שתף קטע נבחר

ויסקונסין תוקפא; תמו העיצומים בש' התעסוקה

בתום דיון סוער בוועדת העבודה והרווחה, הוחלט להקפיא את תכנית "מעגלי תעסוקה", שמחייה למעשה את תוכנית ויסקונסין. בעקבות זאת הודיע ועד עובדי שירות התעסוקה על הפסקת העיצומים ופתיחת הלשכות לקהל

תכנית "מעגלי תעסוקה" תוקפא והעיצומים בשירות התעסוקה יופסקו. כך נקבע בתום דיון סוער שערכה ועדת העבודה והרווחה בתכנית, שאמורה על פני הדברים להחליף את תכנית ויסקונסין שבוטלה בלחץ הכנסת. בעקבות זאת הודיע ועד עובדי השירות כי העובדים חזרו לעבוד מהשעה 11:00.

 

 

יו"ר שירות התעסוקה, שרגא ברוש, נענה לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (ליכוד-ביתנו), להקפיא את תוכנית מעגלי תעסוקה, שמחייה למעשה את תוכנית ויסקונסין אך בגרסה מעודכנת. במקביל הודיע יו"ר ועד העובדים, עופר לוי, על הפסקת העיצומים, בתנאי שלא ינכו משכרם את ימי השביתה. ההקפאה נועדה לתת לוועדה זמן לדיון מעמיק בתכנית ובמקביל לפעול להגדלת תקציב ותקני השירות.

 

"משרד הכלכלה הוא משרד יצירתי", אמר כץ בדיון. כל מספר חודשים מתחלפים השמות של התכנית, אבל נשארת המגמה לצ'פר חברות ואנשים במשק הישראלי ולזרוק להם מפעם לפעם הרבה מאוד כסף. בשירות התעסוקה יודעים לעשות את העבודה יותר טוב ויותר זול. על פניו נראה שהממשלה כאחוזת אמוק מנסה כל מיני דרכים לרצות כמה אנשים. זו תחילת הדרך לחיסול שירות התעסוקה".

 

כץ גם פנה לברוש ואמר כי "האוצר לא סופר אותך, הוא משתמש בך. ולמה נציגי משרד הכלכלה לא פה? שלחו אותך להישחט? צר לי שזרקו את זה עליך, אתה אדם ישר וטוב, אבל אנחנו מסרבים ללכת אתך להרפתקה הזאת".

 

ברוש אמר בתגובה כי "המשימה לטפל ב-250 אלף מובטלים מקומה בשירות התעסוקה בלבד. אבל אין שום קשר ודמיון בין ויסקונסין למה שאנחנו מבקשים כאן". לדבריו, מדובר ב"תכנית ניסיונות על כמה מאות אנשים שבאבטלה עמוקה, כי אין בכוחנו לעשות הכול באמצעים הדלים של השירות. אין מומחיות כזאת אצלנו. שום סמכות לא נלקחת מעובדי השירות. אשמח אם תכריחו את משרד האוצר להוסיף לי תקנים".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) אמרה לנציגי הממשלה, "כבר היינו בפיילוט שקראו לו ויסקונסין והוא עלה מאות מיליונים. אתם שמים עלינו פס, ולא אכפת לכם שהורדנו את התכניות האלה מסדר היום. מעגלי תעסוקה זה רק רכיב של ויסקונסין, ואתם עושים את זה לא בסמכות ולא ברשות ותוקעים אצבע בעין של הכנסת".

 

ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) אמר לברוש: "יש כאן מתקפה על סמכויות המדינה ואסור לאפשר זאת. יש יותר מדי סדקים באנייה הזאת. אתה פותח את הדלת לעריצי ההפרטה של מדינת ישראל. בסוף אתה תאכל את הדגים המסריחים וגם תגורש מהעיר".

 

ח"כ רינה פרנקל (יש עתיד), לשעבר בכירה בשירות התעסוקה אמרה בתגובה כי "אף אחד לא מדבר כאן על הפרטה. גם היום שוכר השירות שירותים מחברות חיצוניות. זו באמת תכנית ניסיונית ואם היא לא תצליח, לא קרה כלום. הכוונה היא להקל על העומס הרב בשירות כשאין לעובדים כלים למלא את תפקידם, ולטפל באופן פרטני בכל דורש עבודה".

 

650 עובדי שירות התעסוקה פתחו בעיצומים בתחילת השבוע במחאה על ההחלטה להפעיל את תוכנית "מעגלי תעסוקה" באופן חד צדדי ומבלי שהושגו כל הבנות וסיכומים מולם ומול הסתדרות עובדי המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
לשכות שירות התעסוקה חזרו לעבוד
צילום: ירון ברנר
מומלצים