שתף קטע נבחר

בג"ץ מותח ביקורת: אין דד-ליין לחוק גיוס?

גיוס החרדים שוב מעורר סערה בעליון: נציגת המדינה אמרה כי החלטת שר הביטחון יעלון לדחות גיוס אלפים היא "סבירה". השופטים עימתו אותה עם מכתב ששלח היועמ"ש בעבר, תהו אם קיים תאריך יעד משוער לסיום הליך החקיקה - ונענו בשלילה

המדינה טוענת שדחיית גיוס של אלפי חרדים בזמן שחוק חדש עדיין אין היא "סבירה", אבל לשופטי בית המשפט העליון לא ברור מדוע אין תאריך סיום לאותו הליך חקיקה ולמה עמדת המדינה הפוכה מזו שהייתה בעבר. בג"ץ דן הבוקר (יום ג') בהרכב מורחב של תשעה שופטים בעתירות הדורשות לגייס את תלמידי הישיבות ולבטל את התמיכות לישיבות שבהן לומדים חייבי שירות צבאי.

 

עוד בחדשות:

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בבקשה שהוגשה לבג"ץ ביקשה המדינה דחייה נוספת בהליך, כדי להמשיך בהליך החקיקה של חוק הגיוס. המדינה, באמצעות עו"ד דנה בריסקמן, נימקה זאת בכך שהחלטתו של שר הביטחון לדחות את הגיוס של אלפים היא "סבירה, נוכח הליכי החקיקה האינטנסיביים של חוק הגיוס החדש".

 

בתגובה לאותו נימוק אמר שופט העליון סלים ג'ובראן: "לא תמיד קיום ישיבות רבות מעיד על התקדמות הליכי חקיקה". השופטים אף תהו אם קיים תאריך יעד משוער לסיום הליך החקיקה ונענו בשלילה.

 (צילום: עופר עמרם ) (צילום: עופר עמרם )
(צילום: עופר עמרם )
 

שופטי בג"ץ אף עימתו את נציגת המדינה עם מכתב ששלח היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לראש הממשלה ולשר הביטחון ב-2013, שבו נכתב כי אי-התחשבות בחוק הקיים, המחייב גיוס בגלל הליכי חקיקה חלופיים, מנוגד לדין. השופטת אסתר חיות דרשה לדעת אם היועץ המשפטי לממשלה שינה את עמדתו. נציגת המדינה ענתה: "העמדה נותרה בעינה, כוונתו של וינשטיין הייתה לזרז את הליכי החקיקה".

 

נציג הכנסת אמר כי בדיונים בכנסת עוד נותרו שאלות עקרוניות ומחלוקות אקוטיות שיכולות לעכב את הליכי החקיקה, אך כי הם נמצאים בשלבים מתקדמים וכי ראוי לאפשר לכנסת להשלימם.

 

העתירות לבג"ץ הוגשו בידי עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון, התנועה לאיכות השלטון ועו"ד יהודה רסלר. עו"ד אליעד שרגא, שמייצג את התנועה לאיכות השלטון, טען: "שלא נשחק בנדמה לי. אנחנו מכירים את הריטואל ותפסיקו לשחק משחקים. שיגידו מלתתכילה שאין כוונה לגייס אף אחד. שיגידו מראש ששר הביטחון לא רוצה לגייס כי הוא רוצה להיות ראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
דחיית הגיוס נמשכת
צילום: יובל חן
מומלצים