שתף קטע נבחר

צילום: AP

גלעד שרון: אבא הלך כשהוא החליט ללכת

בנו של ראש הממשלה שנפטר הודה לצוות המטפל "ולהמונים בארץ ובעולם שהתפללו לשלומו". פרס ספד: "אריק אהב את עמו ועמו אהב אותו". נתניהו: "היה לוחם אמיץ ומצביא דגול". אולמרט: אריק חסר למדינה ולי באופן אישי

"זהו. הוא הלך. הוא הלך כשהוא החליט ללכת". כך הודיע היום (שבת) גלעד, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, על מותו בגיל 85, לאחר שמונה שנים בתרדמת. שרון התייצב מול המצלמות בשעה 14:45, שעה לאחר מותו של אביו, והודה לצוותי בתי החולים תל השומר והדסה עין כרם, שטיפלו בו מאז 2006. "אנחנו אסירי תודה לבית החולים וחייבים תודה להמונים בארץ ובעולם שדאגו והתפללו לשלומו", אמר.

 

מהאשפוז הראשון עד המוות / שמונה שנים בתרדמת

ישראל של שרון: האיש שעיצב היסטוריה / תמונות מחייו

פקודיו של שרון: "כולם רצו להיות כמוהו" / הלוחמים נזכרים

כך נראו חייו של "אריק מלך ישראל" / כתבתו של רועי מנדל

 

"חברי הקרוב, אריק שרון, נכנע היום בקרב ההירואי שניהל על חייו", ספד לשרון נשיא המדינה, שמעון פרס. "אריק היה חייל אמיץ ומדינאי נועז, שתרם רבות לביטחונה ולביצורה של מדינת ישראל". בהספדו אמר פרס כי "אריק אהב את עמו ועמו אהב אותו, הוא היה מגדולי מגיניה של ישראל ומחשובי אדריכליה, שלא ידע פחד ומעולם לא פחד מחזון. שרון ידע להחליט ולבצע. כולנו אהבנו אותו וכעת הוא יחסר לנו מאוד. אני שולח את תנחומיי לבני משפחת שרון היקרים".

 

בהודעה הרשמית שפרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו נאמר: "מדינת ישראל מרכינה את ראשה על לכתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. לשרון היה חלק מרכזי במאבק על ביטחונה של ישראל לאורך כל שנותיה. הוא היה בראש ובראשונה לוחם אמיץ ומצביא דגול, מגדולי המפקדים בצה"ל. כשפשט מדים המשיך בדרכו לפעול למען עם ישראל, הן בתפקידיו הרבים בממשלות ישראל וכמובן כראש הממשלה ה-11 של מדינת ישראל. זכרו יהיה נצור לעד בלב האומה".

 

"עמד בשורה הראשונה של קו האש"

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהחליף את שרון כראש הממשלה וכמנהיג קדימה בעקבות התרדמת שבה שקע בינואר 2006, כינה את שרון "מגדולי חייליה ולוחמיה של מדינת ישראל - טרם הקמתה ומאז כינונה". אולמרט אמר כי "כל חייו אריק עמד בשורה הראשונה של קו האש. בראשית חייו היה זה קו האש הצבאי, ובאחרית דרכו - קו האש המדיני. חייו של אריק הם סיפור מרתק, יוצא דופן וחד פעמי טבולים באומץ לב, חום אנושי, חזון, ומנהיגות. בשמונה השנים מאז קרס הוא היה חסר למדינת ישראל ולי באופן אישי, וחסרונו ימשיך להיות מורגש גם בעתיד". 

 

שרת המשפטים ציפי לבני, שהנהיגה את קדימה - המפלגה שייסד שרון - לפני שעזבה למפלגת "התנועה", ספדה אף היא: "אריק שרון היה איכר, לוחם וראש ממשלה שהפך לאב של אומה גדולה, אבל יותר מכל היה אדם שאהבתי. אומרים שחיילים ותיקים אינם מתים לעולם - הם נמוגים. אריק נמוג לפני שמונה שנים, ועכשיו הלך מאיתנו סופית. היו לנו שמונה שנות פרידה, ובעצם לא הספקנו להיפרד".

 

"מפקד נועז בביטחון ובשלום"

"אריק היה ממעצבי דמותה של המדינה, מצביא ומדינאי, מפקד נועז בביטחון ובשלום", אמר יו"ר קדימה כיום, ח"כ שאול מופז. "בקוראו 'קדימה!' הלכו אחריו דורות של לוחמים, מפקדים ואזרחים. דמותו ורוחו היו לי למצפן בדרכי בצה"ל ובשירות המדינה. מנשרים קלו ומאריות גברו".

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הודה כי בין שרון - שר ביטחון בעצמו בעבר - לבינו התגלעו בעבר חילוקי דעות מהותיים, אולם "תמיד הערכתי את ניסיונו ואת מנהיגותו. "שרון היה בראש ובראשונה מצביא צבאי יוצא דופן וממעצביו של צה"ל כצבא החותר למגע ולהכרעה מהירה של האויב. הוא הפגין את מצביאותו בשדה המערכה, הן בקרבות מול צבאות סדירים והן בלחימה בטרור. מערכת הביטחון, ששרון היה בשר מבשרה ואף עמד בראשה, מרכינה היום ראש עם לכתו".

 (צילום: gettyimages, דובר צה"ל, AFP) (צילום: gettyimages, דובר צה
(צילום: gettyimages, דובר צה"ל, AFP)

 

עו"ד יורם ראב"ד מפורום החווה סיפר על השיחה האחרונה עם אריק: "טיפלתי ברישום מפלגת קדימה בבחירות לכנסת וכשרשם המפלגות אישר את שם המפלגה התקשרתי בערב לחווה לבשר לאריק. ענתה לי העוזרת שלו והיא אמרה שזה זמן לא טוב כי אריק מאוד חלש. כעבור כשעה חלה ההידרדרות במצבו הרפואי שהסתיימה היום". הוא סיפר על פורום החווה שליווה את שרון כראש ממשלה, "הוא היה בנוי מאנשים שהלכו עם אריק בדרך, אנשים חסרי אינטרסים ואג'נדה אישית. אריק הקשיב לכולם וקיבל את ההחלטות שהיו בעיניו הנכונות ביותר לפי צו מצפונו".

 

הוא סיפר גם על אריק החבר: "אריק הפוליטיקאי היה אדם שונה מאריק החבר. היה אדם חם עם חוש הומור וציניות שרק המקורבים זכו להכיר. היה איש ענק שהשרה מנהיגות על כל הסובבים אותו. יום עצוב לכולנו".

 

צילום: גדי קבלו, "ידיעות אחרונות"
 

ועדת סמלים וטקסים תכונס על מנת לאשר את מועד וסידורי ההלוויה הממלכתית. שרת התרבות הספורט לימור לבנת, המשמשת כיו"ר הוועדה, כינתה את שרון "מצביא עז רוח ומפקד נערץ ואמיץ, שסחף בכוח אישיותו את חייליו והכריע קרבות ברגעים קריטיים. היום אני זוכרת את אריק איש התרבות, בעל חוש ההומור, אריק האיש החם בעל הנימוסים, הרומנטיקן, איש המשפחה - כשבכל אלה משולבים נחישות, החלטיות ויכולת ביצוע אדירה".

 

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר כי שרון ייזכר כמנהיג גדול. "לאורך השנים היינו במחנות מנוגדים, אך אי אפשר שלא להעריך אדם שידע לשנות את תפיסת עולמו ולהכיר בדרך הנכונה עבור מדינת ישראל", אמר כשהוא רומז על החלטתו בנוגע להתנתקות. "כשהייתי שר השיכון בממשלתו ראיתי ראש ממשלה בטוח בעצמו, שקול, קר רוח, אחד שלא חושש לקבל החלטות, גם נגד הרוח. ציוני אמיתי שטובת המדינה לנגד עיניו. אריאל שרון היה מנהיג עם אומץ וככזה ייזכר בספר תולדות ישראל".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר בעקבות מותו של שרון כי "צה"ל מרכין את ראשו ושולח את תנחומיו הכנים לבני המשפחה. סיפור חייו של שרון שזור בהיסטוריית צה"ל במדינת ישראל. אריק היווה דוגמה ומופת לדורות של לוחמים ומפקדים. מורשתו תמשיך ללוותנו בעשייה למען ביטחון ישראל". 

 

"נאבק נגד כל הסיכויים עד שנחלש לבו"

ד"ר אריה וולנר מבית החולים השיקומי בשיבא תל השומר מסר כי במהלך שנות אשפוזו אריאל שרון "התגבר על לא מעט סיבוכים שנבעו ממצבו. גם בשבוע האחרון הוא ניהל מאבק קשה בניגוד לכל הסיכויים. היום נחלש לבו והוא נפרד בשלווה מבני משפחתו".

 

פרופ' שלמה נוי, מנהל בית החולים השיקומי, הסביר כי "בשבוע האחרון חלה הידרדרות ממושכת במערכות גופו של ראש הממשלה לשעבר. בכל תהליך כזה בסופו של דבר כישלון הלב גורם למוות". הוא הבהיר כי בשבוע זה "לא ננקטו פעולות אקטיביות, אלא רק טיפול תומך וטיפול בנוגדי כאב".

 

השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
גלעד שרון. "חייבים תודה להמונים שהתפללו לשלומו"
צילום: עופר עמרם
צילום: גטי אימג'בנק
אריאל שרון. הלך לעולמו בגיל 85
צילום: גטי אימג'בנק
מומלצים