שתף קטע נבחר

צילום: גדי קבלו, מוטי קמחי

גרים-גייט: חבר הקונגרס, הרב ומעטפות הכסף

הפרשה שמטלטלת את משטרת ישראל היא חלק אחד בפאזל של חקירה שמתנהלת בארה"ב נגד חבר בית הנבחרים מייקל גרים. גרים, לשעבר לוחם מארינס ואיש עסקים, חשוד כי קיבל תרומות לא חוקיות מחסידיו של הרב פינטו. איך מצא את עצמו סוכן ה-FBI לשעבר נחקר על-ידי חבריו?

הזווית האמריקנית: בעוד פרשת הרב יאשיהו פינטו מתפוצצת הלילה (יום ה') בישראל, במרחק אלפי קילומטרים משם, בארצות הברית, מתנהלת חקירה פדרלית נגד חבר קונגרס בכיר בגין קבלת תרומות לא חוקיות מחסידיו של הרב פינטו. מה חיבר בין חבר הקונגרס לבין הרב הישראלי? התשובה לשאלה היא ככל הנראה - כסף, הרבה מאוד כסף. 

 

ראש הממשלה נתניהו וחבר הקונגרס גרים (צילום: מתוך ה-flickr של מייקל גרים) (צילום: מתוך ה-flickr של מייקל גרים)
ראש הממשלה נתניהו וחבר הקונגרס גרים(צילום: מתוך ה-flickr של מייקל גרים)

 

הרב פינטו, ה-FBI, מפקד יחידת-העל והשר: הקשרים נחשפים - מח"ש בודקת

ההשפעה, הכסף והסתבכות הרב פינטו

 

מייקל גרים עשה דרך ארוכה עד שהגיע לקונגרס בגבעת הקפיטול. גרים נולד בברוקלין בשנת 1970, גדל בקווינס, התגייס למארינס ב-1989 ולחם במלחמת המפרץ הראשונה נגד משטרו של סדאם חוסיין. מאז שחרורו למד בקולג' (תואר ראשון בחשבונאות ותואר במשפטים), עבד בחברת השקעות, התגייס ל-FBI והיה סוכן בבולשת הפדרלית. הוא חזר לעולם העסקים ואז, בשנת 2010, נכנס לפוליטיקה ונבחר לבית הנבחרים של ארה"ב כנציג סטייטן איילנד וחלק מברוקלין מטעם המפלגה הרפובליקנית.

 

בין לבין הוא גם ביקר בישראל ואף פגש את ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש העיר ירושלים ניר ברקת. בביקור ב-2012 נקשר שמו בפרשה שעשתה כותרות

בשל חשד ל"התנהגות בלתי הולמת" של חברי קונגרס: הם קפצו לכנרת בשחייה לילית בעירום, לפי עדויות אחרי שחלקם לפחות שתו לשוכרה. 

 

ביקר בעבר בישראל. גרים עם ראש העיר ירושלים ברקת (צילום: מתוך ה-flickr של מייקל גרים) (צילום: מתוך ה-flickr של מייקל גרים)
ביקר בעבר בישראל. גרים עם ראש העיר ירושלים ברקת(צילום: מתוך ה-flickr של מייקל גרים)

בדרך לבית הנבחרים זכה גרים לתמיכה מצד בכירים רפובליקנים כג'ורג' בוש האב (הנשיא לשעבר), ג'ון מקיין (לשעבר מועמד לנשיאות), שרה פיילין (לשעבר מועמדת לסגנית נשיא ומושלת אלסקה) ורודי ג'וליאני (לשעבר ראש העיר ניו יורק). כעבור שנתיים, בשנת 2012, נבחר גרים לכהונה נוספת בבית הנבחרים, אולם כתבת תחקיר של העיתון "ניו יורק טיימס" הטילה רבב בבחירתו.

 

בכתבה ב"ניו יורק טיימס", המזוהה עם המפלגה הדמוקרטית, נטען כי גרים הסתובב ב-2009 ברחבי ניו יורק עם עופר ביטון, אחר מעוזריו הקרובים של הרב יאשיהו פינטו, כדי לגייס תרומות מחסידי הרב.

לגרים הייתה סיבה טובה לפנות לרב הישראלי - כדי להגיע לכס הנכסף בבית הנבחרים הוא היה זקוק לכסף רב, ואת הכסף הזה הוא היה יכול למצוא אצל פינטו. ופינטו אכן סיפק את הסחורה לפוליטיקאי הרפובליקני, שנחשב למאמין קתולי שמתפלל בכנסייה מדי יום ראשון. 

 

במהלך מסעו של גרים עם חסידו של הרב פינטו הוא גייס יותר מחצי מיליון דולר - כחצי מסך התרומות לקמפיין הבחירות שלו. עובדה זו הולידה חקירה ב-FBI נגד האיש שהיה בעבר סוכן של הארגון.

 

על פי הדיווחים בארה"ב, ביטון נחקר בחשד למעילה במיליוני דולרים מכספי התרומות של חסידי הרב פינטו. זאת ועוד, העיתון "ניו יורק טיימס" פרסם גם עדויות על תרומות בלתי-חוקיות לגרים שכללו העברות של אלפי דולרים במזומן או באמצעות חברות קש. אותם תורמים אמרו בראיונות לעיתון הנחשב כי נתנו את הכסף למועמד לבית הנבחרים "כי ביטון אמר להם שהרב פינטו רוצה שאנשי הקהילה שלו יתרמו". תומכי הרב טענו גם שביטון סייע לקמפיין של גרים בתקווה שזה יחזיר לו טובה ויעזור לו להשיג גרין קארד ומעמד חוקי בארה"ב.

 

 (צילום: שלומי כהן- כיכר השבת, מוטי קמחי, AP) (צילום: שלומי כהן- כיכר השבת, מוטי קמחי, AP)
(צילום: שלומי כהן- כיכר השבת, מוטי קמחי, AP)

דוברו של פינטו הגיב לתחקיר "ניו יורק טיימס" ואמר כי הרב פגש את גרים, אולם לא היה מודע לגיוס הכספים האינטנסיבי של ביטון לטובת גרים. ביטון עצמו הכחיש שבכלל גייס תרומות למען המועמד הרפובליקני לבית הנבחרים.

 

למרות ההכחשות מצד מחנה הרב פינטו, ב-FBI נמשכת החקירה ורק שלשום דיווח העיתון "ניו יורק דיילי ניוז" כי דיאנה דוראנד בת ה-47, מקורבת לציר בית הנבחרים גרים, נעצרה ביוסטון באשמה שעברה על חוקי בחירות כדי להעביר כספים רבים לידיו של גרים. דוראנד נאשמת שהשתמשה ב"תורמי קש" כדי לחרוג מסכום התרומות המותר על פי החוק האמריקני כדי לסייע לקמפיין הבחירות של גרים. היא גם נאשמת כי שיקרה לסוכני FBI במהלך חקירתה.

 

נגד דוראנד הוגשה תלונה בבית משפט פדרלי בברוקלין בגין שימוש, כאמור, בתורמי קש - אנשים שמשתמשים בכספי תורמים אחרים ונותנים מתנות למועמד זה או אחר בשמם - כדי שתוכל לחרוג ממקסימום התרומה המותרת בחוק בסך 4,800 דולרים. על-פי מקורות בחקירה, כספי התרומות הלא-חוקיות הגיעו ל"מועמד A", שמאוחר יותר התברר כלא אחר מאשר גרים. על פי המקורות, דוראנג הייתה "חברה אישית של 'מועמד A' ובשלב מסוים היא וגרים ניהלו ביניהם רומן בשנת 2008 כשלגרים היו עסקים בטקסס".

 

במסגרת חקירת ה-FBI נדרש הרב פינטו להעיד נגדו והוגדר "עד מוגן". במסגרת ההסכם בין ה-FBI לבין פינטו, הטלפון שלו הושם בהאזנה והוא נדרש לספר לאמריקנים על כל תנועה כספית של מוסדות העמותה "חזון ישעיה". ככל הנראה, החוקרים האמריקנים זעמו בעקבות מידע שלפיו ייתכן שקצינים בכירים במשטרת ישראל ניסו לשחיר את פינטו, ובכך לפגוע בחקירה נגד גרים. הרב אף טען כי שר בכיר לשעבר ניסה להניאו ממתן עדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך ה-flickr של מייקל גרים
מהמארינס לגבעת הקפיטול. ציר בית הנבחרים גרים
צילום: מתוך ה-flickr של מייקל גרים
מומלצים