שתף קטע נבחר

אושר: עד 5 שנות מאסר למפיץ תמונות מיניות

הכנסת אישרה את הרחבת החוק למניעת הטרדות מיניות, שמטרתה לסכל הפיכת נשים ל"כוכבות פורנו בעל כורחן". החוק של ח"כ יפעת קריב (יש עתיד) אוסר על הפצת סרטונים מיניים של אדם ללא ידיעתו במרחב האינטרנטי

הפצת תכנים מיניים במתחם הווירטואלי - מחוץ לחוק: מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית את "חוק הסרטונים" של ח"כ יפעת קריב (יש עתיד), שאוסר על הפצת תכנים מיניים ברשתות החברתיות ובמרחב האינטרנטי בכלל. 31 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק ולא היו מתנגדים.

 

עוד בחדשות:

כלא 6 ייסגר, חיילים ייכלאו ב"נווה צדק"

"מחזה נורא": סייעו לנפגעי התאונה בב"ש

 

אישור מליאת הכנסת מרחיב למעשה את החוק למניעת הטרדות מיניות וכעת הוא יכלול מקרים שבהם הפצת תמונותיו של אדם ללא ידיעתו או בכפייה מבלי שידע והסכים, ייחשבו הטרדה מינית שדינה עד חמש שנות מאסר. המפיץ יוגדר עבריין מין והנפגעת תוכר כנפגעת של הטרדה מינית.

 

קריב גיבשה את הצעת החוק בעקבות מקרה שהובא לידיעתה. במקרה זה צולמה אישה צעירה מקיימת יחסים עם בן זוגה, ולאחר שהשניים נפרדו הופצו הסרטונים המתועדים ב"ווטסאפ" לעשרות אלפי אנשים.

  

"בימים אלה אנו עדים לעוד ועוד מקרים של תקיפות מיניות שתועדו ומופצים בציבור ללא מעצורים וללא גבולות", אמרה קריב לאחר אישור החוק. "ההתערבות החקיקתית הזאת היא הכרחית ותעזור להילחם בתופעה המזעזעת של 'אונס וירטואלי'. ברור לנו שקצב החקיקה מאחר תמיד את המציאות הטכנולוגית והווירטואלית שבה אנו חיים. מדובר בחוק פורץ דרך גם בהיבט החקיקתי וגם בהיבט הנורמטיבי והערכי. זה הישג גדול לקורבנות של עבירות מין".

 

קריב אמרה עוד: "אנחנו צריכים להבין שהפצה של סרטים ותמונות כאלה היא לא מעשי קונדס, הם עלולים להרוס חיים של אנשים ושל נערות צעירות, שחלקן מפתחות לאחר מכן רצון להתאבד או שהופכות בעל כורחן לכוכבות פורנו. זו תופעה מסוכנת שצריך לעקור מהשורש, ואני שמחה שגם כנסת ישראל חושבת ככה".

 

"ההתקדמות הטכנולוגית מציבה אתגרים"

יו"ר הוועדה למעמד האישה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), אמרה מעל דוכן הכנסת כי מדובר במהפכה של ממש. לדבריה, "חשוב להדגיש כי בדיוני הוועדה עלו חששות מפני פגיעה בחופש הביטוי ומפני הרחבת יתר של האיסור. לפיכך נכללו בסעיף המוצע הגנות שיחולו על פרסום שנעשה בתום לב או למטרה כשרה.

 כמו כן נקבעה הגנת לפרסום שיש בו עניין ציבורי המצדיק אותו ובלבד שהוא אינו כוזב או שהוא מהווה ביקורת על בעל תפקיד ציבורי בקשר לתפקידו, כל עוד לא חרג מתחום הסביר".

 

לביא הוסיפה כי "החוק למניעת הטרדת מינית התקבל בכנסת לפני 15 שנים ומאז חלה התקדמות משמעותית במאבק בתופעת ההטרדות המיניות. אף על פי כן, ההתקדמות הטכנולוגית המהירה מציבה אתגרים רבים ומדגישה כי לא די בתגובה של המחוקק על מנת למנוע פרסומים כאלה. דרוש וראוי לטפל בתופעה באמצעות כלים מגוונים כגון הסברה לציבור בכלל ולהורים בפרט, והתאמת מערכי החינוך המועברים לבני הנוער בנושאים אלה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
מאבק בהטרדות ברשת (אילוסטרציה)
צילום: Shutterstock
צילום: גיל יוחנן
ח"כ קריב
צילום: גיל יוחנן
ח"כ לביא
מומלצים