שתף קטע נבחר

תאגיד המים בירושלים: שיאן ניתוקי הלקוחות

נתוני משרד האנרגיה והמים חושפים את רשימת ניתוקי החייבים שביצעו תאגידי המים בחודשים ספטמבר-נובמבר 2013. בראש הרשימה ניצב תאגיד הגיחון הירושלמי, שניתק 846 לקוחות ליומיים בתקופה זו. אחריו ברשימה: מי קרית גת עם 331 ניתוקים, עין נטפים הפועל באילת עם 291 ניתוקים ומניב ראשון בראשל"צ שביצע 282 ניתוקים

משרד האנרגיה והמים חשף בצהריים (ג') את נתוני ניתוקי הלקוחות שביצעו תאגידי המים ברחבי הארץ, בחודשים ספטמבר-נובמבר 2013. עוד התברר, כי היקף החובות לתאגידי המים גדלה מ-291 מיליון שקל בשנת 2012 להיקף של 412 מיליון בשנת 2013 - מדובר בעלייה של מעל 120 מיליון שקל. הנתונים נחשפו בתגובה לשאילתה שהגיש ח"כ איתן כבל (העבודה) בשיתוף עמותת ידיד.

 

 

על פי הנתונים, התאגיד שניתק את מספר בתי האב הגדול ביותר בשלושת החודשים האחרונים הוא תאגיד הגיחון הפועל באזור ירושלים, וניתק בתקופה זו (לתקופה של 2 ימים). אחריו ברשימה: מי קרית גת עם 331 ניתוקים (ליומיים), עין נטפים, הפועל באזור אילת - 291 ניתוקים, מניב ראשון - התאגיד של ראשון לציון - 282 ניתוקים, ומי רהט - 266 ניתוקים. מרבית הניתוקים היו לתקופה של יומיים.

 

מנגד חלק מהתאגידים, ביניהם תאגיד מי אביבים של תל אביב-יפו, או תאגיד מי רמת גן, לא ביצעו ניתוקים כלל.  

 
ניתוקי חייבים בתאגידי המים - ספטמבר-נובמבר 2013

ניתוקי חייבים בתאגידי המים - ספטמבר-נובמבר 2013
שם התאגיד מספר ניתוקים ליומיים
הגיחון (ירושלים) 846 בתי אב
מי קרית גת 331 בתי אב
עין נטפים (אילת) 291 בתי אב
מניב ראשון (ראשון לציון) 282 בתי אב
מי רהט 266 בתי אב
מי עירון 242 בתי אב
נוה מדבר (חורה, לקייה, כסייפה , תל שבע, ערערה בנגב, שגב שלום) 233 בתי אב
מי נתניה 226 בתי אב
מיתב (פתח תקוה) 216 בתי אב
מעיינות זיו (מעלות-תרשיחא, כפר ורדים,שלומי, כיסרא-סמיע) 203 בתי אב
מי שמש (בית שמש) 199בתי אב
מי לוד 188 בתי אב
מי יבנה 171 בתי אב
מי נע (נצרת עילית) 150 בתי אב
כפרי גליל תחתון (בועיינה נוג'ידאת, דבוריה, טורעאן,

כפר כנא, משהד, שיבלי, עין מאהל)

142 בתי אב
מי שבע (באר שבע ואופקים) 129 בתי אב

 

ח"כ כבל מסר בתגובה: "מדובר בנתונים קשים מאוד. בלתי נתפס שבשנת 2013 משפחות שלמות בישראל נותרות ללא מים בשל חוב כספי. העובדה שמרבית הניתוקים הם לתקופה של יומיים מוכיחה כי אין צורך להשתמש באקט המשפיל הזה וישנן דרכים אחרות לגבות את החוב. אמשיך לפעול על מנת שלא יהיה אדם אחד בישראל שביתו מנותק ממים אפילו לשעה".

 

רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד, מסר: "כמו שביטלו את מאסר החייבים בהודעה לפועל כי הבינו שהוא לא חוקתי והבינו שיש כלים אחרים לגבות חובות, כך צריך להפסיק להשתמש בניתוקי מים ככלי להפחדה מול אנשים שנאבקים יום-יום מאבק הישרדות כלכלי".

 

לדברי כבל, בכוונתו לקדם שתי הצעות חוק בנושא אותן כתב בשיתוף עמותת ידיד. האחת מציעה מניעה כוללת של ניתוקי מים ללא כל סייג והשנייה מציעה לחייב את התאגידים להתקין מדי מים ממוחשבים שיאפשרו לאוכלוסיות מוחלשות לרכוש מים בצורה שתמנע ניתוק שלהם כמו שנעשה עם מוני החשמל הממוחשבים.

 

אלי כהן, סמנכ"ל שירות לקוחות בחברת הגיחון בירושלים, מסר בתגובה: "כשמדברים על מספר לקוחות אי אפשר להתייחס למספר התושבים. לפי החשבון, ניתקנו בירושלים 0.38% מהתושבים. לעומת זאת, בנתניה זה משהו כמו 0.6%, ובקרית גת זה 3.5%".

 

כהן הוסיף: "כמובן שצריך להתייחס לבידול שיש בירושלים לעומת ערים אחרות. אני לא מכיר עיר עם גדר הפרדה שלא מאפשרת כניסה לאזורים שבתחומה, אלא בתיאומים מסורבלים עם המשטרה, או עיר עם מחנות פליטים בהם אחוז הפחת שלנו מגיע ל-70% מהמים, כי לא משלמים. אם אני מספק שם 100 אלף קוב, 70 אלף נצרכים ללא מדידה.

 

"נשמח אם יבוא חוק שיקבע שלא מנתקים לקוחות מאספקת המים, וכל מי שצורך בלי לשלם - לא ישלם, והמדינה תשפה אותו. אנחנו פועלים לפי החוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים