שתף קטע נבחר

מקניבליזם לחיבוקים: הפוגה במלחמת אזרחים

בתום חודש של אלף הרוגים ודיווחים על קניבליזם הגיעו הכוחות הנלחמים ברפובליקה של מרכז אפריקה, השסועה במלחמה עדתית, להפסקת אש

אחרי עשרה חודשים של קרבות דמים, דיווחים על קניבליזם וביזה בלתי נגמרת - הפסקת אש ברפובליקה המרכז אפריקנית : אנשי מיליציות יריבות ברפובליקה הגיעו היום (יום א') להפסקת אש והחלו לחבק אחד את השני בבירה בנגוי. זאת לקראת תחילת ההתעייצויות בנוגע לסוגיה - מי יחליף את הנשיא שהתפטר תחת הלחץ הבינלאומי.

 

ילדי מרכז אפריקה מחפשים טעם לחיים

 

עוד חדשות בעולם:

ביש מזל: מטוס התרסק פעמיים ביום אחד. צפו

בעקבות ה"רומן": זוגתו של הולנד אושפזה

נערות הכו חברת ילדות ואחזו בה בזמן אונס

 

"אני אומר לך, זה מרגיש טוב", אמר קפטן סולימן דאודה, תשוש קרבות, אחרי שהחליף את מגפי הלחימה שלו לכפכפים. דאודה הוא חבר בתנועת המורדים סלקה שביצעה הפיכה במדינה במרס 2013. הפיכה שהעלתה לשלטון במדינה, שרובה נוצרית, את הנשיא המוסלמי הראשון מישל ג'וטודיה. בשבת הוא התפטר מתפקידו ויצא לגלות בבנין.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
עדי ראייה ועל ידי ראש הסגל של המדינה דיווחו כי שני הצדדים הגיעו לפריצת דרך במשא ומתן, שתווך על ידי משקיפים צרפתים ואפריקנים, עם שחר בשכונה בימבו שבבנגוי. הפיוס העניק קרן אור של תקווה לאלימות העדתית במדינה שהיה חשש כי תחמיר בעקבות התפטרות ג'וטודיה.

 

"הלכנו לשוק ושתינו יחד", אמר דאודה. "אני לא יודע אם זה ימשיך, אבל זה היה מעולה, והקהל הריע", אמר רוג'ר קומבו, גורם רשמי פוליטי נוצרי שהיה עד ראייה לסצנה. דיווי לואיס פרפייט, איש מיליציה נוצרי, אמר: "דיברנו על איך לבצע את זה, שאלנו את עצמנו למה אנחנו הורגים אחד את השני. בעצמי הרגתי כמה מורדים מהסלקה. אבל האווירה הייתה מדהימה".

נוצרים מפגינים כוח עם מצ'טות בבנגוי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נוצרים מפגינים כוח עם מצ'טות בבנגוי(צילום: AFP)

תושבים מיידים אבנים על מכונית ובה שני ילדיו של קולונל סלקה לשעבר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תושבים מיידים אבנים על מכונית ובה שני ילדיו של קולונל סלקה לשעבר(צילום: AFP)

דאודה שמר על היציאה הדרומית של בנגוי בשכונה בימבו שנפתחה מחדש היום אחרי לילה מתוח. פרפייט הוא חייל לשעבר שהצטרף לכוחות המיליציה הנוצריים שהוקמו במטרה לנקום פשעים שבוצעו על ידי המורדים המוסלמים, שהרגו את בתו.

 

פרפייט הוא אחד מבין מאות חיילים לשעבר שהקימו מיליציות נוצריות לאחר שסבלו מרדיפות בשל עדתם בידי הממשלה המוסלמית. הנשיא הזמני אלכסנדר-פרדיננד נג'ונדט הגיע היום לשדה התעופה, שם מצאו מקלט 100 אלף בני אדם והפציער בהם לחזור לביתם. מוקדם יותר היום בית המשפט החוקתי הורה לנג'ונדט להתחיל בארגון בחירות חדשות לנשיאות.

חיילים מהכוח האפריקני עוצרים בוזזים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיילים מהכוח האפריקני עוצרים בוזזים(צילום: AFP)

הפיוס היום בא בעקבות סוף שבוע קטלני שבו עלו דיווחים על קניבליזם וביזה בבירה בנגוי. המצב התייצב במהלך הלילה, אך ביזה עדיין התרחשה הבוקר. ראש הסגל גנרל פרדיננד בומבוייק אישר כי כלי הנשק הונחו לאחר שהושגה "עסקה" בין המורדים.

 

"הלוחמים חיבקו זה את זה. הם ביקשו סליחה והקהל הריע", אמר גורם רשמי מהממשלה רוג'ר קומבו לסוכנות הידיעות הצרפתית. דאודה אמר לסוכנות "השגנו הפסקת אש". "היו שיחות כל הלילה. בבוק נפגשנו ואמרנו כי אין סיבה

שנילחם כעת שג'וטודיה איננו. אנחנו מחכים להוראות מהרשויות העתידיות שלנו".  

 

הנשיא החדש שייבחר יירש מדינה בקשיים, שבה שנאה עדתית קשה, כמיליון בני אדם, מתוך 4.6 מיליון התושבים במדינה, עקורים מבתיהם, משבר הומניטרי חסר תקדים, ממשל משותק וכלכלה בכאוס. בעשרת החודשים של האלימות במדינה כמעט חמישית מהאוכלוסייה נעקרה ממושבה. כ-1,000 בני אדם נהרגו רק בחודש האחרון, וזאת למרות התערבותה הצבאית של צרפת ונוכחותו של כוח המשקיפים האפריקני.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"התחבקו ושתו". חיילי אנטי-בלקה בבנגוי
צילום: רויטרס
מומלצים