שתף קטע נבחר

נשים לרב לאו: דורשות להיבחן לרבנות

נשים המשתתפות בתוכניות מתקדמות ללימוד הלכה, דורשות כי יתירו להן לגשת למבחני ההסמכה לרבנות שמקיימת הרבנות הראשית, הסגורים כיום לגברים בלבד, כדי לקבל "הכרה ממלכתית" על ידיעותיהן ההלכתיות. במכתב לרב הראשי הזהיר עו"ד אביעד הכהן במרומז מפני פנייה לבג"ץ

נשים לומדות תורה דורשות מהרבנות הראשית לישראל כי תאפשר להן לגשת למבחני ההסמכה שהיא עורכת, כדי שתוכלנה להוכיח באמצעותם בקיאות בהלכה לשם מילוי תפקידים תורניים שונים. הן פנו לרב הראשי, דוד לאו, בטענה כי כיום מיועדים המבחנים לגברים בלבד – דבר המפלה אותן לרעה, והדגישו כי דרישתן מסתכמת במתן הזכות לגשת אליהם, ולא בסמיכתן לרבנות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

במכתב ששיגר עו"ד פרופ' אביעד הכהן בשם הקליניקות המשפטיות במכללת "שערי משפט", שבה הוא משמש כדיקן - ציין כי הגיעו אליהם פניות בעניין מנשים הלומדות בתוכניות מתקדמות ללימוד הלכה במוסדות שונים. הוא דורש מהרבנות להיענות לבקשה בהקדם, ומזהיר במרומז מפני פנייה לבג"ץ.

 

"יש צורך ממשי בכך"

לדברי עו"ד הכהן, בשנים האחרונות חלה תמורה רבתי בלימוד תורה לנשים, ומקצתן ממשיכות בלימוד אינטנסיבי במשך שנים רבות במסגרות מקבילות לבתי מדרש ו"כוללים" לגברים. "חלק מהלומדות שסיימו שלב ראשון בלימודיהן אף משמשות בפועל כ'יועצות הלכה", כתב, "מספר הפניות הרב שמגיע אליהן, מאות במספר מדי חודש בחודשו, מלמד שקיים צורך ממשי לכך".

 

הכהן מסביר במכתבו כי על מנת להשלים את הלימודים ולהשתלב במערכות שונות, מבקשות הנשים להיבחן במבחנים שעורכת הרבנות הראשית לישראל – "דא עקא, שהבחינות מיועדות כיום לגברים בלבד, על כל המשתמע מכך".

 

הצעתו: "אני פונה אליכם אפוא, כי תאפשרו להן להיבחן במבחנים הרגילים שנערכים לגברים

(כמובן, מתוך הקפדה על כללי הצניעות המתבקשים), או לחלופין, כי תקיימו בחינות דומות לנשים, ברמה ובהיקף דומה לזה הקיים אצל הגברים".

 

הוא הדגיש כי "פנייה זו איננה מכוונת לעניין הסמכת נשים ל'רבנות' (נושא מורכב ושונה לחלוטין) אלא למתן אפשרות לאותן נשים להיבחן על ידיעותיהן בדומה לגברים (שגם הם, כידוע, לא כולם פונים אחר כך לעסוק ברבנות בפועל), ולקבל 'הכרה ממלכתית' על ידיעותיהן בהלכה, בדומה לזו הניתנת לגברים".

 

עו"ד פרופ' הכהן חתם את מכתבו: "דומני שבנסיבות הזמן וצורכי השעה מציאת פיתרון הולם וראוי לסוגיה זו היא צו השעה, ותמנע פנייה לאפיקים אחרים, שאפשר ונזקם יהא רב מתועלתם".

 

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: המכתב התקבל הבוקר. הנושא יועלה לדיון במועצת הרבנות הראשית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דבי קופר, בית מורשה
רוצות "הכרה ממלכתית"
צילום: דבי קופר, בית מורשה
מומלצים