שתף קטע נבחר

נורבגיה משנה כיוון: 'החרמת ישראל לא תועיל'

המדינה הסקנדינבית, שנחשבה עוינת לישראל, מאמצת מדיניות מאוזנת באזור. ראש הממשלה ארנה סולברג תגיע השנה לביקור ראשון בישראל

נורבגיה משנה את יחסה לישראל: ממשלתה החדשה של המדינה הסקנדינבית, שנחשבה עד כה לאחת המדינות העוינות ביותר כלפי ישראל באירופה, פועלת לחיזוק הקשרים בין שתי המדינות ולהידוק שיתוף הפעולה בתחומים שונים.

 

עוד בחדשות ynet:

 

ממשלת המיעוט השמרנית-פרוגרסיבית, שהוקמה לפני כשלושה חודשים, כללה במצעה סעיף הקובע כי הממשלה תשנה את מדיניותה המזרח-תיכונית ותיישם מדיניות מאוזנת כלפי האזור. זאת, בניגוד לשלטון ממשלות השמאל הקודמות, שמדיניותן הייתה פרו-ערבית מובהקת.

 

ראש ממשלת נורבגיה ומנהיגת המפלגה השמרנית, ארנה סולברג, אמורה לבקר בישראל עוד השנה. יהיה זה ביקור ראשון של ראש ממשלה נורבגי בארץ זה עשור. סולברג הייתה גם בין המנהיגים הראשונים בעולם ששיגרו לישראל איגרת תנחומים לאחר מותו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון.

 

"ישנם סימנים לעלייה משמעותית מאוד ביחסים הישירים בין המדינות", קובע שגריר ישראל באוסלו, נעים עריידי. "בקרב הציבור והרשויות מתחילה לחלחל ההבנה שהיחסים עם ישראל לא חייבים להיות קשורים לסכסוך הערבי-ישראלי ושתי המדינות יכולות לפתח יחסים נורמליים בכל התחומים באופן עצמאי".

 

מיד לאחר הקמתה של הממשלה החדשה נערך ביוזמת שגרירות ישראל בנורבגיה מפגש ראשוני בין חברות ישראליות ונורבגיות, שדנו באפשרויות לקידום עסקים בין מגזר הנפט המפותח בנורבגיה לתעשיית הגז המתפתחת בישראל. שר הנפט והאנרגיה הנורבגי הקודם, שסיים אז את תפקידו, קרא בכנס לחברות בארצו להשקיע ולעבוד בישראל. גם שרת האוצר הנוכחית, מנהיגת המפלגה הפרוגרסיבית, הביעה בעבר תמיכה פומבית בשיתוף פעולה הדוק בין שתי המדינות בתחום האנרגיה.

 

בניגוד לקריאות שנשמעו בשנים האחרונות בנורבגיה - בין היתר מצד אמנים מקומיים - להחרים את ישראל, אומרת שרת התרבות הנורבגית החדשה, ת'ורנהילד וידוויי: "איננו רואים בחרם אמצעי יעיל לקדם שינוי חיובי. הממשלה הנורבגית מעוניינת ביחסי תרבות הדוקים יותר בין שתי המדינות. אני משוכנעת שהבנה הדדית עמוקה יותר היא תנאי מוקדם להשגת התקדמות בנושאים פוליטיים".

 

וידוויי פתחה בשבוע שעבר את כנס העשור של מפיקי הטלוויזיה הנורבגיים, שהוקדש להצלחתה של תעשיית הטלוויזיה הישראלית בייצוא סדרות דרמה מוצלחות לחו"ל. 160 מפיקי טלוויזיה נורבגיים, מתחנות ורשתות פרטיות וממלכתיות שמעו הרצאות מפי שניים מבכירי תעשיית הטלוויזיה בישראל - קרני זיו, מנהלת מחלקת הדרמה והקומדיה ב"קשת" ורשף לוי, מפיק ותסריטאי. הצדדים דנו על אפשרויות של שיתוף פעולה בעתיד.

 

"אני מתרשמת מהישגי הטלוויזיה והקולנוע הישראליים, פיתוח סדרות טלוויזיה שהיו הצלחה לאומית ובינלאומית, סדרות שיוצאו וזכו לשבח ברחבי העולם - כמו 'בטיפול' ו'חטופים'", אמרה שרת התרבות הנורבגית. "אני מאמינה, שהצלחת ההפקות הישראליות יכולה להוות השראה לתעשייה המקבילה בנורבגיה. היא מראה, שגם מדינה קטנה יחסית יכולה להשיג הצלחות גדולות. המפתח להצלחה הוא יכולת סיפור טובה ובימוי איכותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
סולברג. משנה מדיניות
צילום: AFP
מומלצים