שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חייל SS לשעבר מואשם בטבח ב'כפר הרפאים'

  עיון מחודש של גרמניה בחקירת טבח בצרפת ב-44' הביא להעמדתו לדין של בן 88. "חשוב שמצאו מישהו, גם אחרי 70 שנה", אמר אחד מששת הניצולים

  ביוני 1944 פשטו חיילי אס-אס על הכפר אורדור סור גלאן במרכז צרפת, כנקמה על ההתנגדות לנאצים בשלהי המלחמה. תוך כמה שעות רצחו חייליו של היטלר 642 גברים, נשים וילדים. הגברים התאספו באסמים ונורו בראשם. הנשים והילדים נשרפו חיים בכנסיית הכפר.

   

  עוד חדשות בעולם :

  לונדון: הירי שהצית גל מחאה ב-2011 - חוקי

  גל חום אוסטרלי: 100,000 עטלפים נפלו מתים

  פיצוץ בשביל אפקט? 6 הרוגים בסרט באיראן

   

  רק שישה תושבים שרדו את הטבח בכפר, שנחרב כמעט לחלוטין. הריסותיו נשמרו עד היום כתזכורת לזוועות שחוללו הנאצים. לאחר המלחמה הוקם מחדש יישוב באותו שם, הרחק מהריסות הכפר. חוץ מהאכזריות הנאצית, כפר הרפאים מסמל גם את הקושי באיתור הפושעים הנאצים לאחר המלחמה.

  הריסות הכפר בצרפת (צילום: AP) (צילום: AP)
  הריסות הכפר בצרפת(צילום: AP)

  בשנה שעברה החלה התביעה בגרמניה לעיין מחדש במסמכי חקירת הטבח. אתמול (יום ד') הואשם חייל אס-אס לשעבר שלקח חלק בטבח, והוא יועמד לדין על 25 סעיפי רצח.

   

  "התביעה מאשימה פנסיונר בן 88 מקלן במעורבות בחורבן אורדור סור גלאן בצרפת", אמר דובר בית המשפט בקלן. "הוא, ואדם נוסף שירה, רצחו 25 גברים באסם עם מכונת ירייה. בנוסף הוא סייע לשריפת הכנסייה בכפר".

   

  הנאשם הכחיש את המיוחס לו, וטען כי לא ירה כלל במהלך הטבח. לדבריו, הוא אפילו ניסה להציל את חייהם של כמה תושבים. מרשו אמר כי "הוא סיפר ששמע יריות, וראה אנשים צורחים ואת הכפר נשרף. זה היה נורא, פשוט מזעזע. אבל לדבריו הוא לא היה מעורב בכלום".

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  נשיאי גרמניה וצרפת מבקרים בכפר (צילום: AP) (צילום: AP)
  נשיאי גרמניה וצרפת מבקרים בכפר(צילום: AP)

  חוץ מהקשיש, שבכתב האישום מופיע כ"וורנר סי", צפויים לעמוד לדין עוד חמישה חיילי אס-אס לשעבר. "חשוב שמצאו מישהו, גם אם זה אחרי 70 שנה", אמר רובר הבראס, אחד מששת הניצולים. מהתביעה נמסר כי מכיוון שוורנר היה בן 19 בזמן הטבח, לא מן הנמנע שהמשפט יתקיים בבית משפט לנוער.

   

  בחודש ספטמבר ביקרו נשיאי צרפת וגרמניה, פרנסואה הולנד ויואכים גאוק, בכפר הרפאים. "אני חולק אתכם את התחושה המרה לנוכח העובדה שהרוצחים לא עמדו לדין", אמר גאוק לקהל שהשתתף בטקס במקום.

   

  בתוך כך סגר בית משפט בגרמניה מחוסר ראיות תיק נגד סירט ברוינס, קשיש הולנדי בן 92 ששירת באס-אס והואשם ברצח לוחם הולנדי ב-1944. הקשיש, יליד הולנד, כבר

  נשפט למוות בהיעדרו בחשד לרצח ולעבירות נוספות ב-1949 בהולנד, עונש שהומר בהמשך למאסר עולם. מאמציה של הולנד להסגירו כשלו, בגלל שברוינס השיג אזרחות גרמנית בשל מדיניותו של היטלר להעניק אזרחות לזרים ששירתו בצבא הנאצי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים