופרים באופן מוחלט בכל הטיעונים של הפרקליטות, כפי שעלו מהודעתה היום, ואנו מאמינים כי בעקבות השימוע יוחלט כי אין כל מקום להעמדה לדין. מועד שליחת הודעת הפרקליטות, דווקא היום, מעורר תהיות".

 

עוה"ד נוית נגב ואיריס ניב סבאג ממשרד עוה"ד שינמן-נגב-ניב מסרו בתגובה: "איתי שטרום פעל כדין ולא עבר כל עבירה. הוא האמין בחברה ובהצלחת ההנפקה. כאשר מדובר בייחוס עבירה של השפעה בתרמית, נדרשת הוכחת כוונה פלילית. מדובר בשאלה מורכבת, המצריכה התעמקות והתחקות אחר פרטי העובדות והנסיבות, וכבר נוכחנו לדעת בעבר כי מה שמוצג במכתב השימוע אינו משקף את ההסתכלות הנכונה על נסיבות המקרה. רק בשלב זה נקבל לראשונה את ליבת חומר החקירה ונציג את התמונה המלאה ואת טענותיו של איתי שטרום בפני הגורמים הרלוונטיים".

 

עוה"ד גיל דחוח וגלית רוטנברג, שמייצגים את עדי שלג, מסרו בתגובה: "כפי שהיה ראוי בנסיבות העניין, עניינו של עדי שלג הופרד מעניינם של יתר המעורבים בפרשה. מעבר לכך איננו מוצאים לנכון להגיב בשלב זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוטי קמחי
נוחי דנקנר בבית המשפט, השבוע
מוטי קמחי
מומלצים