שתף קטע נבחר

צילום: AP

אריאל שרון נטמן: 'אבא אהוב, חזרת הביתה'

בניו של ראש הממשלה ה-11 ספדו לו לאחר שנטמן לצד אשתו לילי ליד חוות שקמים. עמרי שרון: "הבט סביב אריאל וראה את העם מוקיר את זכרך ומרכינים ראש. היית ראוי להערכה אבא"

פרידה אחרונה: ראש הממשלה ה-11 של ישראל אריאל שרון נקבר בצהריים (יום ב') לצד רעייתו לילי בגבעת הכלניות, סמוך לחוות שקמים. בהלוויה השתתפו בני משפחה, נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרים, חברי כנסת ואלפי אזרחים שבאו לחלוק כבוד אחרון. עמרי וגלעד, בניו של שרון, קראו קדיש מעל הקבר הטרי.

 

עוד בנושא:

פרס באשכבה: "אריק - חבר, מנהיג, מצביא"

קוניאק, צדפות מעושנות ומלחמות הגנרלים

 

את ארונו של שרון לעבר חלקת הקבר נשאו שמונה אלופים: סגן הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, המזכיר הצבאי של שרון גדי שמני, מפקד חיל הים רם רוטברג, מפקד חיל האוויר אמיר אשל, מפקד זרוע היבשה גיא צור, מפקד פיקוד דרום שלמה (סמי) תורג'מן, ראש אגף המודיעין אביב כוכבי ומפקד פיקוד צפון יאיר גולן.

  

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, ספד לשרון בהלוויה. "היום כשאתה שב בפעם האחרונה אל הבית שכה אהבת, עלו ובאו טורים ודורות של לוחמים להצדיע לך בפעם האחרונה, כמו הייתה קריאתך 'אחריי' ממשיכה ומהדהדת באוזנם. באתי להצדיע לך גם אני היום כראש המטה הכללי של צה"ל, כלוחם, כמפקד בצנחנים ובצה"ל, שהלך אחריך בתחנות שונות בדרך גם כשהדרגות כבר לא עיטרו את כתפיך", אמר גנץ.

 

הרמטכ"ל אמר עוד בדברי ההספד שלו: "באתי לומר לך כי הצבא המגן של העם אשר היה יקר לך כל כך ימשיך להתקיים בצלמך ובדמותך עוד שנים רבות. באתי לספר לך כיצד ימשיכו ויעוצבו מפקדי צה"ל לאור התכונות שניכרו בך כמפקד: מבט מפוכח וקר רוח, חשיבה שתוצאתה יוזמה ונחישות. אלה הם שלושת הפנים הנחוצים לכל מנהיג ומפקד בראייתי".

 

עמרי, בנו הבכור של שרון, אמר בהלוויה: "אריאל, כך נהגתי לפנות אליך בחלק גדול מחיי הבוגרים. הייתה לי הזכות להיות חלק ממעגל האנשים שעבדו בשבילך איתך ואותך. זכות גדולה לראות איך אתה מתייחס ברצינות ובכבוד עילאי ובאחריות לתפקיד רה"מ. רה"מ של מדינת ישראל איך אתה לומד נושא חדש, איך אתה שוקל ומקבל החלטות, איך אתה מתכנן, לומד מהן ההשלכות של ההחלטות ומהלכים ובעיקר דואג לעתיד מדינת ישראל שהייתה חשובה לך כל כך".

 

עוד אמר עמרי כי "הבט סביב אריאל, הבט סביב וראה את העם הנאסף והמתגודד סביב הגבעה. הבט וראה כיצד הם מודים שהגנת עליהם. איך הם מוקירים אותך ששמרת עליהם והובלת אותם. איך הם אוהבים אותך איך הם מתגעגעים אליך ומרכינים ראש. היית ראוי להערכה אבא".

קברו של שרון (צילום: AP) (צילום: AP)
קברו של שרון(צילום: AP)

הנשיא פרס מניח זר על הקבר (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
הנשיא פרס מניח זר על הקבר(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וגלעד שרון (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
נתניהו וגלעד שרון(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

צמרת המדינה ואורחי טקס ההלוויה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
צמרת המדינה ואורחי טקס ההלוויה(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

קברו של שרון (צילום: AP) (צילום: AP)
קברו של שרון(צילום: AP)
 

הבן הצעיר גלעד אמר מעל קבר אביו: "בערב ראש השנה 1967 נהרג אחינו הגדול גור בתאונת נשק. זה היה ללא ספק האירוע שהשפיע על הבית יותר מכול. אין לך דבר עצוב ממותם של ילדים. גור היה ילד מיוחד, בעל חוש הומור ומנהיג. עובדה מדהימה היא שאבא שלי לא פגע בעצמו אלא המשיך לחיות. עוצמת הכאב איננה פוחתת עם השנים, רק המרווחים בין הדקירות ארוכים יותר, כך הוא עצמו ניסח זאת פעם".

 

גלעד אמר עוד בדברי ההספד: "אומרים שאי אפשר לחיות שבועיים בלי כליות, אז אומרים. אמרו שאי אפשר לבצע איגוף של טנקים דרך הדיונות מצפון לאום כתף עד לקרב המזהיר שבו הבקעת את המערך המצרי המכרזי בסיני בששת הימים. אמרו שאי אפשר לחצות את תעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים עד שהובלת את המבצע והכרעת את המלחמה. אמרו שאין ברירה ועולים מברית המועצות המתפרקת ישוכנו, באוהלים אבל אתה דאגת שלא יישאר עולה אחד ללא קורת גג. אמרו שאי אפשר להתגבר על הטרור הפלסטיני בראשית העשור הקודם. אז אמרו. אבל אתה החלטת על מבצע חומת מגן ועשית סדר שנשמר עד היום. פעם אחר פעם הפכת את הבלתי אפשרי למציאות. כך נרקמות אגדות, ככה נוצר אתוס של עם".

ארונו של שרון נישא על ידי אלופי צה"ל (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
ארונו של שרון נישא על ידי אלופי צה"ל(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
בהמשך התייחס גלעד ל תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה שאותה יזם שרון: "קרוב ל-60 שנה היית בחזית האירועים בישראל תוך שאתה לוקח בהם חלק פעיל ומרכזי. אין תחום שלא הטבעת את חותמך: בחקלאות, בתעשייה, בבנייה, בעלייה, ביחסי החוץ ועוד. ברמת הגולן, ביהודה ושומרון, בנגב ובערבה. גם מי שיש בלבו עליך בשל אובדן היישובים בעזה, יש לזכור שאתה הקמת יישובים יותר מכל אחד אחר".

 

בסיום דבריו סיפר גלעד על הרגעים האחרונים בחייו של אביו: "יום שבת, חדר 10 במחלקה בתל השומר, אנחנו לידך. נכדיך מתרוצצים בחדר, המולה של בית, שיחה ערנית וקולחת כמו במשק ורק גיבור המחזה שוכב ללא ניע. מוסיקה ברקע, אריק לביא ואריק איינשטיין. אריק ואריק שרים לאריק. אני מחזיק את ידך ומלטף את פניך, פני אבי הגווע. אבא אהוב, חזרת הביתה".

 

הרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ קרא פרק תהילים והחזן הצבאי הראשי סא"ל שי אברמסון נשא את תפילת "אל מלא רחמים". בהמשך שר הזמר מיקי גבריאלוב את השיר "אימא אדמה". ההלוויה הסתיימה במעמד הנחת הזרים ובמטח כבוד.

 

השיירה הצבאית עם רכב הקומנדקר שנשא את ארונו של שרון, עצרה מוקדם יותר באתר "יד לשריון" בלטרון, שם נערך כינוס מיוחד של פורום מטכ"ל. מפקד חטיבת אלכסנדרוני, אלוף משנה דוד זיני, אמר בכינוס שבו נכחו גם בניו של שרון – עמרי וגלעד: "מסע הלוויה שבו אנו מלווים את אלוף אריאל שרון במנוחתו האחרונה עובר בנקודה זו, בעמק שראה קרבות רבים בהיסטוריה של עם ישראל. במקום שהיה לאבן דרך משמעותית במסלול חייו".

 

זיני אמר עוד כי "הקרב בלטרון, שבו נפצע קשה ובו נפלו חללי החטיבה, עיצב את דמותו של אריק כלוחם, כמפקד ולימים כמצביא שהטביע את חותמו על צבא ההגנה לישראל. חטיבת אלכסנדרוני ופורום המטה הכללי מצדיעים ללוחם אמיץ, מפקד ומנהיג".

נאום מרגש בטקס האשכבה. טוני בלייר (צילום: AP) (צילום: AP)
נאום מרגש בטקס האשכבה. טוני בלייר(צילום: AP)

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בטקס האשכבה (צילום: AP) (צילום: AP)
ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בטקס האשכבה(צילום: AP)

מנחם. טוני בלייר עם עמרי וגלעד שרון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מנחם. טוני בלייר עם עמרי וגלעד שרון(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

סגן נשיא ארה"ב ביידן בטקס האשכבה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סגן נשיא ארה"ב ביידן בטקס האשכבה(צילום: EPA)

בבוקר התקיים ברחבת הכנסת בירושלים טקס האשכבה הממלכתי לשרון בנוכחות נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בני משפחתו של שרון ואישים מחו"ל – בכללם סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן.

