שתף קטע נבחר

ממציא הקלצ'ינקוב לפני מותו: מרגיש אשם

לפני מותו שלח מפתח הרובה מכתב לכנסייה ברוסיה ובו הביע את המחשבות שטרדו את נפשו: "האם נשקי אחראי למות רבים?". הכנסייה: פטריוט אמיתי

מפתח הרובה שהרג יותר בני אדם מכל נשק אחר התחרט על המצאתו לפני מותו. כך עולה ממכתב שכתב כמה חודשים לפני מותו בגיל 94, מיכאיל קלצ'ניקוב, ממציא רובה ה-AK-47 הידוע יותר בשמו - קלצ'ניקוב. במכתב מלא חרטה ששלח לנציגי הכנסייה האורתודוקסית הרוסית תהה קלצ'ניקוב אם הוא אחראי למותם של כל אלו שנהרגו בידי נשקו.

 

עוד חדשות בעולם:

סיסי כוסס ציפורניים. מצרים מצביעה על חוקה

נסראללה ושר החוץ האיראני נפגשו בביירות

פלורידה: נרצח אדם ששלח SMS במהלך סרט

 

במכתב, שפרסם אתמול (יום ב') העיתון הרוסי "איזבסטיה", כתב ממציא הנשק המפורסם: "הסבל של נשמתי קשה מנשוא. אני שואל את עצמי ללא הרף את השאלה הלא-פתורה, 'אם הנשק שלי אחראי לסיום חייהם של רבים, האם אני - מיכאיל, נוצרי אורתודוכסי - אחראי למותם?'". "ככל שאני חי, השאלה טורדת את מוחי, ככל שאני מרבה במחשבותיי, אני חושב כיצד אלוהים אפשר לבני האדם לחיות על פי יצרים של קנאה, חמדנות ואגרסיביות".

 

ממציא הנשק גם הביע פסימיות לגבי עתיד האנושות. "הכול משתנה, רק האדם ודרך חשיבתו נשארים אותו הדבר. האדם חמדן, אכזר, חסר לב וחסר מנוח", כתב. המכתב, שנשלח באפריל, סותר את עמדותיו הקודמות של קלצ'ניקוב שחזר ואמר בעבר לכלי תקשורת שהוא פיתח את הנשק כדי להגן על המדינה שלו ושאי אפשר להאשימו במעשיהם של אחרים.

ממציא הנשק מיכאיל קלצ'ניקוב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ממציא הנשק מיכאיל קלצ'ניקוב(צילום: רויטרס)

ה-AK-47, שפותח על ידי קלצ'ניקוב ב-1947, הועתק על ידי יצרנים ברחבי העולם וידע מספר גלגולים, האחרון שבהם הוא הדגם 74-AK. הרובה, שממנו יוצרו כ-100 מיליון יחידות במרוצת השנים, הרג יותר בני אדם מכל נשק אחר בעולם.

 

הכנסייה שיבחה את כנותו של קלצ'ניקוב ואף כינתה אותו "פטריוט אמיתי". העיתון ציטט את תגובת הפטריארך האורתודוקסי שאמר כי "אם השימוש בנשק נעשה לטובת הגנת המולדת, הכנסייה תומכת גם במי שהמציא אותו וגם במי שמשתמש בו".

  

למרות שכלי הנשק לא מצטיין ביכולות הדיוק שלו, הוא יעיל גם בחולות ובגשם, תנאים שבהם נשקים מתוחכמים יותר כמו ה-M-16 האמריקני נתקעים ולא מתפקדים.

 

קלצ'ניקוב, שפיתח את הנשק בעת שהיה בשנות העשרים לחייו, הלך לעולמו בביתו שבעיר איזווסק שבהרי אוראל לפני כחודש. בהודעה שפרסמה סוכנות הידיעות הרוסית "איטר-טאס" נמסר כי באותה עיר עדיין מייצרים את הרובה. קלצ'ניקוב הוכרז כגיבור לאומי וקיבל מדליות הוקרה רבות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"הסבל שלי קשה מנשוא". קלצ'ינקוב
צילום: AFP
מומלצים