שתף קטע נבחר

פוענח כתב סתרים: כך מגייסת המאפיה

חקירת רצח ברומא הובילה לחשיפת צופן שנראה כמורכב מכתב חרטומים עתיק - והתברר כהוראות לביצוע טקס חניכה לארגון פשע. מה הוביל לפענוח?

משטרת איטליה הודיעה כי פענחה צופן מסתורי שחושף טקס חניכה חשאי במאפיה. ככל הנראה הצופן נכתב באלפבית מיוחד שנהגה על ידי חברים ב"נדרנגטה", רשת פשיעה שבסיסה הוא אזור קלבריה שבדרום איטליה. 

 

עוד חדשות בעולם :

שחקנית ומאהבת. האישה ה-2 של נשיא צרפת

אופס: המטוס נחת בשדה התעופה הלא נכון

הגיליוטינה של היטלר נמצאה במרתף מוזיאון

קרבות אל-קאעידה בסוריה: 70 הוצאו להורג

 

המסמך ובו הצופן נמצא במהלך חקירת רצח ברומא בשנה שעברה. שני שוטרים חובבי תשבצי היגיון חקרו במשך שבועות את כתב היד, עד שפענחו אותו. ב-BBC נכתב כי האותיות, שדומות לכתב חרטומים מצרי, נראות כשילוב של יוונית, סינית וכתב קירילי. בעיתון הבריטי "טלגרף" דווח כי פריצת הדרך אירעה כשהחוקרים פענחו את הסימן שמייצג את האות C.

צופן המאפיה. "ברית נצחית לחברה המכובדת" ()
צופן המאפיה. "ברית נצחית לחברה המכובדת"

או אז התברר כי כתב היד הוא ככל הנראה חלק מתהליך שבועת חברים חדשים לארגון פשע מקומי המכונה "סאן לוקה". "התוכן הוא למעשה הדברים שהמאפיונר צריך לדקלם כדי להיות חלק מה'נדרנגטה'", אמר רנאטו קורטזה מהמשטרה האיטלקית.

 

שבועת דמים

המסמך המתורגם עשיר בסימבוליות, ומתאר כיצד לזהות "מאפיוזו", חבר במאפיה - בעזרת סימנים מסוימים. כתב היד, שמתייחס להבטחה ל"דם וכבוד", שופך מעט אור על המיסטיקה שהמאפיה מנסה ליצור בעת שהיא מגייסת חברים חדשים. "הטקס צריך להתקיים במקום קדוש, מקודש ומאובטח", נכתב במסמך.

 

הצופן המסתורי, שדפיו נמצאו לצד כלי נשק ותחמושת, מסביר כיצד לנהל את טקס החניכה למאפיה: "עבור ההטבלה דרושים חמישה אנשים – לא יותר ולא פחות". לפי המסמך, בטקס יש להשתמש בסכין או בחפץ חד אחר, כדי לבצע חתך בעור על מנת להביע שבועת דמים שבה נשבע החבר "ברית נצחית לחברה המכובדת".

 

קוזה נוסטרה, מלפנייך

"נדרנגטה" נחשב כעת לארגון הפשע החזק באיטליה, ואף עקף את המאפיה הסיציליאנית "קוזה נוסטרה". רשת הפשע "נדרגנטה"- מבריחת הקוקאין הגדולה באירופה - היא חובקת עולם, ופרט לפעילות באירופה יש לה גם קשר הדוק לקרטלי הסמים בקולומביה. "מציאת מסמך כזה מראה שאפילו אם הם מכוונים לעסקי ענק ופועלים כארגון פשע עם נוכחות גלובלית, הם עדיין משתמשים בשיטות ארכאיות", אמר קורטזה. 

 

פענוח הצופן התרחש בעת חקירת רצח וינצ'נזו פמייה ברומא, ולדברי בכיר המשטרה קורטזה זו הפעם הראשונה שמסמך מעין זה נמצא בבירת איטליה. על אכזריותה של המאפיה האיטלקית "נדרגנטה" ניתן ללמוד מהמקרה שנחשף לפני פחות מחודשיים, אז חברי ארגון הפשע נתנו לחזירים מורעבים לאכול מאפיונר יריב - עוד כשהיה בחיים. הגנגסטר שעשה זאת נעצר שנה וחצי לאחר מכן, אחרי שנשמע מתפאר במעשיו וחוגג את החיסול המזעזע: "מאמא מיה, החזירים לא השאירו כלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לצד כלי נשק ותחמושת. כתב הסתרים
מומלצים