 

"אריק, חבר, מנהיג, מצביא, אנו נפרדים ממך היום, היית כתף שעליה נשען ביטחונו של עמנו", אמר נשיא המדינה פרס בטקס האשכבה. "תולדות חייך שזורים בתולדות המדינה. טביעות רגליך טבועות בכל גבעה ועמק. טביעות אצבעותיך ניכרות בכל מצב מדיני ובכל מוצב צבאי".

 

פרס סיפר בנאומו על הרגע שבו התבקש להציג בפני ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון "קצין צעיר שהיה אז סטודנט להיסטוריה באוניברסיטה העברית ושהיו לו רעיונות מקוריים להכות בפדאיון שהסתננו לירושלים". פרס ציין בהקשר זה כי "התיאור שקיבלתי עליו נשמע באוזניי כשיר יותר מאשר כביוגרפיה. נאמר לי שאתה חכם ואמיץ, בלתי שגרתי ונועז, בעל כושר הנהגה וכושר החלטה נחוש. צעיר, אריק שרון שמו, נולד לגדולות".

 

בהמשך התייחס פרס לחברות שנוצרה עם שרון. לדבריו, "חשתי שלפניי צעיר שהוא משכמו ומעלה, נכון לשרת את עמו עד תום ביכולת נדירה. בן גוריון אהבו ממבט ראשון. דבריו כבשו לבבות, פקודיו הלכו אחריו בעיניים עצומות. ישראל אהבה אותו והוא אהבהּ, הוא אהב את בניה ורגביה. אנחנו מלווים היום למנוחה אחרונה לוחם משכמו ומעלה, מפקד שידע לנצח. מנהיג שנשם חלום".

 

 

לאחר מכן נאם בטקס האשכבה ראש הממשלה נתניהו. "אריאל שרון היה מגדולי המצביאים שקמו לעם ישראל ולצבא ההגנה לישראל. אריק שייך לדור המייסדים, דור הקוממיות – וקוממיות ישראל הייתה מותנית בראש ובראשונה בהעמדת דור לוחמים יהודים שיחדש את מורשת הגבורה היהודית בארץ ישראל, מורשת שנראה היה שעברה מן העולם משנות הגלות. לאריק שרון היה תפקיד מרכזי בבניית מורשת גבורה זאת".

 

נתניהו אמר עוד כי שרון "לחם בשורות צבא ההגנה לישראל במשך שנים ארוכות, ממלחמת העצמאות ועד לקרבות הגורליים של מלחמת יום הכיפורים. בדוקטרינת הלחימה של צה"ל הוא הניח יסודות מרכזיים, ובראשם תפישת התגמול והיוזמה במלחמה נגד הטרור. אריק גם גילם ויישם בפיקודו את תורת האיגוף בקרב. הוא גילה אומץ לב ותושייה שהוקרנו לפקודיו, ותרם תרומה חשובה לעוצמת הלוחמים".

 

ראש הממשלה התייחס בנאומו גם למחלוקות הקשות עם שרון. לדבריו, "לא תמיד הסכמתי עם אריק, ולא תמיד הוא הסכים איתי, אבל כשהוא שירת בממשלתי וכשאני שירתּי בממשלתו עבדנו בשיתוף פעולה למען ביטחון ישראל ולמען כלכלת ישראל. אריק היה אדם מעשי, פרגמטי, והפרגמטיות שלו הייתה נטועה ברגש עמוק למדינה ורגש עמוק לעם היהודי".

 

 (צילום: gettyimages, דובר צה"ל, AFP) (צילום: gettyimages, דובר צה
(צילום: gettyimages, דובר צה"ל, AFP)

סגן נשיא ארה"ב ביידן סיפר בטקס האשכבה כי היכרותו עם שרון נמשכה 30 שנה. "למדינה כמו ישראל", אמר ביידן, "התחושה על אובדנו של מנהיג זה היא כמו מוות במשפחה. רבים

מעמיתיי האמריקנים, חלקם נמצאים כאן, מרגישים את אותה תחושת אובדן. אני אומר לבני המשפחה, זהו כבוד גדול להיות כאן בשם עמי להביע את תנחומיהם של נשיא ארה"ב ושל העם האמריקני במאורע זה. בפגישותיי עמו מיד היה ניתן להבין למה שרון מכונה 'הבולדוזר'".

 

ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר סיפר בנאומו על הרגע שבו שינה את התייחסותו לשרון. "פגישותיי הרשמיות עם אריק שרון היו קשות", אמר מי שמכהן כיום כשליח הקוורטט למזרח התיכון. "ואז פעם אחת הזמנתי אותו לביתי לארוחת ערב שלא לפרוטוקול. רציתי להכיר את האיש, ואז ראיתי אריק שונה לגמרי – לבבי, קשוב, מקסים ומלא תשוקה לארצו כמובן אבל גם למשפחתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אריאל שרון ז"ל
צילום: רויטרס
צילום: הרצל יוסף
קברו של שרון
צילום: הרצל יוסף
מומלצים